Wielka rajdowa fiesta – WRC Rajd Meksyku 2023 na żywo w Motowizji


Po „przerwie pandemicznej” Rajd Meksyku powraca do kalendarza Rajdowych Mistrzostw Świata. Wszystkie odcinki specjalne na szutrowych i miejskich odcinkach specjalnych zobaczyć będzie można na żywo w Motowizji z polskim komentarzem.

Pierwszy raz najlepsze załogi świata pojawiły się w Meksyku w 2004 roku. Od tamtej pory stał się jedną z najbarwniejszych i najciekawszych rund w kalendarzu WRC. Rywalizacja zaczyna się w historycznym centrum Guanajuato. Wieczorna ceremonia startu to spektakl, którego nie można przegapić.

Chwilę po zjechaniu z wyjątkowej rampy startowej, załogi przystąpią do rywalizacji w centrum Guanajuato. W tym roku miejska próba dwukrotnie zagości w harmonogramie, a jej częścią tradycyjnie będzie przejazd przez tunel pokryty fantastycznymi muralami. Wszystko to w miejscu znajdującym się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

W piątek z samego rana na kierowców i pilotów czeka jedna z najdłuższych prób w tegorocznej edycji Rajdu Meksyku – El Chocolate. Kultowy odcinek specjalny mierzy ponad 29 kilometrów i będzie przejeżdżany dwukrotnie. Samochody wjadą tutaj na wysokość ponad 2600 metrów nad poziomem morza.

Położenie to jedno z największych wyzwań Rajdu Meksyku. Im wyżej jesteśmy, tym mniejsze jest ciśnienie atmosferyczne, a to oznacza mniej powietrza do dyspozycji. Powietrza, które będzie niezwykle tak potrzebne silnikom oraz jest jednym z ważnych elementów chłodzenia rajdówek. Mniejsze ciśnienie oznacza także, że kierowcy będą mieli mniej mocy do wykorzystania. Zagadką będzie także zachowanie systemów hybrydowych na takich wysokościach, przy temperaturze sięgającej 30 stopniom Celsjusza.

Stałą częścią Rajdu Meksyku jest superoes w centrum León. W tym roku próba ta została wydłużona i załogi będą przejeżdżać nie tylko przy Estadio León i audytorium Palenque, ale także przez Parque Ecológico Explora. Nowością będzie za to przejeżdżany aż czterokrotnie Las Dunas Superspecial. Na obrzeżach León wybudowano specjalną trasę na terenie wyłączonej z użytku kopalni piasku. 

Sobota to kolejny dzień klasycznych odcinków specjalnych. Najistotniejszą próbą będzie Derramadero. Fragment ten to część dodatkowo punktowanego Power Stage, z którym załogi zmierzą się na zakończenie rajdu w niedzielę. 

Finałowy etap składać się będzie z czterech odcinków specjalnych. Po „rozgrzewce” na Las Dunas Superspecial załogi ruszą na mający ponad 35,5 kilometrów długości odcinek Otates. Zarządzanie oponami będzie tutaj niezwykle istotne, zwłaszcza dla załóg, które będą chciały powalczyć o dodatkowe punkty na Power Stage. Tym będzie oes El Brinco, skrócona wersja Derramadero z widowiskową hopą jako głównym punktem dla kibiców.

Do rywalizacji w Rajdzie Meksyku przystąpią 32 załogi, 10 w topowej kategorii Rally1. Trasę w piątek otwierać będą liderzy klasyfikacji generalnej Ott Tänak i Martin Järveoja. Estończycy z M-Sportu wygrali Rajd Szwecji, a teraz będą musieli odkurzać trasę rywalom na pierwszym etapie. W dużo lepszej pozycji są natomiast Sébastien Ogier z Vincentem Landaisem. Francuski duet Toyoty startuje w wybranych rundach w sezonie 2023. Jak na razie udało im się wygrać w Monte Carlo, a Meksyk to jeden z ulubionych rajdów Ogiera – wygrywał tutaj sześciokrotnie, w tym ostatnim razem w 2020 roku.

Silnie obsadzona będzie kategoria WRC 2. Swoją tegoroczną kampanię w Rajdzie Meksyku rozpocznie załoga ORLEN Rally Team. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak mają już doświadczenie ze startu w tej imprezie z 2020 roku. Wśród rywali najbardziej utytułowanego polskiego kierowcy rajdowego znajdą się między innymi urzędujący mistrz świata WRC 2 Emil Lindholm, zwycięzca Rajdu Szwecji w tej kategorii Oliver Solberg czy druga polska załoga na starcie Daniel Chwist/Kamil Heller.

Na dobre rozpoczął się sezon Rajdowych Mistrzostw Świata, a dwa pierwsze rajdy pokazały, że czeka nas pasjonująca walka. Powrót Rajdu Meksyku do kalendarza ucieszył każdego fana rajdów, ponieważ jest to wielkie święto sportu, który kochamy. W dodatku od tej rundy swój sezon rozpoczynają reprezentanci ORLEN Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, chcący walczyć o tytuł mistrzowski w WRC2. To będzie fantastyczny weekend, tym bardziej, że cały rajd zobaczycie na żywo w Motowizji – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji. 

Wszystkie odcinki specjalne Rajdu Meksyku, a także każdej rundy Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy, zobaczyć można na żywo z polskim komentarzem na antenie Motowizji. Przed rozpoczęciem rywalizacji na załogi czekać będzie shakedown w czwartek, 16 marca, o 17:00 polskiego czasu. Ceremonię startu zobaczymy w nocy z czwartku na piątek, 17 marca, o 02:15. Zaraz po niej ruszą pierwsze dwa odcinki specjalne rajdu. Na w pełni szutrowe trasy, załogi przeniosą się w piątek po południu o 15:30 polskiego czasu.

FIA Rajdowe Mistrzostwa Świata – harmonogram transmisji Rajdu Meksyku (godziny czasu polskiego):

Czwartek, 16 marca

godz. 17:00 – Shakedown

Piątek, 17 marca

godz. 02:15 – Pre-Show & Ceremonia otwarcia

godz. 03:00 – OS1 & OS2 Street Stage GTO 1 & GTO 2

godz. 15:30 – OS3 El Chocolate 1

godz. 16:46 – OS4 Ortega 1

godz. 17:39 – OS5 Las Minas 1

godz. 19:15 – Studio z Service Park, Poliforum Campus

godz. 21:15 – OS6 & OS17 El Chocolate 2 & Ortega 2

godz. 23:13 – OS8 Las Minas 2

Sobota, 18 marca

godz. 00:15 – OS9 Las Dunas Superspecial 1

godz. 01:15 – OS10 Distrito León Mx Rock & Rally SSS 1

godz. 14:00 – Studio i podsumowanie dnia 1

godz. 15:00 – OS11 Ibarrilla 1

godz. 16:02 – OS12 El Mosquito 1

godz. 17:00 – OS13 Derramadero 1

godz. 18:10 – OS14 Las Dunas Superspecial 2

godz. 19:15 – Media Zone & Flexi Service D z Rally Campus

godz. 21:00 – OS15 Ibarrilla 2

godz. 21:58 – OS16 El Mosquito 2

godz. 23:00 – OS17 Derramadero 2

Niedziela, 19 marca

godz. 00:15 – OS18 Las Dunas Superspecial 3

godz. 01:00 – OS19 Distrito León Mx Rock & Rally SSS 2

godz. 14:00 – Studio i podsumowanie dnia

godz. 15:00 – OS20 Las Dunas Superspecial 4

godz. 16:00 – OS21 Otates

godz. 17:21 – OS22 San Diego

godz. 19:00 – OS23 El Brinco Power Stage

Udostępnij!