„Magiczny weekend” z rallycrossem – World RX of Sweden na żywo w Motowizji


Dla kibiców rallycrossu to najważniejsze dwa dni w roku. Pierwszy weekend lipca tradycyjnie oznacza zmagania najlepszych kierowców w tej dyscyplinie na szwedzkim Höljesbanan. Całość zmagań w nadchodzącej rundzie Rallycrossowych Mistrzostw Świata i Europy będzie można zobaczyć na żywo na antenie Motowizji.

Oryginalnie tor w miejscowości Höljes służył do rywalizacji kartingowej. W 1976 roku Höljesbanan po raz pierwszy został użyty jako tor rallycrossowy. Szybko zyskał on popularność wśród kierowców z całego regionu Skandynawii. Na stałe miejsce w kalendarzu zawodów międzynarodowych trzeba było czekać jednak aż do sezonu 1999. Od tamtej pory szwedzka runda mistrzostw Europy, a od 2014 roku także świata, odbywa się właśnie tam.

Na co dzień populacja Höljes wynosi około stu osób. Kiedy jednak nadchodzi „magiczny weekend” na początku lipca, to zwiększa się ona do kilkudziesięciu tysięcy z całego świata, chcących poczuć atmosferę jednego z najsłynniejszych torów rallycrossowych świata. Większość z nich przyjeżdża kamperami czy rozbija namioty, a już przed zawodami rozpoczyna się wielkie świętowanie.

W tym roku w Höljes spodziewamy się sporej grupy polskich kibiców, przede wszystkim trzymających kciuki za Damiana Litwinowicza. Poznaniak jest liderem klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy Euro RX3 na półmetku sezonu. Na tak dobry wynik składają się dwie wygrane na otwarcie zmagań w tym sezonie.

Tych, którzy zdecydują się na obserwowanie rywalizacji w Szwecji, czekać będą zmagania we wszystkich czterech kategoriach pod egidą World RX z mistrzostwami świata na czele. W tych jak na razie obserwujemy dominację w wykonaniu Johana Kristofferssona. Pięciokrotny mistrz świata wygrał obie rundy sezonu 2023 i w domowej rundzie ciężko będzie go pokonać. 

Najbliższy weekend będzie wyjątkowy także dla kibiców, którzy będą śledzili zmagania przed telewizorami. Po raz pierwszy w historii w polskiej telewizji będzie można oglądać wszystkie wyścigi weekendu World RX – od pierwszych biegów kwalifikacyjnych aż do finałów. To wszystko czekać będzie na widzów Motowizji.

Dotychczasowe weekendy z rallycrossem w Motowizji pokazały, że zainteresowanie tą dyscypliną rośnie w naszym kraju w  prawdziwie wyścigowym tempie. Sukcesy Damiana Litwinowicza sprawiają, że dociera on do nowych grup ludzi, którzy decydują się na własne oczy przekonać, jak ekscytujące potrafią być zmagania, które można oglądać na naszej antenie – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji

FIA Rallycrossowe Mistrzostwa Świata – harmonogram transmisji z toru w Höljes:

Sobota, 1 lipca
godz. 11:00 SuperPole
godz. 13:30 Euro RX3/Euro RX1/RX2e/World RX H1
godz. 15:00 Euro RX3/Euro RX1/RX2e/World RX H2
godz. 17:00 Euro RX3/Euro RX1/RX2e H3

Niedziela, 2 lipca
godz. 11:00 World RX H3/Euro RX3/Euro RX1/RX2e H4
godz. 13:00 World RX H4/Euro RX3 SF/ RX2e SF/Euro RX1 SF/Euro RX3 F/ RX2e F
godz. 16:00 World RX SF/Euro RX1 F/World RX F

Udostępnij!