Rywalizacja wokół „Wiecznego Miasta” – ERC Rajd Rzymu na żywo w Motowizji


Kibice rajdów samochodowych nie mają chwili wytchnienia. Między rundami Rajdowych Mistrzostw Świata, od 28 do 30 lipca odbywać się będą zmagania w ramach Rajdowych Mistrzostw Europy na trasach Rajdu Rzymu. Wszystkie odcinki specjalnie oglądać będzie można na żywo w Motowizji.

Włochy mają ogromne tradycje, jeżeli chodzi o rajdy asfaltowe. Rajd San Remo (początkowo na mieszanej nawierzchni) był przez dekady częścią najważniejszych cykli w tym sporcie. Ostatnia edycja, podczas której walczono o punkty Rajdowych Mistrzostw Europy, miała miejsce w 2013 roku.

Dwa tygodnie później po raz pierwszy odbył się Rally di Roma Capitale. Droga zawodów z bazą w stolicy Włoch do rangi zawodów najwyższej rangi była niezwykle szybka. Po zaledwie dwóch edycjach Rajd Rzymu trafił do kalendarza mistrzostw kraju. W 2017 roku na trasach wokół Fiuggi pojawili się po raz pierwszy zawodnicy z mistrzostw Europy.

Włoska czołówka może się w taki sposób zmierzyć z kontynentalną czołówką na swojej ziemi. Ostatnie dwie edycje zostały wygrane przez gospodarzy – Giandomenico Basso i Lorenzo Granaia w 2021 oraz Damiano de Tomasso z Giorgią Ascalone w 2022 roku. Teraz do Rzymu przyjedzie jednak najmocniejsza stawka Rajdowych Mistrzostw Europy w ostatnich latach. Na liście startowej nie mogło zabraknąć Haydena Paddona, Mārtiņša Sesksa czy Yoanna Bonato. Jednym z faworytów lokalnych kibiców będzie obecny lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Włoch i obrońca tytułu Andrea Crugnola.

Sporą niespodzianką było pojawienie się wśród zgłoszeń Aleksieja Łukjaniuka. Dwukrotny mistrz Europy i dwukrotny zwycięzca Rajdu Rzymu nie startował za kierownicą od zakończenia sezonu 2021. Teraz zaliczy swój powrót do ERC jadąc z cypryjską licencją.

W bogatej stawce 29 aut Rally2 znalazły się także dwie polskie załogi. Jarosław Kołtun oraz Ireneusz Pleskot powracają do cyklu po przerwie spowodowanej rywalizacją w rundzie Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – Valvoline Rajdzie Małopolski. Zmagania w Makowie Podhalańskim wygrał lider klasyfikacji generalnej cyklu Grzegorz Grzyb. Na prawy fotel jego samochodu wskoczy, podobnie jak to było podczas Rajdu Wysp Kanaryjskich, Jakub Wróbel. Obaj mają dobre wspomnienia z Rajdu Rzymu – w poprzednich dwóch wspólnych startach zajęli odpowiednio 4. w 2017 i 3. miejsce w 2018 roku. W poprzednim sezonie z Grzybem do Włoch udał się Adam Binięda, a na mecie mieli ósmą lokatę.

Mimo że to stosunkowo młody rajd w porównaniu do takich zawodów jak San Remo czy Targa Florio, to trudno wyobrazić sobie obecnie zmagania rajdowe na najwyższym poziomie bez Rajdu Rzymu. Przepiękne trasy, zwłaszcza superoes nieopodal Koloseum, liczna grupa gospodarzy rzucających rękawice czołówce – to wszystko sprawia, że tego rajdu nie można przegapić – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Widzowie Motowizji będą mogli zobaczyć wszystkie oesy Rajdu Rzymu. Za komentarz odpowiadać będzie stały skład głosów kanału – Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk oraz Krzysztof Woźniak. Dołączą do nich kierowca rajdowy Jakub Matulka oraz pilot Kamil Kozdroń . Dodatkowo na widzów Motowizji czeka Mecz Narodów imienia Heleny Skrzydlewskiej, turniej żużlowy odbywający się na stadionie Orła Łódź.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Europy – Rajd Rzymu – harmonogram transmisji:

Piątek, 28 lipca
19:45 OS1 Colosseo Aci Roma

Sobota, 29 lipca
09:45 OS2 Guarcino – Altipiani di Arcinazzo 1

11:05 OS3 Rocca di Cave – Subiaco 1

12:10 OS4 Affile – Bellegra 1

14:00 Media Zone

15:00 OS5 Guarcino – Altipiani di Arcinazzo 2

16:05 OS6 Rocca di Cave – Subiaco 2

17:10 OS7 Affile – Bellegra 2 

18:30 Media Zone

Niedziela, 30 lipca

08:00 OS8 Fiuggi 1

09:00 OS9 Alatri 1 

10:15 OS10 Santopadre 1 

12:30 OS11 Alatri 2

14:15 OS12 Santopadre 2

17:00 OS13 Fiuggi 2 [Power Stage]

18:00 Wrap-up

Udostępnij!