Jak zostać mistrzem NASCAR?

jak zostać mistrzem nascar

Odpowiedź na pytanie jak zostać mistrzem wydaje się prosta. Wystarczy być przecież najlepszym. Aby to wykazać w Monster Energy NASCAR Cup Series trzeba się jednak sporo namęczyć. Jak zostać mistrzem NASCAR?

Jak zostać mistrzem NASCAR – sezon

Zacznijmy od tego, że sam sezon jest wyniszczający. Amerykański sport słynie z ogromnych kalendarzy. Nie inaczej jest w NASCAR. W sezonie rozgrywanych jest 36 punktowanych wyścigów, a dochodzą do tego pokazowe wyścigi przed sezonem na Daytona International Speedway, a także All Star Race w Charlotte. Dodatkowo od lutego do listopada zespoły i kierowcy podróżują po kraju niemalże non stop mając wyścig praktycznie co weekend.

Jak zostać mistrzem NASCAR – punktacja

Najważniejszy jest jednak system punktowy. Każdy kierowca, który wystartuje może zgarnąć od 40 do 1 punktu w zależności od pozycji na której ukończy wyścig. Myśląc o mistrzostwie warto też pomyśleć o pozycji na koniec danego etapu wyścigu. Pierwsza dziesiątka na koniec segmentu dostaje od 10 do 1 punktu. Wszystkie one liczą się do klasyfikacji generalnej i decydują o tym kto zostanie mistrzem sezonu zasadniczego oraz kto przejdzie do fazy playoff.

Jak zostać mistrzem NASCAR – playoff

Po 26 wyścigach walka o mistrzostwo zaczyna się jakby na nowo. Szesnastu najlepszych rozpocznie rywalizację w fazie playoff. Do niej awansują kierowcy, którzy wygrali wcześniej przynajmniej jeden wyścig (i nie stracili tego przywileju w ramach kary), a jeżeli jest ich mniej jak szesnastu, to brani są najwyżej sklasyfikowani kierowcy w generalce.
Cała szesnastka ma resetowane punkty i każdy z nich otrzymuje 2000 nowych punktów. Nie oznacza to, że ich forma w sezonie zasadniczym nie ma znaczenia. Pierwsza dziesiątka klasyfikacji generalnej dostanie od 15 do 1 punktu. Dodatkowo za każdy wygrany wyścig przysługuje 5 bonusowych punktów (chyba, że ten przywilej został odebrany), a za każdy wygrany etap – po punkcie. O tym jak bardzo są one przydatne przekonał się rok temu Martin Truex Jr, który przechodził do kolejnych faz playoff właśnie dzięki punktom za etapy.
Faza playoff dzieli się na cztery rundy. Zasady ich funkcjonowania są bardzo podobne do tych obowiązujących normalnie. Dalej można zdobyć tyle samo punktów, dalej funkcjonują punkty bonusowe i dalej wygrana zapewnia awans do dalszej fazy. Po pierwszej rundzie odpadnie 3 najniższej sklasyfikowanych kierowców. Reszta ma ponownie resetowane konto, tym razem jednak zyskają 3000 punktów + wszystkie należne im punkty bonusowe. Podobnie będzie po dwóch kolejnych, z tym, że każda zwiększa pulę punktów o tysiąc.

Jak zostać mistrzem NASCAR – finał

Po 9 wyścigach i trzech rundach na placu boju zostanie tylko czterech. Każdy z nich ruszy do wyścigu w Homestead-Miami z 5000 punktów. Zgromadzone wcześniej punkty bonusowe nie będą doliczane, tak samo, jak w wyścigu nie będą mogli oni zdobyć dodatkowych punktów. Tytuł zdobędzie ten, który najwyżej ukończy ten wyścig.
Od momentu wprowadzenia tej formy playoffów finałowy wyścig zawsze wygrywał kierowca, który zostawał mistrzem. Czy tak będzie tym razem? Kto awansuje w tym roku do fazy playoff? Czy czekają nas jakieś niespodzianki? Oglądajcie wyścigi Monster Energy NASCAR Cup Series na żywo tylko na antenie Motowizji.

Udostępnij!