Przez Richmond ku błocie w Bristolu – kolejne wyścigi NASCAR Cup Series na żywo w Motowizji


Dwa krótkie owale to tory, które w najbliższe weekendy pojawią się w kalendarzu NASCAR Cup Series. W pierwszy weekend kwietnia kierowcy udadzą się do Richmond, gdzie znajduje się obiekt z bogatą historią, a w Święta Wielkanocne ponownie przyjdzie pora na ziemną wersję toru Bristol Motor Speedway – to wszystko na żywo na antenie Motowizji!

Początek sezonu za nami

Pierwsze sześć wyścigów NASCAR Cup Series kierowcy mają już za sobą. Wszystko zaczęło się od trzęsienia ziemi w Daytona Beach na Florydzie, aby potem przerodzić się w piętrzące się emocje na pięciu kolejnych torach. Daytona 500 padła łupem Ricky’ego Stenhouse’a Jr., który urasta do rangi specjalisty od superspeedway’ów. Zwycięstwem w pierwszym wyścigu tego sezonu przełamał serię kilku lat bez zwycięstwa i jednocześnie wygrał trzeci raz w swojej karierze, i drugi w Daytonie. Udaną inaugurację sezonu Stenhouse przekuł w solidną serię, która pozwala mu na wysoką pozycję w klasyfikacji punktowej. 

Początek sezonu to prawdziwa dominacja kierowców Chevroleta. Trzy kolejne wyścigi po Daytonie także padły ich łupem. Gdy kierowcy udali się na zachodnie wybrzeże Kyle Busch dał o sobie znać zwycięstwem na Auto Club Speedway. Zwycięstwem potwierdził, że zadomowił się w nowym zespole i zatoczył pełne koło w swojej karierze. Pierwsze zwycięstwo w 2005 roku odniósł bowiem samochodem tej samej marki i dokładnie na tym samym torze. Od tamtej pory Busch wygrywał przynajmniej raz w każdym kolejnym sezonie. Zwycięstwa przez osiemnaście kolejnych lat to nowy rekord NASCAR Cup Series.

Zarówno w Daytonie, jak i w Kalifornii szybcy byli także kierowcy Hendrick Motorsports. W trzecim wyścigu jeden z nich był już nie do zatrzymania, a chodzi tu o Williama Byrona. Najmłodszy z kierowców Hendrick Motorsports zwyciężył w Las Vegas i nie poprzestał na tym. Tydzień później wygrał także w Phoenix. Zespół musiał zmierzyć się jednak z kilkoma problemami. Pierwszym z nich jest brak Chase’a Elliotta. Mistrz NASCAR Cup Series i zarazem najpopularniejszy kierowca w stawce złamał nogę podczas jazdy na snowboardzie. Kontuzja ta wyeliminowała go na jakiś czas – do tej pory data jego ewentualnego powrotu nie jest znana. Dodatkowo władze NASCAR wykryły nieregulaminowo zmodyfikowane części w samochodach zespołu – to pociągnęło za sobą kary finansowe na łączną kwotę 400 tysięcy dolarów, a także zawieszenie szefów mechaników na cztery kolejne wyścigi. Władze NASCAR pierwotnie nałożyły na Hendrick Motorsports także kary punktowe. Te zostały jednak zdjęte po złożeniu apelacji.

Z zachodu USA kierowcy NASCAR udali się do Atlanty w Georgii i na drogowy tor w Austin w Teksasie. Tor Atlanta Motor Speedway, który po przebudowie nie cieszy się najlepszą opinią kierowców, był łaskawy dla Forda i Joeya Logano. Urzędujący mistrz odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, pokonując na mecie Brada Keselowskiego. 

W Austin tymczasem najszybszy okazał się Tyler Reddick, który przetrwał chaotyczną końcówkę i wygrywając kolejne restarty, utorował sobie drogę po trzecie w karierze zwycięstwo na torze drogowym. Rywalizacja na Circuit Of The Americas była nie lada gratką nie tylko dla fanów NASCAR, ale także Formuły 1 czy wyścigów serii IMSA. Na torze zobaczyliśmy dwóch Mistrzów Świata F1 – Kimiego Raikkonena i Jensona Buttona, a także wielokrotnego zwycięzcę wyścigów serii IMSA Jordana Taylora. Żaden z nich nie był w stanie rzucić wyzwania i realnie zagrozić kierowcom z pierwszej dziesiątki. W ostatecznym rozrachunku najwyżej sklasyfikowany został Jenson Button, który dojechał na 18. pozycji prowadząc Forda Ricka Ware’a. Raikkonen był 29., a Jordan Taylor 24. Dwaj mistrzowie F1 wykonali jednak w trakcie wyścigu w Teksasie imponującą liczbę manewrów wyprzedzania. Łącznie było ich aż 204.

Historyczne Richmond

Wyścigi w Phoenix i w Austin pokazały, że nowy pakiet aerodynamiczny redukujący docisk o prawie 30% sprawdza się świetnie. Ten sam pakiet będzie stosowany podczas najbliższej rywalizacji NASCAR Cup Series, która odbędzie się na torze Richmond Raceway. Owal o długości ¾ mili to jeden z najstarszych torów w kalendarzu serii. Imponująca historia będzie okazją do prawdziwej celebracji 75. lecia NASCAR Cup Series. Obiekt ten jest bowiem obecny w kalendarzu serii niemal od samego początku jej istnienia.

W poprzednich latach najszybsi w Richmond okazywali się Harvick, Truex, Bowman i Hamlin. Uwagę warto zwrócić na całą czwórkę – żaden z nich jeszcze nie wygrał, a każdy zaliczył przynajmniej jeden udany wyścig. Podczas wizyty w Phoenix, gdzie kierowcy ścigali się na torze o podobnej długości, Harvick był bliski zwycięstwa i gdyby nie ostatni restart, to Byron prawdopodobnie nie cieszyłby się drugim sukcesem z rzędu.

Ostatnie Wielkie Koloseum

Święta Wielkanocne to po raz drugi z rzędu jeden z najbardziej unikalnych wyścigów w świecie motorsportu. NASCAR Cup Series to jedyna seria wyścigowa na tym poziomie, która wykorzystuje owal o nawierzchni ziemnej – tzw. dirt track. Po raz trzeci z rzędu tor w Bristolu zwany „Ostatnim Wielkim Koloseum” przeobraził się właśnie w dirt track i już w Wielkanoc odbędzie się tam ósma runda sezonu.

Rok temu zwycięzcą został Kyle Busch, który na ostatnim zakręcie pogodził walczących między sobą Chase’a Briscoe i Tylera Reddicka. Busch jest także faworytem w tym roku, ale jak zawsze na dirt tracku warto zwrócić uwagę na Kyle’a Larsona, Ricky’ego Stenhouse’a Jr, czy Ryana Preece’a mających ogromne doświadczenie w ściganiu się na tej specyficznej nawierzchni.


Wyścig Toyota Owners 400, rozgrywany na Richmond Raceway, już w niedzielę 2 kwietnia o 21:30 na żywo na antenie Motowizji. Natomiast Re-live z komentarzem na żywo wyścigu w Bristolu w poniedziałek 10 kwietnia o godzinie 17:30. Na oba wyścigi zapraszają komentatorzy Motowizji – Michał Budziak i Szymon Tworz.

Transmisje NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Richmond Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 2 kwietnia, godz. 21:30
  • NASCAR Cup Series 2023 Bristol Motor Speedway – Dirt – retransmisja wyścigu – poniedziałek, 10 kwietnia, godz. 17:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Martinsville Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 16 kwietnia, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Talladega Superspeedway – transmisja wyścigu – niedziela, 23 kwietnia, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Dover International Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 30 kwietnia, godz. 20:00

Podsumowania NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Richmond Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 4 kwietnia, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 Bristol Motor Speedway – Dirt – podsumowanie wyścigu – wtorek, 11 kwietnia, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 Martinsville Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 18 kwietnia, godz. 22:20

NASCAR Cup Series 2023 Talladega Superspeedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 25 kwietnia, godz. 22:20

Udostępnij!