Podróż do krainy greckich bogów z przystankiem w Katowicach – Rajd Akropolu i Rajd Śląska na żywo w Motowizji


Po wakacyjnej przerwie do akcji powracają załogi Rajdowych Mistrzostw Świata. Na antenie Motowizji widzowie zobaczą wszystkie odcinki specjalne tegorocznego Rajdu Akropolu. W piątek wieczorem przeniosą się do Katowic na start i pierwszy oes Rajdu Śląska.

Grecki Rajd Akropolu nie bez powodu nazywany jest „rajdem bogów”. Odcinki specjalne w przeszłości przebiegały między innymi wokół góry Olimp, gdzie według mitologii swoją siedzibę mieli greccy bogowie. Ukończenie Rajdu Akropolu wymagało siły i wytrzymałości godnej Herkulesa. Zawody starsze niż Rajdowe Mistrzostwa Świata należały do grupy rajdów maratońskich, a zadania nie ułatwiały upały oraz niezwykle kamieniste drogi.

Rajd Akropolu, podobnie jak inne kultowe rundy WRC, w ostatnich dekadach musiał dokonać transformacji. Nadal jest to jednak jeden z najtrudniejszych rajdów w roku. Swoje trzy grosze może dorzucić pogoda. Według prognoz przed startem rajdu w Grecji ma być ulewny deszcz i burze.

Na starcie w Atenach pojawią się dwie polskie załogi. Duet ORLEN Rally Team Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak rozpoczyna w Grecji drugą połowę swojej kampanii i powinniśmy ich zobaczyć we wszystkich pozostałych rundach sezonu 2023 kategorii WRC2. Dla „KajtoAkropol to jeden z najlepszych rajdów – dwukrotnie go wygrywał, kiedy była to runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Miało to miejsce jeszcze z Jarosławem Baranem na prawym fotelu. Maciej Szczepaniak dyktował notatki Kajetanowiczowi, gdy wspólnie wygrali kategorię WRC3 w 2021 roku, a wcześniej mierzył się z tym rajdem jako pilot Tomasza Kuchara, Leszka Kuzaja oraz Huberta Ptaszka. Debiutantami będzie za to załoga ORLEN Teamu. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk nigdy nie startowali w Grecji i w najbliższy weekend będą zbierali doświadczenia na trudnych technicznie, szutrowych trasach.

Rajd Akropolu rozpocznie się w czwartek miejskim superoesem w porcie w Atenach. W góry na kamieniste odcinki specjalne załogi ruszą w piątkowy poranek. Po zakończeniu pierwszego etapu udamy się do Katowic, gdzie rozpocznie się przedostatnia tegoroczna runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw PolskiRajd Śląska. Jeden z najmłodszych rajdów w krajowym kalendarzu ma ogromne aspiracje, dzięki czemu w harmonogramie pojawiły się dwie próby miejskie. Piątkową, w sercu Katowic wokół kultowego Spodka, zobaczycie na żywo w Motowizji

Miałem ogromną przyjemność rok temu na własnej skórze przekonać się, jak niesamowity jest Rajd Akropolu. Jestem przekonany, że kibice, którzy spędzą z nami najbliższy weekend, kibicując polskim załogom, nie będą tego żałować. Jako że wspieramy rajdy w Polsce, nie mogło naszych kamer zabraknąć w Katowicach. Organizacja Rajdu Śląska stoi na najwyższym poziomie i dlatego będzie to trzecia w tym roku runda Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski po ORLEN 79. Rajdzie Polski oraz Valvoline Rajdzie Małopolski, którą w pewnym stopniu będziemy dla Państwa transmitować – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Motowizja przygotowała także, jak zawsze niespodziankę w składzie komentatorskim. Do Grzegorza Gaca, Sławomira Szymczaka, Michała Adamiuka, Krzysztofa Woźniaka, Agaty Bednarczuk i Juliusza Winiarka dołączy w piątek jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich kierowców rajdowych w historii Krzysztof Hołowczyc, który miał okazję wystartować w Rajdzie Akropolu w 2000 roku.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Świata – Rajd Akropolu oraz Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski – Rajd Śląska – harmonogram transmisji:

Czwartek, 7 września

godz. 07:00 – Shakedown

godz. 16:45 – Pre Show & Ceremonial Start

godz. 18:00 – OS1 EKO Super Special Stage

Piątek, 8 września

godz. 07:15 – OS2 Loutraki 1

godz. 08:25 – OS3 Pissia

godz. 10:30 – OS4 Loutraki 2

godz. 13:30 – Studio Rajdowe

godz. 14:00 – OS5 Livadia

godz. 15:45 – OS6 Elatia

godz. 17:00 – Media Zone

godz. 18.30 – Rajd Śląska – Ceremonia startu

godz. 20:00 – Podsumowanie dnia

godz. 20.30 – Rajd Śląska – OS1 Katowice

Sobota, 9 września

godz. 06:00 – OS7 Pavliani 1

godz. 07:30 – OS8 Karoutes 1

godz. 10:00 – OS9 Eleftherochori 1

godz. 11:15 – Media Zone

godz. 13:00 – OS10 Pavliani 2

godz. 14:30 – OS11 Karoutes 2

godz. 17:00 – OS12 Eleftherochori 2

godz. 18:00 – Media Zone

godz. 20:00 – Podsumowanie dnia

Niedziela, 10 września

godz. 07:45 – OS13 Tarzan

godz. 09:00 – OS14 Grammeni 1

godz. 11:30 – Studio Rajdowe 

godz. 12:00 – OS15 Grammeni 2 [Power Stage]

godz. 13:30 – Wrap-up

godz. 18:00 – Podsumowanie dnia

Udostępnij!