Maj z wyścigami NASCAR Cup Series w Motowizji – historyczne Darlington i Weekend Gwiazd w North Wilkesboro


Jeszcze nie opadły emocje po spektakularnym finiszu wyścigu w Kansas, a kierowcy pucharowej serii NASCAR kierują się na następny obiekt w harmonogramie – Darlington Raceway. Runda w Karolinie Południowej wyznaczy półmetek sezonu regularnego. Tydzień później na North Wilkesboro Speedway odbędzie się tradycyjny Wyścig Gwiazd. Impreza, za którą kierowcy nie otrzymują punktów do klasyfikacji generalnej, a nagrodę dla zwycięzcy stanowi milion dolarów.

Wygranie wyścigu na Kansas Speedway różnicą 0.001 sekundy – najmniejszą w historii NASCAR Cup Series pozwoliło Kyle’owi Larsonowi umocnić się na czele klasyfikacji generalnej. Kierowca Hendrick Motorsports zgromadził 467 punktów i ma dwie wygrane na swoim koncie. TOP 5 klasyfikacji dopełniają Martin Truex Jr. (438 punktów, bez zwycięstwa), Chase Elliott (412 punktów, 1 zwycięstwo), Denny Hamlin (411 punktów, 3 zwycięstwa) oraz Tyler Reddick (374 punkty, 1 zwycięstwo). Z tego grona największymi sukcesami na następnym torze w harmonogramie, Darlington Raceway może poszczycić się Hamlin, który wygrywał na nim czterokrotnie.

Obiekt w Karolinie Południowej jest obecny w kalendarzu pucharowej serii NASCAR już od drugiego sezonu jego istnienia, czyli 1950 roku. To pierwszy tor z nawierzchnią asfaltową w cyklu, co czyniło go w latach 50. zdecydowanie najszybszym w NASCAR. Duże prędkości w połączeniu z faktem, że każdy z czterech zakrętów ma nieco odmienny profil, przyczyniły się do tego, że Darlington Raceway stanowił twardy orzech do zgryzienia dla zespołów i kierowców. Tor zyskał przydomek „Zbyt trudnego do okiełznania” („The Track Too Tought to Tame”), czy też „Damy w czerni” („The Lady in Black”) ze względu na ślady, jakie zostawiały na bandach samochody.

Bardzo bogata historia Darlington Raceway spowodowała, że w ostatnich sezonach właśnie w tym miejscu organizowany jest tzw. wspominkowy weekend wyścigowy. Wówczas wszyscy biorący udział w wydarzeniu, od zespołów i ich kierowców po dziennikarzy i kibiców odbywają swoistą podróż w czasie. Stylizują się na wyścigowych bohaterów z przeszłości poprzez charakterystyczne barwy pojazdów, czy odpowiedni dobór garderoby.

Wyścig NASCAR Cup Series, Goodyear 400 na torze Darlington Raceway już w najbliższą niedzielę, 12 maja o 21.00. Specjalnie dla widzów Motowizji, w trakcie transmisji zostanie przeprowadzony konkurs z cenną nagrodą, repliką samochodu NASCAR.

Wyścig w Darlington będzie 13. tegoroczną eliminacją w pucharowej serii NASCAR, tym samym wyznaczy półmetek sezonu regularnego. Tradycyjnie o tej porze roku przychodzi czas na weekend All-Star. W Wyścigu Gwiazd kierowcy Cup Series nie rywalizują o punkty, a głównie o prestiż i milion dolarów, który czeka na zwycięzcę zawodów rozgrywanych od 1985 roku. Drugi sezon z rzędu obiektem zmagań będzie North Wilkesboro Speedway, półmilowy tor w Karolinie Północnej. 12 miesięcy temu przekonujące zwycięstwo w Wyścigu Gwiazd odniósł Kyle Larson. Dla kierowcy Hendrick Motorsports był to już trzeci triumf w prestiżowej imprezie, w tym roku stanie przed szansą wyrównania rekordu wygranych należącego do Jimmiego Johnsona.

Retransmisja Wyścigu Gwiazd NASCAR Cup Series w North Wilkesboro, w poniedziałek 20 maja o godz. 18.00. Tylko w Motowizji z polskim komentarzem Szymona Tworza i Michała Budziaka.


Transmisje NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2024 Darlington Raceway – na żywo – niedziela, 12 maja, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2024 All-Star Open/Race – relive – poniedziałek, 20 maja, godz. 18:00
  • NASCAR Cup Series 2024 Charlotte Motor Speedway – na żywo – niedziela, 26 maja, godz. 24:00

Podsumowania NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2024 Darlington Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 14 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2024 All-Star Open/Race – podsumowanie wyścigu – wtorek, 21 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2024 Charlotte Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 28 maja, godz. 22:20

Udostępnij!