Debiut NASCAR na Circuit of The Americas


Od samego początku, gdy tylko w Austin w stanie Teksas wzniesiono tor Circuit of The Americas, zastanawiano się, kiedy zagości tam NASCAR. Trwało to dobrych kilka lat, ale wreszcie pomysł doczekał się realizacji. Już w najbliższą niedzielę, 23 maja, najlepsi kierowcy pucharowej serii NASCAR będą rywalizowali na tym nowoczesnym torze drogowym. Start transmisji na antenie Motowizji o godz. 20:30.

Tor w Austin został zaprojektowany przez znanego niemieckiego architekta Hermanna Tilke. To nowoczesny obiekt wyścigowy, wyznaczający nowe standardy. Połączenie długich prostych, ciasnych nawrotów i szybkich sekcji zakrętów, będzie całkowicie nowym wyzwaniem dla kierowców NASCAR. Tegoroczny kalendarz jest wprawdzie pełny torów drogowych, jednak żaden z nich nie przypomina w swojej budowie teksańskiego obiektu.

Wyścig w Austin będzie jednym z kilku w sezonie 2021, przed którym kierowcy otrzymają szansę treningu oraz odbędą się pełne kwalifikacje. Podczas Echopark Grand Prix, bo taką nazwę nosi wyścig, kierowcy będą mieli do przejechania aż 68 okrążeń COTA. Wyścig zgodnie z zasadami pucharowej serii NASCAR będzie podzielony na trzy segmenty. Pierwszy z nich to piętnaście okrążeń, a zaś drugi segment zakończy się na okrążeniu 32. 

Jedyny jak dotąd wyścig na torze drogowym w sezonie 2021 odbywał się na drogowej nitce toru Daytona International Speedway. Jego zwycięzcą został Christopher Bell, dla którego było to pierwsze zwycięstwo za kierownicą samochodu Joe Gibbs Racing. Wśród faworytów do zwycięstwa w niedzielnym wyścigu w Teksasie można wymienić jeszcze kilku kierowców. Chase Elliott zwyciężył w większości wyścigów na torach tego typu organizowanych w ostatnich latach i z pewnością niesiony dobrym finiszem z Dover ma szansę na kolejny triumf. Zadanie to na pewno będą mu jednak utrudniać tacy zawodnicy jak: Martin Truex Jr, Brad Keselowski, Kyle Busch czy Kurt Busch. Dwaj pierwsi mają już pewne doświadczenie, jeżeli chodzi o ściganie na torze Circuit Of The Americas, bowiem brali udział w testach opon Goodyear organizowanych tam w marcu tego roku. Podczas Echopark Grand Prix swój debiut w NASCAR zaliczy także Kyle Tilley. Brytyjczyk to na co dzień kierowca w klasie LMP2 w Wathertech Sportscar Championship i zwycięzca tegorocznego wyścigu Rolex 24h at Daytona.

Transmisja ze zmagań na torze Cirucuit of The Americas już w niedzielę 23 maja o godzinie 20:30 na antenie Motowizji. Wyścig jak zawsze skomentują najlepsi komentatorzy NASCAR w tej części Europy: Michał Budziak i Szymon Tworz.

Pozostałe transmisje NASCAR w maju i czerwcu na antenie Motowizji:

  • NASCAR 2021 Charlotte Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 30 maja, godz. 24.00
  • NASCAR 2021 Sonoma Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 6 czerwca, godz. 22.00
  • NASCAR 2021 Texas Motor Speedway – transmisja wyścigu – poniedziałek, 14 czerwca, godz. 00.00
  • NASCAR 2021 Nashville Superspeedway – transmisja wyścigu – niedziela, 20 czerwca, godz. 21.30
  • NASCAR 2021 Pocono Raceway 1 – transmisja wyścigu – sobota, 26 czerwca, godz. 21.00
  • NASCAR 2021 Pocono Raceway 2 – transmisja wyścigu – niedziela, 27 czerwca, godz. 21.30 

Udostępnij!