Indywidualne Mistrzostwa Europy w ice speedwayu na żywo w Motowizji


W najbliższy weekend, 25-26 lutego, na Torze Lodowym „Błonie” w Sanoku odbędą się dwa turnieje European Individual Ice Speedway Championship, które wyłonią nowego mistrza Europy w dyscyplinie będącej zimowym odpowiednikiem żużla. Zawody z udziałem najlepszych zawodników w ice speedwayu transmitować będzie Motowizja.

Ice speedway to sport przypominający w dużej mierze niezwykle popularny w Polsce żużel. Zawodnicy ścigają się na owalach pokrytych lodem, korzystając ze zmodyfikowanych motocykli wyposażonych w opony z kolcami. Pozwalają one nie tylko utrzymać przyczepność w śliskich warunkach, ale także rozpędzić się do 130 km/h.

Sama dyscyplina swoje korzenie ma w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dekadach prym wiodą Europejczycy. Od 2020 roku kontynentalne mistrzostwa odbywają się w naszym kraju. Najpierw areną zmagań była Arena Lodowa w Tomaszowie Mazowieckim, w 2022 roku kalendarz został powiększony o zmagania w Sanoku na torze łyżwiarskim „Błonie”. To właśnie tam w 2008 roku po raz pierwszy odbyły się zawody European Individual Ice Speedway Championship w Polsce.

Teraz Indywidualne Mistrzostwa Europy w ice speedwayu wracają do Sanoka. Tytułu bronić będzie Harald Simon z Austrii. Polscy kibice będą trzymali kciuki za Michała Knappa. Z roku na rok nasz rodak notuje progres w klasyfikacji tych zawodów. Rok temu zajął jedenaste miejsce po turniejach w Tomaszowie Mazowieckim i Sanoku.

W stawce szesnastu zawodników (+ 2 rezerwowych) nie mogło zabraknąć tego, który osiągnął swój największy sukces właśnie na Torze Lodowym „Błonie”. Austriak Franz Zorn przełamał w 2008 roku dominację zawodników z Rosji, zostając mistrzem Europy jako pierwszy reprezentant zachodniej części kontynentu. Rosjan zabraknie w Sanoku z oczywistych powodów, ale już ubiegłoroczne Mistrzostwa Europy pokazały, że oznacza to jeszcze bardziej wyrównaną i ekscytującą rywalizację.

Oba turnieje finałowe European Individual Ice Speedway Championship, które odbędą się 25 i 26 lutego, transmitować będzie Motowizja. Kanał motoryzacyjny rok temu pokazał zawody w ice speedwayu po raz pierwszy na swojej antenie i spotkały się ze sporym zainteresowaniem widzów.

Doskonale wiemy, jak liczna jest społeczność kibiców żużla w naszym kraju, a ice speedway stanowi fantastyczną alternatywę na zimowe miesiące. Sanok ma ogromne tradycje w tej dyscyplinie, Tor Lodowy „Błonie” jest uwielbiany przez zawodników, więc jeżeli pogoda dopisze, to czeka nas fenomenalny weekend – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji. 

Motowizja w ostatnich latach intensywnie pokazuje zimowe formy sportu motorowego. Dwa tygodnie temu ogromnym zainteresowaniem cieszyły się transmisje z Rajdu Szwecji, rundy Rajdowych Mistrzostw Świata, które dzięki wyjątkowemu partnerstwu z WRC Promoter GmbH można oglądać na żywo w całości na antenie Motowizji. Dodatkowo drugi rok z rzędu stacja pokazuje relacje z zawodów francuskiego cyklu Andros e-Trophy.

Transmisje z European Individual Ice Speedway Championship zaczynać się będą w sobotę (25 lutego) i niedzielę (26 lutego) o godzinie 13:40. 

Lista startowa 

1. Max Koivula (Finlandia) 

2. Michał Knapp (Polska) 

3. Benedikt Monn (Niemcy) 

4. Luca Bauer (Włochy) 

5. Lukas Hutla (Czechy) 

6. Dennis Andersson (Szwecja) 

7. Sebastian Reitsma (Holandia) 

8. Jimmy Olsen (Szwecja) 

9. Franz Zorn (Austria) 

10. Jo Saetre (Norwegia) 

11. Tomi Norola (Finlandia) 

12. Jan Klatovsky (Czechy) 

13. Niek Schaap (Holandia) 

14. Jimmy Hornell (Szwecja) 

15. Harald Simon (Austria) 

16. Marc Geyer (Niemcy) 

Rezerwowi 

17. Andrej Divis (Czechy) 

18. Markus Jell (Niemcy)

Udostępnij!