Zaczynamy europejskie sezony rajdowe i wyścigowe – ERC Rajd Węgier oraz ELMS 4 Hours of Barcelona na żywo w Motowizji


W najbliższy weekend na antenie Motowizji będzie można zobaczyć pierwsze rundy dwóch topowych serii na naszym kontynencie – Rajdowych Mistrzostw Europy oraz European Le Mans Series. W Rajdzie Węgier oraz czterogodzinnym wyścigu na Circuit of Barcelona-Catalunya zobaczymy Polaków walczących o czołowe pozycje.

Rajd Węgier powrócił do kalendarza ERC po rocznej przerwie w 2022 roku. Spora część trasy asfaltowego rajdu przebiegała po szutrowych fragmentach. Być może to zainspirowało organizatorów węgierskiej rundy mistrzostw Europy do zmiany charakterystyki swojej imprezy. 

W tym roku na załogi czeka trzynaście odcinków specjalnych skupionych wokół Veszprém. Krajowi zawodnicy powinni dobrze znać te okolice – tegoroczny Rajd Węgier bazuje na odbywającym się wcześniej dwadzieścia dziewięć razy Rajdzie Veszprém.

Mocna stawka na starcie

Do walki o tytuł rajdowych mistrzostw Europy przystąpi cała czołówka ubiegłorocznego sezonu. Z pierwszej dziesiątki klasyfikacji generalnej 2023 roku na węgierskich oesach ujrzymy aż dziewięć załóg. Listę startową otwierają mistrzowie Europy z ostatnich dwóch lat – obrońcy tytułu Hayden Paddon i John Kennard w Hyundaiu oraz najlepsi w sezonie 2022 Efrén Llarena z Sarą Fernández. Do tego dochodzą imponujący na szutrach rok temu Mārtiņš Sesks pilotowany przez Renārsa Francisa, który przesiadł się do nowej Toyoty GR Yaris Rally2, a do grona faworytów zapisują się także ci, którzy dobrze znają rajdy w węgierskim wydaniu – Mads Østberg z Patrikiem Barthem oraz lokalny bohater Miklós Csomós, do którego powraca na prawy fotel Attila Nagy.

Mistrzowskie aspiracje ma także załoga ORLEN Teamu. Miko Marczyk i Szymon Gospodarczyk powracają do ERC, gdzie startowali regularnie w 2020 i 2021 roku. Ten ostatni sezon Miko skończył na trzecim miejscu jedynie za Andreasem Mikkelsenem oraz Llareną. Po obiecujących startach w kategorii WRC2, a także gościnnych startach w mistrzostwach Europy, możemy być pewni, że polski duet będzie się bił o najwyższe laury. Podobne cele, ale w kategorii ERC3, ma druga z załóg z naszego kraju. Igor Widłak powrócił za kierownicę pod koniec zeszłego roku i teraz ponownie spróbuje zostać mistrzem tej kategorii, tak, jak w 2022 roku. Na prawym fotelu w jego Fordzie Fiesta Rally3 zasiądzie Michał Marczewski

Początek wyścigowej rywalizacji

Niezwykle ciekawie zapowiada się także sezon nowego cyklu na antenie MotowizjiEuropean Le Mans Series. Wyścigi długodystansowe rozpoczęły niedawno swoją nową złotą erę i ELMS jest tego częścią. Do rywalizacji w 2024 roku dopuszczono aż 43 załogi w czterech kategoriach – LMP2, LMP2 PRO/AM, LMP3 i LMGT3. 

Największą uwagę polskich kibiców przyciągać będzie ekipa z #14 ORLEN Team AO by TF. W biało-czerwonej Orece 07 LMP2 wraz z Jonnym Edgarem i Louis Delétrazem startować będzie Robert Kubica. Dla najlepszego kierowcy wyścigowego w historii naszego kraju nie będzie to pierwszy raz w ELMS. Wspólnie z Delétrazem, a także obecnym kolegą zespołowym Kubicy w WEC Yifeiem Ye, został mistrzem tego cyklu w 2021 roku. W tym roku plan jest identyczny, ale ambicje mistrzowskie ma także trzynaście innych triów.

Trzy załogi (dwie w LMP2 i jedną w LMP3) wystawiać będzie Inter Europol Competition. Zespół z Małopola pokazał na przestrzeni lat, że potrafią walczyć z najlepszymi, wygrywając jeden z najważniejszych wyścigów świata – 24h Le Mans – w swojej kategorii rok temu. Polskie flagi na prototypach tradycyjnie będzie miał także Team Virage. Ona też wystawi trzy samochody – jeden w LMP2, jeden w LMP2 PRO/AM i jeden w LMP3. 

Na antenie Motowizji zaczynamy bardzo intensywną część roku. Jak zawsze chcemy kibicom dać jak najwięcej emocji i możliwości kibicowania Polakom. Trzymamy kciuki za Miko z Szymonem, Igora i Michała, a także Robera w ELMS. Jestem pewien, że dadzą nam mnóstwo powodów do dumy i radości – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji

Wszystkie rajdy ERC oraz wyścigi ELMS w 2024 roku będzie można oglądać na żywo w Motowizji. Na odcinkach specjalnych Rajdu Węgier kibicom towarzyszyć będą Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Gabriel Borowy i Krzysztof Woźniak. O rywalizacji pod Barceloną opowiadać będą Krzysztof Woźniak i Sławomir Szymczak, Szymon Tworz z Michałem Budziakiem, a na miejscu będzie ich wspomagał Mikołaj Sokół.

European Le Mans 2024 Runda 1 Barcelona – na żywo – niedziela, 14 kwietnia, godz. 11:25

Harmonogram transmisji Rajdowych Mistrzostw Europy – Rajd Węgier:

Piątek, 12 kwietnia
godz. 17:30 – OS1 SSS Királyszentistván

Sobota, 13 kwietnia

godz. 08:45 – Media Zone

godz. 09:45 – OS2 Hegyesd 1

godz. 11:06 – OS3 Kislőtér 1

godz. 12:04 – OS4 Várpalota 1

godz. 14:30 – Media Zone

godz. 15:15 – OS5 Hegyesd 1

godz. 16:35 – OS6 Kislőtér 2

godz. 17:33 – OS7 Várpalota 2

godz. 18:30 – Media Zone

Niedziela, 14 kwietnia
godz. 09:00 – OS8 Iszka 1

godz. 10:35 – OS9 Tés 1

godz. 17:00 – OS13 Nagylőtér 2

Udostępnij!