Zacięta walka kierowców NASCAR na Texas Motor Speedway


Szymon Tworz

Texas Motor Speedway to kolejna arena zmagań kierowców NASCAR Cup Series w tegorocznych playoffach. W tej chwili w walce o tytuł mistrzowski pozostało już tylko najlepsza ósemka. Walka staje się zatem bardziej zacięta, a droga do finału tylko pozornie wydaje się być bardzo krótka. Transmisja w Motowizji, w niedzielę o godz. 20:00.

Kyle Larson, Denny Hamlin, Martin Truex Jr i Ryan Blaney to czołowa czwórka klasyfikacji generalnej. Tylu kierowców awansuje do wielkiego finału sezonu 2021, który odbędzie się już 7 listopada na torze Phoenix Raceway. Kyle Busch, Chase Elliott, Joey Logano i Brad Keselowski to pozostała czwórka wciąż zachowująca szanse na mistrzostwo. W tej chwili są oni jednak w strefie spadkowej. Każdy z nich będzie miał trzy wyścigi na poprawienie swojej sytuacji. Po Teksasie, który kierowcy odwiedzą w najbliższą niedzielę, przed wielkim finałem pozostają tory w Kansas i Martinsville. Przewaga Kyle’a  Larsona nad Kyle’m Buschem znajdującym się na piątej pozycji jest wyraźna. Wynosi bowiem aż 42 punkty. Jednak kierowców pomiędzy drugą, a szóstą pozycją dzieli już tylko osiem oczek. Oznacza to, że walka w tej części tabeli będzie naprawdę emocjonująca. 

Tor Texas Motor Speedway to klasyczny 1,5-milowy triowal, jakich wiele na dystansie całego sezonu. Kierowcy odwiedzili już w tym roku Fort Worth, jednak wyścig, który odbywał się na tym torze nie był zaliczany do klasyfikacji generalnej. Były to zawody All-Star, które padły łupem Kyle’a Larsona. Kalifornijczyk oprócz tamtego wyścigu wygrywał także na innych torach o podobnej charakterystyce do Texas Motor Speedway, czyli na Charlotte Motor Speedway oraz Las Vegas Motor Speedway. Dobra dyspozycja stawia go w roli jednego z faworytów w najbliższym wyścigu. Ryan Blaney i Kyle Busch także wygrywali w tym roku na 1.5-milowych owalach. Pozostałe zwycięstwa odnieśli kierowcy, którzy nie biorą już udziału w fazie playoff. W tej grupie znajdują się William Byron i Alex Bowman, dwaj kierowcy Hendrick Motorsports. Obaj pożegnali się z walką o mistrzostwo po zakończeniu poprzedniego wyścigu na torze Charlotte Motor Speedway w konfiguracji rovalowej. 

Denny Hamlin, który wygrał pierwszy wyścig zarówno w rundzie 16, jak i w rundzie 12 zajmuje drugą pozycję w klasyfikacji generalnej. On także znajduje się w grupie zwycięzców na 1.5-milowych obiektach dzięki triumfowi odniesionemu przed trzema tygodniami na Las Vegas Motor Speedway. Strata Hamlina do Larsona jest jednak dość duża. Dzięki licznym zwycięstwom i sporej liczbie punktów w klasyfikacji playoff Larson ma ponad 30 oczek przewagi w przeddzień rundy decydującej o obsadzie wielkiego finału.

Kierowca walczący w playoffach, który wygra choć jeden z najbliższych trzech wyścigów otrzymuje natychmiastowy bilet do wielkiego finału na Phoenix Raceway. Szybkie zwycięstwo ściąga zatem presję późniejszej rywalizacji o punkty. Rywalizacja w tegorocznych playoffach wchodzi zatem na wyższe obroty. Od tej chwili każda wygrana smakuje dwa razy lepiej, a każdy błąd jest dwa razy bardziej kosztowny.

Wyścig Autotrader Echo Park Automotive 500 już w najbliższą niedzielę 17 października na żywo na antenie Motowizji. Rywalizacje jak zwykle skomentują Michał Budziak i Szymon Tworz.

Udostępnij!