Świetna jazda Roberta Kubicy i podium ORLEN Team WRT na Monzy


Po udanej pogoni Roberta Kubicy i Louisa Delétraza ekipa ORLEN Team WRT zajęła 3. miejsce w wyścigu 6h of Monza. Polak i Szwajcar nadrobili pechowy początek rywalizacji, a załoga o numerze #41 na ostatnim okrążeniu wyszarpała miejsce na podium i umocniła się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej w klasie LMP2.

Bohaterem weekendu w belgijskim zespole był Robert Kubica. Polski kierowca wykręcił najlepszy czas w sobotniej sesji kwalifikacyjnej i wywalczył swoje pierwsze pole position w Długodystansowych Mistrzostwach Świata WEC. Lider zespołu był o ponad 0,35 sekundy lepszy od drugiego Pietro Fittipaldiego z Joty. Dzięki wynikowi Kubicy jego załoga otrzymała dodatkowy punkt do klasyfikacji generalnej.

Początek wyścigu nie ułożył się jednak zupełnie po myśli ORLEN Team WRT. Rui Andrade spadł o kilka pozycji na pierwszych okrążeniach. Dodatkowo sytuację skomplikowały pechowe wyjazdy samochodu bezpieczeństwa. Później jednak angolski kierowca odrobił część strat. Robert Kubica zastąpił kolegę, gdy załoga zajmowała siódmą lokatę i rozpoczął pościg za czołówką. Polak spędził w samochodzie ponad 2 godziny i przejechał solidnym tempem 81 okrążeń.

Ostatni przejazd należał do Louisa Delétraza. Szwajcar również dobrze czuł się na Monzy i kontynuował pogoń za rywalami. Szczęściem dla załogi z Robertem Kubicą w składzie był pech drugiej ekipy WRT. Na kilkadziesiąt minut przed końcem wyścigu posłuszeństwa odmówił samochód prowadzony przez Robina Frijnsa, gdy ten zajmował pozycję lidera. Delétraz awansował w ten sposób na czwarte miejsce i systematycznie niwelował stratę do United Autosports. Na ostatnim okrążeniu Szwajcar wyprzedził Olivera Jarvisa i zapewnił podium załodze o numerze #41. Sześciogodzinny wyścig na Monzy w klasie LMP2 zakończył się triumfem zespołu Jota. 

Rywalizacja na Monzy była piątą rundą Mistrzostw Świata. Na dwa weekendy wyścigowe przed końcem ORLEN Team WRT zajmuje pozycję lidera ze 110 punktami na koncie. Rywalizację o triumf w klasyfikacji generalnej Andrade, Kubica i Delétraz toczą z polskim zespołem Inter Europol Competition, który w Lombardii zajął 5. lokatę i aktualnie traci 10 “oczek” do liderów. Kolejna runda WEC odbędzie się w dniach 8-10 września na torze Fuji w Japonii. Finał rywalizacji to ośmiogodzinny wyścig w Bahrajnie (2-4 listopada).

Udostępnij!