Wyścigi “pojazdów wagi ciężkiej” w Polsce – Tor Poznań gospodarzem rundy FIA ETRC


Wśród kalendarzy na sezon 2023 w sporcie samochodowym zatwierdzonych w ubiegłym tygodniu przez FIA znalazła się spora niespodzianka dla polskich kibiców. W przyszłym roku na Torze Poznań odbędzie się jedna z dziewięciu rund FIA ETRC, wyścigowych mistrzostw Europy samochodów ciężarowych, których rywalizację można od lat śledzić na antenie Motowizji.

Rozmowy o tym, by najmocniejsze i najpotężniejsze maszyny wyścigowe zagościły na najsłynniejszym polskim torze odbywały się już od jakiegoś czasu. Na początku maja obiekt w Przeźmierowie wizytowali przedstawiciele FIA oraz promotora ETRC. Teraz już wiemy, że te rozmowy skończyły się sukcesem.

O samym cyklu, a także idei opowiada Marek Nawarecki, dyrektor działu Sport & Touring Cars w FIA:

Jak ocenia Pan dodanie rundy w Poznaniu do kalendarza serii Goodyear FIA European Truck Racing Championship?

Runda Goodyear FIA ETRC przynosi dla Polski dyscyplinę sportów motorowych, która jest bardzo popularna w tej części Europy, a która w Polsce jak dotąd nie zagościła.

Polska ma tradycje i doświadczenie w organizowaniu imprez należących do mistrzostw FIA – początkowo były to Rajdowe Mistrzostwa Europy, następnie runda WRC oraz Baja Poland, która jest częścią Pucharu Świata FIA w Cross-Country – natomiast jak dotąd nie było w Polsce międzynarodowej serii FIA w wyścigach płaskich, dlatego będzie to coś nowego dla organizatorów i polskich kibiców. Mam nadzieje że będzie to również okazja żeby przybliżyć tę dość szczególną dyscyplinę wyścigową polskim aktorom sportu motorowego, a być może także otworzyć nasz kraj dla innych międzynarodowych serii wyścigowych.

Czym tak naprawdę są wyścigi ciężarówek i seria Goodyear FIA ETRC?

Wyścigi ciężarówek na poziomie europejskim mają dość długą już tradycję, bo wszystko zaczęło się w drugiej połowie lat 80.

Obecnie jest to seria, która jest bardzo ściśle powiązana z branżą transportową. Widać to bardzo wyraźnie podczas rund odbywających sie w Le Mans czy też na Nürburgringu, które należą do tych cieszących się największym zainteresowaniem, i które to zawody potrafią gromadzić przeszło stutysięczną widownię. Przy okazji często odbywają się zloty ciężarówek, targi branżowe, a nawet koncerty. Widać, że gross ludzi to ludzie związani z branżą i ludzie pasjonujący się ciężarówkami.

Pod tym względem Polska wpisuje się w te mistrzostwa idealnie, gdyż jeśli chodzi o branże transportu drogowego to – pomimo faktu, że ciężarówki w sektorze prywatnym mają u nas dość krótką historię – jesteśmy jednym z czołowych krajów w Europie, a nasi kierowcy pracują w całej Unii Europejskiej i nie tylko.

Jakie pojazdy ścigają się w mistrzostwach Goodyear FIA ETRC?

Są to ciągniki siodłowe o masie 5300 kg i mocach oscylujących w granicach 1200KM, co czyni je najcięższymi i najmocniejszymi z samochodami rywalizującymi na torach wyścigowych Starego Kontynentu. Są to pojazdy prototypowe, jednak zbudowane przy użyciu wielu seryjnych podzespołów, co ma na celu ograniczenie kosztów uczestnictwa. Odwołując się do terminologii rajdowej, powiedziałbym, że ciężarówki są bliższe grupie A aniżeli N.

Co ciekawe, w mistrzostwach tych duży nacisk położony jest na nowe technologie oraz uczynienie rywalizacji przyjaznej środowisku naturalnemu. Przykładowo, w ubiegłym roku to właśnie wyścigi ciężarówek były pierwszą kategorią FIA, która przeszła na biopaliwo w 100% pozyskiwane z surowców odnawialnych.

Od przyszłego roku, regulamin techniczny dopuszczać będzie zaś ciężarówki o napędzie elektrycznym oraz hybrydowym obok tych napędzanych silnikami spalinowymi, co również będzie czymś nowym w świecie FIA. 

Ponadto oficjalny dostawca ogumienia, Goodyear, poddaje zużyte opony wyścigowe recyclingowi. Opony przechodzą bieżnikowanie, a następnie trafiają do ciężarówek wykorzystywanych w branży transportowej.

Wszystko to czyni ten cykl wyjątkowym i odróżnia go od innych dyscyplin sportu samochodowego, podobnie zresztą jak sama walka na torze, która z perspektywy widza jest czymś spektakularnym i niepowtarzalnym.

W ostatnich latach wszystkie rundy FIA European Truck Racing Championship można było śledzić na antenie Motowizji. Ci, którzy chcą zobaczyć czego będzie można się spodziewać za rok pod Poznaniem będą mieli okazję w podsumowaniu sezonu 2022, które pojawi się w Motowizji w Wigilię, 24 grudnia o 16:35.

Udostępnij!