NASCAR Cup Series udaje się do Richmond


Federated Auto Parts 400 to kolejny wyścig fazy playoff NASCAR Cup Series. Kierowcy będą ścigali się na Richmond Raceway, a walka o miejsca stanie się bardziej zacięta, bo już po kolejnym wyścigu poznamy pierwszą czwórkę, która w tym sezonie pożegna się z decydującą częścią sezonu.

Richmond Raceway to pierwszy klasyczny short-track jaki pojawia się w tegorocznym cyklu wyścigów fazy playoff. Do 2017 roku to właśnie na tym torze kończył się sezon zasadniczy. Od 2018, gdy finałowy wyścig sezonu zaczął odbywać się na Indianapolis Motor Speedway, tor w Richmond znajduje się w środku pierwszej rundy playoffów. Obiekt położony w stanie Wirginia od zawsze określany jest mianem jednego z trudniejszych torów w kalendarzu. Pętla w kształcie litery “D” z przednią prostą nachyloną pod kątem porównywalnym z oboma zakrętami, zawsze stanowiła wyzwanie zarówno dla kierowców, jak i dla inżynierów opracowujących ustawienia pojazdów.

Pierwszy tegoroczny wyścig fazy playoff, który odbył się w minioną niedzielę na torze Darlington Raceway padł łupem Denny’ego Hamlina. Jest to pierwsze zwycięstwo kierowcy Toyoty z numerem #11 w tym roku. Dzięki niemu Hamlin ma zapewniony awans do rundy 12 i dość szybko odsunął od siebie widmo prędkiej utraty szans na mistrzostwo. Przez dłuższą część wyścigu w Karolinie Południowej na prowadzeniu znajdował się Kyle Larson, który mimo manewru rodem z gry komputerowej wykonanego podczas ostatniego okrążenia nie był w stanie odebrać Hamlinowi zwycięstwa. Na trzeciej pozycji dojechał Ross Chastain, a za nim Martin Truex Jr. i Kevin Harvick.

Wyścig w Darlington był pechowy dla wielu pretendentów do tegorocznego mistrzostwa. Zmagań nie ukończyła aż czwórka “playoffowiczów”: Michael McDowell, Kyle Busch, William Byron i Chase Elliott. Dla tego pierwszego strata poniesiona w Darlington może okazać się już nie do odrobienia. Dodatkowo problemy na torze mieli także: Alex Bowman i Ryan Blaney, którzy dojechali poza pierwszą dwudziestką. Warto nadmienić, iż Kyle Busch został ukarany po wyścigu grzywną w wysokości 50 tysięcy dolarów. Po swoim wypadku Busch taranując pachołki z dużą prędkością zjechał wprost do garażu. Według NASCAR manewrem tym naraził na niebezpieczeństwo zarówno kibiców, jak i członków zespołów przebywających w okolicy zjazdu do wnętrza toru. Kierowcy Joe Gibbs Racing puściły zatem nerwy w pierwszym wyścigu playoffów, ale jeśli wierzyć statystykom, powinien szybko odrobić poniesione straty. Richmond Raceway jest bowiem jednym z ulubionych obiektów Buscha. Na tym wymagającym torze wygrywał aż 6 razy – to zdecydowanie najlepszy wynik w całej stawce Cup Series

Pierwszy tegoroczny wyścig rozgrywany w Richmond padł łupem Alexa Bowmana. Doświadczenie zdobyte tutaj w kwietniu może pomóc mu w odzyskaniu gruntu pod nogami i odrobieniu strat z Darlington. Prawdziwym dominatorem wiosennego wyścigu był jednak Denny Hamlin, który prowadził przez ponad 200 okrążeń, ostatecznie dojeżdżając na drugim miejscu. Warto zwrócić także uwagę na Kyle’a Larsona, który na Richmond Raceway wygrywał w przeszłości.

Retransmisja wyścigu Federated Auto Parts 400 Salute to First Responders z toru Richmond Raceway w niedzielę 12 września o godzinie 20:00 na antenie Motowizji

Transmisje NASCAR we wrześniu na antenie Motowizji:

  • NASCAR 2021 Richmond Raceway – retransmisja wyścigu – niedziela, 12 września, godz. 20:00
  • NASCAR 2021 Bristol Motor Speedway – retransmisja wyścigu – niedziela, 19 września, godz. 20:00
  • NASCAR 2021 Las Vegas Motor Speedway – transmisja wyścigu – poniedziałek, 27 września, godz. 01:00

Podsumowania NASCAR:

  • NASCAR 2021 Richmond Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 14 września, godz. 22:00
  • NASCAR 2021 Bristol Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 21 września, godz. 22:00
  • NASCAR 2021 Las Vegas Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 28 września, godz. 22:00

Udostępnij!