Dwudziestu trzech Polaków wystartuje w Rajdzie Dakar 2024


Organizatorzy Rajdu Dakar opublikowali numery startowe z jakimi wystartują uczestnicy przyszłorocznej edycji najbardziej znanego rajdu cross-country. W Arabii Saudyjskiej wystartować zamierza dwudziestu trzech zawodników z Polski.

Rajd Dakar 2024 rozpocznie się piątego stycznia w Al-Ula, a zakończy dziewiętnastego stycznia w Janbu. Po drodze na startujących czekać będzie dwanaście etapów, w tym jeden dwudniowy.

Na motocyklach wystartuje trzech reprezentantów Polski. #26 na swoją maszynę naklei Konrad Dąbrowski. Syn weterana Dakaru, Marka Dąbrowskiego, to jeden z najbardziej perspektywicznych motocyklistów ostatnich lat. Rok temu Konrad nie mógł wystartować przez ostre zapalenie wyrostka na koniec 2022 roku.

Z numerem 31 rywalizować będzie Maciej Giemza. Zawodnika ORLEN Teamu można już zaliczyć do grona weteranów – w Rajdzie Dakar startuje od 2018 roku.

Debiutantem będzie za to Bartłomiej Tabin. Motocyklista ze Strzelec Opolskich ma już doświadczenie w rajdach cross-country, ale Dakar pojedzie pierwszy raz dzierżąc numer 102.

W stawce samochodów czeka nas wyjątkowy powrót: pierwszy raz od 2015 roku, kiedy zajął trzecie miejsce, z Dakarem zmierzy się Krzysztof Hołowczyc. Po sezonie przygotowań wsiądzie do najnowszego MINI ekipy X-Raid by wspólnie z debiutującym Łukaszem Kurzeją wmieszać się między najlepszych. “Hołkowi” i Łukaszowi przypadł numer startowy 217.

Na więcej szczęścia niż w 2023 roku liczyć będą Magdalena Zając oraz Jacek Czachor. Wspólnie Dakar pojadą po raz drugi. Jacek Czachor wcześniej trzynastokrotnie rywalizował samotnie na motocyklu, a w 2014 roku stworzył załogę z Markiem Dąbrowskim w samochodzie. Tym razem duet Zając/Czachor wystartuje z numerem 274.

Rodzinnie z kategorii SSV do lekkich prototypów przesiadła się rodzina Goczałów. Eryk, Marek i Michał ponownie razem zmierzą się z Dakarem jadąc w tych samych składach, co w poprzedniej edycji. Pilotami będą Oriol Mena, Maciej Marton oraz Szymon Gospodarczyk. Wszystkie trzy załogi brylowały w swoich poprzednich startach, a zwłaszcza Eryk z Oriolem, którzy wygrali swoją kategorię w 2023 roku. Warto więc śledzić pojazdy numer 302, 304 oraz 310.

Numer 430 przypadł jedynej polskiej załodze jadącej w tym roku pojazdem SSV. Swój debiut z Rajdem Dakar zaliczą Grzegorz Brochocki, któremu trasę wskazywać będzie Grzegorz Komar.

Wśród ciężarówek polscy kibice tradycyjnie będą trzymać kciuki za załogę Darka Rodewalda. Na swoim koncie ma już trzy zwycięstwa, w tym w edycji 2023. Polak, tak samo, jak ostatnim razem, będzie mechanikiem Holendrów Janusa van Kasterena oraz Marcela Snijdersa w ciężarówce #600.

Bardzo silną polską reprezentację będziemy mieli także w Dakar Classic, czyli rywalizacji pojazdów historycznych. W stawce zobaczymy dwa Porsche 924. Z numerem 709 wystartują bracia Łukasz i Michał Zoll. Łukasz to weteran polskiego rallycrossu i wielokrotny mistrz kraju w tej dyscyplinie. Drugim Porsche, mającym naklejone #737, pojadą Tomasz Staniszewski, związany z cyklem P-series Rally, oraz Stanisław Postawka, jeden z najlepszych na świecie kierowców w rajdach na regularność.

Na Toyotę Land Cruiser HDJ80 zdecydowali się Michał Horodeński z Arkadiuszem Sałacińskim. Od lat startują w polskich rajdach, przerzucając się na terenowe w 2020 roku. Będzie to ich pierwszy start międzynarodowy w zawodach cross-country, a na ich maszynie pojawi się numer 736.

Polską reprezentację uzupełniają Dominik Ben z Katarzyną Malicką. Organizatorzy przydzielili im numer 716.

Udostępnij!