Kacper Sztuka powalczy o mistrzostwo Włoskiej Formuły 4


Przed Kacprem Sztuką najważniejszy wyścigowy weekend w karierze. Passa sześciu kolejnych triumfów we włoskiej Formule 4 sprawiła, że polski kierowca jest liderem serii i na torze Vallelunga będzie walczyć tytuł mistrzowski.

17-latek stoi przed szansą na historyczne osiągnięcie. Sztuka już teraz jest najlepszym polskim kierowcą w historii cyklu, będącego jednym z przystanków przed Formułą 1 i innymi prestiżowymi seriami. W F4 Sztuka trzynaście razy stawał na podium, w tym aż 8-krotnie zwyciężał.

Szczególnie udane były ostatnie tygodnie i weekendy na torach Paul Ricard we Francji oraz Mugello we Włoszech. Polak wygrał wszystkie sześć wyścigów, a to pozwoliło mu awansować na pozycję lidera. – Oczywiście czuję presję, ale to normalne, kiedy jest się liderem. Zdaję sobie sprawę z tego, że mam szansę osiągnąć coś wielkiego, lecz to dla mnie dodatkowa motywacja. Opanowanie w takich sytuacjach to coś, nad czym także trzeba stale pracować. Wiem, że stać mnie na kolejne zwycięstwa i to jest mój cel przed tym weekendem – mówi Kacper Sztuka.

Vallelunga to obiekt doskonale znany zawodnikom rywalizującym w F4. Sztuka miał już okazję do testów i ścigania się nieopodal Rzymu. Przed rokiem Polak był o włos od wywalczenia pole position. Wówczas w trakcie sesji kwalifikacyjnej przeszkodził mu inny zawodnik. W tym roku reprezentant ORLEN Teamu spędził na torze Vallelunga dwa dni testowe. – To bardzo ciekawy tor. Z jednej strony ma długą prostą i kilka szybkich, dynamicznych zakrętów, a z drugiej to właśnie tam znajduje się najwolniejsza sekcja w całym kalendarzu. Przed weekendem czeka nas jeszcze dodatkowa sesja, więc będę mógł lepiej wczuć się w tor i wspólnie z zespołem US Racing znaleźć optymalne ustawienia. Zapowiada się wspaniały finał sezonu, który nie byłby możliwy bez moich partnerów ORLEN, Extral Aluminium, Akademia ORLEN Team, Tenutado oraz Drew-Lech — zapowiada Kacper Sztuka.

We włoskiej F4 ścigają się najbardziej utalentowani młodzi kierowcy z Europy i świata. O zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Sztuka walczy z podopiecznymi juniorskich programów Red Bulla i McLarena. Przed decydującymi wyścigami Polak ma 1,5 punktu przewagi nad Arvidem Lindbladem. W grze o tytuł pozostaje jeszcze Ugo Ugochukwu, który traci do lidera 18 „oczek”. Dodatkowo szanse na zwycięstwo zwiększa system punktacji w F4. Do finalnego dorobku zawodników nie będzie liczone pięć najniżej punktowanych wyścigów z całego sezonu.

Runda 7, Autodromo Vallelunga
Godziny podane dla polskiej strefy czasowej

Piątek, 13 października:
8:30 Trening 1
12:20 Trening 2
16:10 Kwalifikacje 1
16:35 Kwalifikacje 2

Sobota, 14 października:
11:00 Wyścig 1
16:55 Wyścig 2

Niedziela, 15 października:
11:00 Wyścig 3

Udostępnij!