Dwa wyjątkowe rajdy w jeden weekend – ERC Królewski Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski na żywo w Motowizji!


W najbliższy weekend, 6-8 lipca, oczy kibiców rajdowych będą skierowane w dwie strony – na Królewski Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski. Obie imprezy oglądać będzie można na żywo w Motowizji.

Powrót do szwedzkich lasów w Värmland

Karlstad przez lata stało się jednym z najsłynniejszych rajdowych miast w Europie ze względu na odbywający się tam Rajd Szwecji. Jedna z najpopularniejszych rund Rajdowych Mistrzostw Świata opuściła jednak region Värmland. Rajd Szwecji to rajd zimowy, a pogoda wokół Karlstad w lutym w ostatnich latach stała się za ciepła by mieć pewność śniegu i lodu na odcinkach. Stąd też od 2022 roku bazą Rajdu Szwecji jest Umeå, położona bardziej na północ kraju.

O ile gwarancja prawdziwie zimowych warunków ucieszyła kibiców rajdowych, tak ze smutkiem przyjęto opuszczenie kultowych już tras i fragmentów. Jednym z nich była spektakularna hopa Colin’s Crest.

Osoby organizujące Rajd Szwecji w Värmland podjęły się więc wyzwania stworzenia czegoś nowego – Królewskiego Rajdu Skandynawii. Już od pierwszej edycji jest to runda Rajdowych Mistrzostw Europy. Część oesów przebiega po trasach obecnych w Rajdzie Szwecji w latach ‘80. Z bardziej współczesnych fragmentów znalazł się jeden, ten najważniejszy. Na Colin’s Crest ponownie zobaczymy dalekie loty.

Na starcie zobaczymy ścisłą czołówkę tegorocznych mistrzostw Europy z liderami klasyfikacji generalnej Haydenem Paddonem, Mārtiņšem Sesksem oraz Madsem Østbergiem na czele. Do Szwecji przyjadą także zawodnicy, startujący na co dzień w WRC2 jak Nikołaj Griazin, Lauri Joona, a przede wszystkim, Oliver Solberg. Kandydatów do niespodzianek warto wypatrywać także w Ole Christianie Veibym, zawodniku Rallycrossowych Mistrzostw Świata i dwukrotnym zwycięzcy Rajdu Szwecji w swojej kategorii, oraz Jonie Armstrongu. Brytyjczyk po serii imponujących wyników w Fordzie Fiesta Rally3 przesiądzie się do Fiesty klasę wyżej. Na starcie zabraknie Polaków, a to dlatego, że będą oni rywalizowali ponad tysiąc kilometrów na południe od Karlstad.

Maków Podhalański centrum polskich rajdów na jeden weekend

Małopolska przez dekady była kolebką rajdów samochodowych w Polsce. Starsi kibice mogą wspominać czasy, kiedy to obywał się Rajd Krakowski czy nawet Rajd Polski. W ostatnich latach „środek ciężkości” tej dyscypliny w naszym kraju przeniósł na wschód od Krakowa, zostawiając lokalnych fanów jedynie ze wspomnieniami.

W 2021 roku podjęto się próby przyciągnięcia rywalizacji na najwyższym poziomie do Małopolski. Pierwsza edycja Valvoline Rajdu Małopolski była rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska oraz Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska. Do rywalizacji w sumie zgłosiło się aż 101 załóg.

Od samego początku trasy oraz organizacja całej imprezy spotkała się z pozytywnymi reakcjami ze strony zawodników, oraz kibiców. Pomogła w tym między innymi transmisja na żywo z pierwszego odcinka specjalnego na ulicach Makowa Podhalańskiego na antenie Motowizji.

Kolejna edycja ponownie była częścią Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska i Rajdowego Samochodowego Pucharu Śląska, do których dołączyły Rajdowe Mistrzostwa Południa. Najważniejszy był jednak status rajdu kandydackiego do najważniejszego cyklu w kraju – Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Trasy zostały wydłużone, a na listach zgłoszeń pojawiło się około sto duetów chętnych do rywalizacji wokół Makowa. W tym gronie znalazły się załogi w topowych, czteronapędowych maszynach z RSMP. Ponownie Valvoline Rajd Małopolski był jednym wielkim świętem dla całych rodzin oraz wszystkich, którzy kochają rajdy, motoryzację i motorsport.

Rosnąca popularność i pochwały ze strony zewnętrznych obserwatorów skłoniły organizatorów do zgłoszenia aplikacji do kalendarza Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Polski Związek Motorowy zaopiniował go pozytywnie, dzięki czemu najlepsze załogi rajdowe w naszym kraju ponownie rywalizować będą na terenie Małopolski.

Aż 117 załóg zgłosiło się do udziału w Valvoline Rajdzie Małopolski – 56 w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, 24 wystartuje w MOTUL Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a 37 pojedzie rundę Rajdowych Mistrzostw Południa. Dla kibiców przygotowano nie tylko strefy kibica przy odcinkach, ale także busy, które pozwolą każdemu chętnemu dotrzeć w komfortowy sposób na oesy.

Jednym z licznych partnerów Valvoline Rajdu Małopolski niezmiennie jest Motowizja, będąca częścią tego rajdu od samego początku. W tym roku kanał motoryzacyjny ma status partnera głównego i będzie transmitował trzy odcinki specjalne. Dzięki temu kibice dostaną podwójną dawkę emocji i oprócz najlepszych załóg Europy zobaczą w akcji także czołówkę z naszego kraju.

Jeden z najlepszych widoków na rywalizację w Małopolsce będzie miała załoga Motowizja Rally Teamu. Krzysztof Mikulski i Jerzy Skrzypek rozpoczną swoją tegoroczną kampanię w MOTUL HRSMP od startu w Valvoline Rajdzie Małopolski i debiutu w nowym aucie – Porsche 911 SC.

Dwa rajdy, które będziemy pokazywać w ten weekend na żywo w Motowizji to idealne przykłady świeżych inicjatyw w dobrze znanych rajdowych regionach, co pomaga docierać do nowych kibiców i nowych pokoleń. Myślę, że każdy kibic rajdowy ma w głowie obrazki z lotów na Colin’s Crest, a każdy polski miłośnik motorsportu pamięta Rajd Krakowski czy edycje Rajdu Polski w Krakowie. Jestem przekonany, że dzięki pasji, zaangażowaniu ludzi stojących za oboma rajdami, a także z naszą pomocą w postaci transmisji na żywo, przyciągniemy kolejne grupy fanów – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Widzowie Motowizji będą mogli zobaczyć wszystkie oesy Królewskiego Rajdu Skandynawii oraz trzy próby Valvoline Rajdu Małopolski. Obie imprezy komentować będą stałe głosy rajdów w Motowizji – Grzegorz Gac ze Sławomirem Szymczakiem oraz Michał Adamiuk i Krzysztof Woźniak.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Europy – Rajd Skandynawii oraz Valvoline Rajd Małopolski harmonogram transmisji:

Piątek, 7 lipca
godz. 09:00 – OS1 Ölme 1
godz. 10:05 – OS2 Lungsund 1
godz. 11:00 – OS3 Ängebäckstorp 1/OS4 Mölnbacka 1
godz. 13:30 – Media Zone
godz. 14:15 – OS5 Ölme 2
godz. 15:10 – OS6 Lungsund 2
godz. 16:05 – OS7 Ängebäckstorp 2/OS8 Mölnbacka 2
godz. 18:30 – OS3/5 LURKA Maków Podhalański

Sobota, 8 lipca
godz. 07:15 – OS9 Tomten 1
godz. 08:10 – OS10 Tolita 1/OS11 Gårdsjö 1
godz. 10:00 – OS12 Colin’s
godz. 12:20 – OS9 Stryszów Power Stage
godz. 13:25 – OS13 Tomten 2
godz. 14:10 – OS14 Tolita 2/OS15 Gårdsjö 2
godz. 16:45 – OS16 Colin’s 2 [Power Stage]
godz. 17:45 – Wrap-up

Udostępnij!