Talladega następnym przystankiem NASCAR Cup Series


Kurz po wyścigu na dirt tracku w Bristolu prawdopodobnie jeszcze nie opadł, a już w najbliższą niedzielę kierowcy NASCAR Cup Series będą ścigali się ponownie. Tym razem odwiedzą największy owal w kalendarzu Talladega Superspeedway. Transmisja w Motowizji w niedzielę, 24 kwietnia godz. 21:00.

Busch na prowadzeniu

Wyścig na specjalnie uformowanym ziemnym owalu w Bristolu przyniósł wiele emocji i sensacyjnego zwycięzcę. Kyle Busch objął prowadzenie na ostatnim zakręcie po tym jak dwóch liderów Tyler Reddick i Chase Briscoe zderzyło się i straciło szansę na zwycięstwo. Było to pierwsze tegoroczne zwycięstwo Kyle’a Buscha i zarazem sześćdziesiąte w karierze. Busch kontynuuje także swoją serię kolejnych sezonów, w których wygrywa co najmniej jeden wyścig. Na ten moment to już osiemnaście, a więc zrównał się w tej statystyce z Richardem Petty. 

Gigantyczne nachylenia i rekordowe prędkości

Tor Talladega Superspeedawy, który tym razem odwiedzą kierowcy NASCAR to obiekt znajdujący się po zupełnie innej stronie skali w porównaniu do Bristol Motor Speedway. Niebotycznie wielki tri-oval o gigantycznym nachyleniu zakrętów to jeden z dwóch klasycznych superspeedwayów. W latach, gdy nie stosowano ograniczników dopływu powietrza do silnika był to najszybszy tor w historii NASCAR. Średnia prędkość okrążenia kwalifikacyjnego z lat osiemdziesiątych, która nie została już później pobita wynosi 342,4 km/h. Autorem tamtego okrążenia był Bill Elliott, a więc ojciec mistrza NASCAR z 2020 roku Chase’a Elliotta.  Aktualnie maksymalna prędkość uzyskiwana przez współczesne samochody NASCAR oscyluje w Talladedze w granicach 325 km/h. Może być jednak utrzymywana przez całe ponad czterokilometrowe okrążenie.

Wielu faworytów 

Tegoroczne wyścigi na torach typu superspeedway, w Daytonie i Atlancie, gdzie po rekonfiguracji toru także zaczęto stosować pakiet aerodynamiczny na tego typu obiekty, wygrywali Austin Cindric i William Byron. Na tę dwójkę warto zwrócić uwagę także w najbliższą niedzielę. Jednak w Alabamie świetnie radzi sobie duża grupa kierowców. Ostatnimi laty częstymi gośćmi w victory lane byli Ryan Blaney, Brad Keselowski i Joey Logano. Prócz nich warto śledzić także niedzielne poczynania takich kierowców jak Denny Hamlin, Chase Elliott czy Ricky Stenhouse Jr.

Transmisja w Motowizji

Wyścig z legendarnej Talladegi już w najbliższą niedzielę 24 kwietnia o godzinie 21:00. Na transmisję na antenie Motowizji zapraszają nasi komentatorzy: Szymon Tworz i Michał Budziak.

Udostępnij!