NASCAR Cup Series zawita do Phoenix


Phoenix Racewy to obiekt, który już w najbliższą niedziele stanie się areną zmagań kierowców NASCAR Cup Series. Zakończą oni tym samym “West Coast Swing”, a więc trwającą trzy wyścigi wizytę na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych.

Dwóch zwycięzców

Kyle Larson i Alex Bowman to dwaj kierowcy, którzy jak dotąd wygrywali podczas wyścigów organizowanych na zachodzie Stanów. Dwa tygodnie temu Larson zatriumfował na Auto Club Speedway, który pojawił się w kalendarzu NASCAR Cup Series po rocznej przerwie, a w miniony weekend zwycięstwo w Las Vegas “ukradł” Alex Bowman. Kierowca samochodu z numerem #48 wyszedł na prowadzenie po ostatnim pit stopie na dwa okrążenia przed końcem wyścigu. Udało mu się obronić pozycję i zwyciężył w tym krótkim sprincie do mety. Tuż przed wywieszeniem żółtej flagi po niemal pewne zwycięstwo jechał Kyle Busch.

Polski akcent

Phoenix Raceway to obiekt obecny w kalendarzu NASCAR od końca lat osiemdziesiątych. Pierwszy wyścig zorganizowano tam w 1988 roku. Jego zwycięzcą został “Polski Książę” Alan Kulwicki. Dla późniejszego mistrza NASCAR polskiego pochodzenia było to pierwsze zwycięstwo w karierze. Właśnie na torze w Avondale Alan Kulwicki miał możliwość zaprezentowania pierwszy raz swojego “Polish Victory Lap”. Sposobu celebracji zwycięstwa, gdzie kierowca po wygranym wyścigu pokonuje jedno okrążenie w kierunku przeciwnym do standardowego kierunku jazdy na owalu. Ten sposób celebracji zwycięstwa jest używany przez kierowców aż do dziś.

Poczet zwycięzców

Od 2018 roku w Phoenix odbywają się dwa wyścigi w sezonie, a od dwóch lat kierowcy ścigają się tam w walce o mistrzostwo, bo to właśnie tu odbywa się finał sezonu. Na przestrzeni ostatnich kilku sezonów najczęstszym zwycięzcą był Kyle Busch, który wygrał dwa razy. W kręgu zwycięzców pojawiali się również inni kierowcy Joe Gibbs Racing – Martin Truex Jr. i Denny Hamlin. Dwukrotnie wygrywali także kierowcy Hendrick Motorsports. Kyle Larson i Chase Elliott odnosili sukcesy podczas ostatnich wyścigów sezonu 2020 i 2021. W ich przypadku zwycięstwo w Phoenix było równoznaczne ze zdobyciem mistrzostwa serii.

Sprawdzian przed mistrzostwem

Kierowcy NASCAR Cup Series testowali już samochody nowej generacji na obiekcie w Arizonie. Miało to miejsce pod koniec 2021 roku. Ten fakt z pewnością pomógł w przygotowaniach do rywalizacji, jednak dodatkowe doświadczenie zdobyte podczas tego wyścigu może okazać się kluczowe w trakcie listopadowej rywalizacji, gdzie na mecie będzie czekało mistrzostwo serii.

Wyścig Ruoff Mortgage 500 już w niedzielę 13 marca na żywo na antenie Motowizji od godziny 20:30. Na rywalizację zapraszają komentatorzy: Szymon Tworz i Michał Budziak.

Transmisje NASCAR w marcu:

  • NASCAR 2022 Phoenix Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 13 marca, godz. 20:30
  • NASCAR 2022 Atlanta Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 20 marca, godz. 20:00
  • NASCAR 2022 Circuit of the Americas – transmisja wyścigu – niedziela, 27 marca, godz. 21:30

Podsumowania i magazyny NASCAR w marcu:

  • NASCAR 2022 Phoenix Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 15 marca, godz. 22:00 
  • NASCAR The Pace Lap 2022 – czwartek 17 marca, godz. 22:30
  • NASCAR 2022 Atlanta Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 22 marca, godz. 22:00
  • NASCAR The Pace Lap 2022 – czwartek 24 marca, godz. 22:30
  • NASCAR 2022 Circuit of the Americas – podsumowanie wyścigu – wtorek, 29 marca, godz. 22:00
  • NASCAR The Pace Lap 2022 – czwartek 31 marca, godz. 22:30

Udostępnij!