Koniec sezonu Rajdowych Mistrzostw Europy, wznowienie Rallycrossowych Mistrzostw Świata – Rajd Węgier i World RX of South Africa na żywo w Motowizji


Od piątku kolejna dawka sportowych emocji w Motowizji. Na Węgrzech odbędzie się ostatnia tegoroczna runda Rajdowych Mistrzostw Europy, a w Kapsztadzie, po raz pierwszy od początku lipca, o punkty będą walczyć zawodnicy World RX.

Rajd Węgier jest jedną z najmłodszych rund w kalendarzu ERC. Pierwsza edycja asfaltowych zawodów wokół Nyíregyházy miały miejsce w 2019 roku. Ostatnim razem najlepszy był Mads Østberg. Norweg rok temu został rajdowym mistrzem Węgier, w tym sezonie próbował zostać mistrzem Europy. Tegoroczny sezon przyniósł Østbergowi i Patrickowi Barthowi więcej smutku niż radości, ale na dobrze sobie znanych trasach powinni powalczyć o najwyższe pozycje.

W 2021 roku drugie miejsce zajęła załoga ORLEN Teamu Miko Marczyk/Szymon Gospodarczyk. Polaków ponownie zobaczymy w akcji na Węgrzech. Będzie to forma przygotowań do kolejnego startu w Rajdowych Mistrzostwach Świata – Rajdzie Europy Centralnej.

Rallycrossowye Mistrzostwa Świata wracają do gry

Przedostatni weekend lipca tego roku na długo wpisze się w pamięć kibiców rallycrossu. Zamiast powrotu mistrzostw świata do miejsca, gdzie ten sport się narodził, mieliśmy pożar samochodów ekipy SpecialONE Racing. Rywalizacja w World RX została wstrzymana na ponad dwa miesiące.

Biorąc pod uwagę trwające śledztwo i poszukiwanie powodów zdarzeń z Lydden Hill, próbowano znaleźć rozwiązanie jak dokończyć sezon 2023. Odpowiedź przyszła w postaci samochodów kategorii juniorskiej RX2e.

Aby urozmaicić kibicom weekend w belgijskim Mettet i wynagrodzić im brak najważniejszej kategorii, w autach RX2e gościnnie rywalizowali najlepsi z najlepszych – pięciokrotny rallycrossowy mistrz świata Johan Kristoffersson oraz bracia Timmy i Kevin Hansenowie. Teraz ponownie zmierzą się w identycznych maszynach, ale zawalczą o punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

Osiem aut ruszyło w podróż do Republiki Południowej Afryki. Na Killarney Motor Racing Complex odbędą się dwie rundy – jedna w sobotę, jedna w niedzielę. Podobnie będzie pod koniec roku na ulicach Hongkongu. Ostatni raz Rallycrossowe Mistrzostwa Świata były w Kapsztadzie w 2019 roku. Wtedy to swój pierwszy i jak na razie jedyny tytuł zdobył Timmy Hansen.

Powrót Węgier i RPA do kalendarzy odpowiednio ERC oraz World RX był bardzo potrzebny. To dwa ważne rynki, ale przede wszystkim w obu przypadkach mamy do czynienia ze spektakularną rywalizacją, którą będziecie mogli obserwować na naszej antenie – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Europy – Rajd Węgier oraz World RX of South Africa – harmonogram transmisji:

Piątek, 6 października

17:45 – OS1 SSS Rabócsiring

Sobota, 7 października

09:15 – OS2 Újhuta – Nyíri 1

10:21 – OS3 Füzér – Abaújvári elágazás 1

11:24 – OS4 Aranyosivölgy 1

12:45 – OS5 Nyíregyháza Városi SSS

14:00 – Cape Town World RX H1 / H2

15:45 – OS6 Újhuta – Nyíri 2

16:46 – OS7 Füzér – Abaújvári elágazás 2

17:49 – OS8 Aranyosivölgy 2

19:15 – Service C z Nyíregyháza 

20:00 – Cape Town World RX H3 / SF / F (retransmisja)

Niedziela, 8 października

09:00 – OS9 Óhuta – Fony 1

10:30 – OS10 Sarga borhaz kör –

12:15 – OS11 Óhuta – Fony 2

14:00 – Cape Town World RX H1 / H2 

15:00 – OS12 Sarga borhaz – Power Stage

16:00 – Wrap Up z Nyíregyháza Service Park

16:30 – Cape Town World RX H3 / SF / F (retransmisja)

Udostępnij!