Dzień Niepodległości USA na Road America, czyli niedziela z NASCAR w Motowizji


Kolejny weekend, to czas jednego z najważniejszych świąt w Stanach Zjednoczonych, weekend Dnia Niepodległości. Tym razem będzie on wyjątkowy jeszcze z jednego powodu, po raz pierwszy od ponad 60 lat pucharowa seria NASCAR powróci na jeden z najciekawszych torów drogowy za oceanem – Road America. Transmisja w Motowizji niedziela, 4 lipca, godz. 20:30.

Tylko raz kierowcy NASCAR Cup Series ścigali się na obiekcie w Elkhart Lake w stanie Wisconsin. Wyścig odbył się 12 sierpnia 1956 roku, a jego zwycięzcą po prowadzeniu przez 17 okrążeń został Tim Flock. Oprócz swojej historycznej unikalności był to wyścig nietypowy jeszcze z jednego powodu. Aż do roku 2020 był to jedyny wyścig pucharowej serii NASCAR rozgrywany przy mokrej nawierzchni. Tuż przed wyścigiem w okolicy toru przeszła burza i nawierzchnia była mokra mniej więcej do połowy zmagań. W ostatnim dziesięcioleciu kierowcy niższych serii NASCAR ścigali się w Elkhart Lake. Wśród zwycięzców tamtych zmagań można znaleźć trzech aktywnych kierowców serii pucharowej. Są to Michael McDowell i Christopher Bell, a w serii ARCA w 2013 roku triumfował Chris Buescher. 

Tor Road America jest czwartym kolejnym torem drogowym pojawiającym się w kalendarzu sezonu 2021. Jest także najdłuższym z nich wszystkich. Jedno okrążenie w Wisconsin ma ponad 6,5 kilometra długości. Tor posiada 14 mocno zróżnicowanych zakrętów, a także charakteryzują go spore różnice wysokości – włączając w to stromy podjazd tuż przed linią start/meta i sekcje zjazdową w pierwszym sektorze. 

W minionym tygodniu kierowcy odwiedzili tor Pocono Raceway. Dwa wyścigi na trójkątnym owalu padły łupem Alexa Bowmana i Kyle’a Buscha. Zmagania w Long Pond przerwały długą serię Kyle’a Larsona, który wygrywał wszystkie wyścigi począwszy od Coca-Cola 600. Kierowca Chevroleta z numerem #5 był bliski zwycięstwa podczas pierwszego wyścigu, jednak jego szanse pogrzebała opona, przebita tuż przed ostatnim zakrętem. Ostatecznie dojechał na ósmej pozycji, a w niedzielnym wyścigu był już drugi.

Wspomniana seria Kyle’a Larsona obejmuje także zwycięstwo na torze drogowym. Kierowca pochodzący z Kalifornii wygrał zmagania na Sonoma Raceway, torze położonym w jego rodzinnym stanie. Poprzednie wyścigi na obiektach tego typu, które odbyły się w tym sezonie, padały odpowiednio łupem Christophera Bella i Chase’a Elliotta. Po porażce w pierwszym wyścigu na Pocono Raceway Larson mówił, że już niebawem będzie starał się rozpocząć kolejną serię zwycięstw, która w konsekwencji doprowadzi go do czterech triumfów z rzędu. Wyścig na Road America może być zatem dla niego niezwykle ważny. Podczas nadchodzącego weekendu warto zwrócić także uwagę na kilku kierowców, którzy świetnie radzą sobie na torach drogowych, ale nie startują w pełnym wymiarze sezonu 2021. Mowa tutaj o Austinie Cindricu, który ponownie wystartuje samochodem z numerem #33 oraz A.J. Allmendingerze, który pojedzie z numerem #16.


Wyścig Jockey Made in America 250 na torze Road America już w niedzielę 4 lipca o godzinie 20:30. Transmisja na żywo na antenie Motowizji!

Transmisje NASCAR w lipcu na antenie Motowizji:

  • NASCAR 2021 Road America – transmisja wyścigu – niedziela, 4 lipca, godz. 20.30
  • NASCAR 2021 Atlanta Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 11 lipca, godz. 21.30
  • NASCAR 2021 New Hampshire Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 18 lipca, godz. 21.00

Podsumowania NASCAR:

  • NASCAR 2021 Pocono Raceway 2 – podsumowanie wyścigu – piątek, 2 lipca, godz. 20.55
  • NASCAR 2021 Road America – podsumowanie wyścigu – wtorek, 6 lipca, godz. 22.00
  • NWES 2021 Brands Hatch – podsumowanie wyścigów – piątek, 9 lipca, godz. 20.55
  • NASCAR 2021 Atlanta Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 13 lipca, godz. 22.00
  • NASCAR 2021 New Hampshire Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 20 lipca, godz. 22.00

Udostępnij!