Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej – kolejny mocny wynik braci Szejów w Rajdzie Sumava Klatovy


Bracia Szejowie już w swoim drugim starcie samochodem klasy R5 plasują się tuż za absolutną czołówką czeskich rajdów;
4. miejsce w 2. rundzie Mistrzostw Czech – po raz trzeci z rzędu Jarek i Marcin Szeja kończą Rajd Sumava Klatovy z dobrym wynikiem;
Załoga GK Forge Metkom Rally Team sięga po swoje pierwsze oesowe podium w klasyfikacji generalnej rundy Mistrzostw Czech.
Jarek i Marcin zdobywają 28 punktów i awansują o dwa miejsca w punktacji czeskiego czempionatu.

W zakończonym 22 kwietnia Rajdzie Sumava Klatovy Jarek i Marcin Szeja pokazali, że coraz lepiej rozumieją się ze swoim nowym samochodem. Praca, jaką załoga z Ustronia wykonała przed 2. rundą Mistrzostw Czech, zaprocentowała na odcinkach specjalnych wytyczonych na południe od Pilzna. Bracia Szejowie nie tylko byli w stanie utrzymać tempo wielu znacznie bardziej doświadczonych czeskich kierowców, lecz także włączyli się do walki o czołowe lokaty w mocno obsadzonych zawodach. Ostatecznie Jarek i Marcin finiszowali tuż za podium. 4. miejsce w tegorocznej edycji Rajdu Sumava to kontynuacja dobrej passy polskiej załogi w tej imprezie. W dwóch poprzednich sezonach reprezentanci GK Forge Metkom Rally Team wygrywali Rajd Sumava Klatovy w klasyfikacji grupy N.

Ten wynik bracia Szejowie zawdzięczają nie tylko szybkości, lecz także konsekwencji w realizacji założonego wcześniej planu, która była ważna, szczególnie w bardzo zmiennych warunkach, jakie panowały w Sobotę w okolicach miasta Klatovy. W sytuacji, w której część odcinków specjalnych wiodła po mokrym asfalcie, a część po suchym, właściwy dobór opon stawał się prawdziwą loterią. W obliczu tego wyzwania Jarek i Marcin zaprezentowali sportową dojrzałość i czystą, równą jazdę. W ten sposób pięli się w górę klasyfikacji generalnej zawodów. Pod koniec pierwszej sobotniej pętli awansowali na czwartą lokatę i ten świetny rezultat utrzymali do mety w Klatovy. Dodatkowo, w tych zawodach bracia z Ustronia wywalczyli pierwsze w swojej karierze oesowe podium w rundzie Mistrzostw Czech. Na drugim przejeździe najdłuższego w rajdzie oesu Strašínská (19,49 km) Polacy zajęli trzecie miejsce.

W Rajdzie Sumava Klatovy Jarka i Marcina pokonały tylko trzy załogi, należące do absolutnej czołówki czeskich rajdów. Przed Polakami finiszowali zwycięzcy – Jan Kopecky i Paweł Dresler, czyli reprezentanci fabrycznego zespołu Skody. Drugie miejsce zajęli Vaclav Pech i Petr Uhel (Ford Fiesta R5), czyli załoga, która ma na swoim koncie siedem tytułów Mistrzów Czech. Trzecią lokatę zdobyli Jan Cerny i Petr Cernohorsky (Skoda Fabia R5). Drugą rundę czeskiego czempionatu ukończyły w sumie 43 załogi.

Weekend w Klatovy przyniósł nie tylko sukces dla całego GK Forge Metkom Rally Team i ekipy Orsak Rally Sport obsługującej Fiestę polskiej załogi, ale przede wszystkim bezcenne doświadczenia i kolejne ważne punkty do klasyfikacji łącznej sezonu. W Rajdzie Sumava Klatovy bracia Szejowie zdobyli 28 punktów. Na tę zdobycz składa się 15 punktów za 4. miejsce w klasyfikacji zawodów, a także 5 zdobytych w pierwszym i 8 w drugim etapie rajdu.

Dobra forma Jarka i Marcina Szejów rozbudza nadzieje na dobry wynik w kolejnej rundzie sezonu – 45. Rallye Český Krumlov, który za już za niecały miesiąc – w dniach 19-20 maja.

Jarek Szeja: – Jest meta Rajdu Sumava i to z życiowym wynikiem! Jeszcze nigdy nie byliśmy tak wysoko w klasyfikacji generalnej rundy Mistrzostw Czech. To nas niesamowicie cieszy, szczególnie że był to dopiero nasz drugi start tym samochodem, a pierwszy, w którym walczyliśmy także na mokrej nawierzchni. Jest jeszcze wiele rzeczy, z jakich jestem zadowolony po tym rajdzie. Jestem też mocno zmęczony po tym weekendzie i czuję, że dobrze go przepracowaliśmy i wykorzystaliśmy. Taki wynik dodaje jednak skrzydeł i motywacji, więc nie mogę się już doczekać kolejnego rajdu. Mógłbym już dziś ścigać się wokół Czeskiego Krumlova!

Marcin Szeja: – Nie spodziewaliśmy się, że już w drugim starcie autem klasy R5 można przyjechać na czwartym miejscu w tak mocno obsadzonych zawodach, jakimi są rundy czeskich mistrzostw. Mieliśmy okazję powalczyć nie tylko z trudnymi i zdradliwymi warunkami, ale także z kilkoma załogami w samochodach WRC, które bardzo chciały wskoczyć na nasze miejsce, jednak my zrobiliśmy swoje i obroniliśmy ten wynik. Jestem bardzo szczęśliwy nie tylko z powodu tego rezultatu, ale także dlatego, że na tak trudnych trasach skutecznie rywalizowaliśmy z wieloma znacznie bardziej doświadczonymi załogami.

Klasyfikacja końcowa Rajdu Sumava Klatovy 2017:

1. Jan Kopecký/Pavel Dresler (Skoda Fabia R5) 1:19.34.5 s.
2. Václav Pech/Petr Uhel (Ford Fiesta R5) +47.1 s.
3. Jan Černý/Petr Černohorský (Skoda Fabia R5) +1.12.5 s.
4. Jarosław Szeja/Marcin Szeja (Ford Fiesta R5) +2.06.7 s.
5. Jaromír Tarabus/Petr Machů (Skoda Fabia S2000) +3.00.2 s.
6. Martin Vlček/Jindřiška Žáková (Ford Fiesta R5) +3.00.9 s.
7. Jan Dohnal/Michal Ernst (Ford Focus WRC) +3.38.0 s.
8. Vojtěch Štajf/František Rajnoha (Skoda Fabia R5) +4.12.2 s.
9. Karel Trněný/Václav Pritzl (Skoda Fabia WRC) +5.03.9 s.
10. Václav Kopáček/Barbora Rendlová (Subaru Impreza WRX STI) +5.29.5 s.
11. Karel Trojan/Petr Chlup (Škoda Fabia R5) +5:57.1 s.
12. Martin Březík/Marek Omelka (Mitsubishi Lancer Evo IX) +6:58.5 s.

Punktacja Rajdowych Mistrzostw Czech 2017 po Rajdzie Sumava Klatovy:

1. Jan Kopecký 120 pkt.
2. Vaclav Pech 92 pkt.
3. Jan Černý 82 pkt.
4. Jan Dohnal 53 pkt.
5. Jarek Szeja 46 pkt.
6. Martin Vlček 39 pkt.
7. Jaromir Tarabus 28 pkt.
8. Roman Odložilík 27 pkt.
9. Vojtěch Štajf 21 pkt.
10. Vaclav Kopacek 14 pkt.

Udostępnij!