Rajdowo-wyścigowy weekend pełen emocji na żywo w Motowizji!


Nadchodzi weekend pełen motorsportowych emocji! Przed nami ERC Rajd Estonii, ELMS 4 Hours of Imola, inauguracja Rallycrossowych Mistrzostw Świata i Europy, a do tego także NASCAR oraz Drift Open. To wszystko czeka na fanów sportu motorowego już w ten weekend (5-7 lipca) na antenie Motowizji!

Rajdowe Mistrzostwa Europy powracają do Estonii w tym tygodniu, a walka o tytuły jest w pełnym rozkwicie. Zawody odbędą się w regionie położonym między miastami Tartu i Otepää. Będzie to kolejne ekstremalnie szybkie, szutrowe wyzwanie po niedawnym Królewskim Rajdzie Skandynawii.

Po trzech emocjonujących rundach Mathieu Franceschi oraz obrońca tytułu w ERC Hayden Paddon, prowadzą w czempionacie, mając tyle samo punktów.

Oprócz dwóch czołowych kierowców europejskiej serii, wielu innych szybkich rajdowców jest gotowych do walki w Estonii. Wśród nich jest kilka lokalnych talentów, w tym mistrz Junior WRC z 2022 roku Robert Virves, który ORLEN 80. Rajdzie Polski zakończył na podium w kategorii WRC2, a także regularny bywalec tras światowego czempionatu Georg Linnamaë oraz absolwenci juniorskich kategorii ERC Gregor Jeets i Kaspar Kaspari.

Mārtiņš Sesks, świeżo po swoich heroicznych występach w Polsce, gdzie zajął piąte miejsce, debiutując w samochodzie klasy Rally1, wraca do głównego programu w mistrzostwach Starego Kontynentu. Mikko Heikkilä, a także Nikolaj Griazin z pewnością będą starali się wysoko zawiesić poprzeczkę. W tym mocnym gronie nie zabraknie Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka. Dla reprezentantów ORLEN Team to już czwarty szutrowy start tydzień po tygodniu. Polscy kibice będą też dopingować Igora Widłaka i Michała Marczewskiego ścigających się w stawce ERC3. 

Rajd Estonii liczy 14 oesów na dystansie 187,64 kilometrów. Imprezę skomentują Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Michał Adamiuk, Gabriel Borowy, Krzysztof Woźniak oraz Marcin Wyrzykowski.

Trzecia odsłona European Le Mans Series 2024

W pierwszy weekend lipca European Le Mans Series powraca na tor Autodromo Internazionale Enzo e Dino Ferrari, po raz pierwszy od 2022 roku, z imponującą liczbą 43 samochodów, których załogi z pewnością dostarczą kibicom wiele emocji. To pierwsza z dwóch wizyt cyklu we Włoszech.

Lista startowa na 4-godzinny wyścig w Imoli obejmuje 128 kierowców. Po komentowaniu ORLEN 80. Rajdu Polski na antenie Motowizji, ściganie w ELMS wznawia Robert Kubica wraz z Louisem Deletrazem i Jonnym Edgarem. Reprezentanci zespołu AO by TF, wspieranego przez ORLEN, będą mieli 21 rywali w klasie LMP2. W kategorii tej nie zabraknie polskiej ekipy Inter Europol Competition z dwoma samochodami. Formacja z Małopola jest też obecna w LMP3, podobnie, jak wystawiany pod polską flagą Team Virage.

Motowizja będzie transmitować sobotnie kwalifikacje oraz niedzielny wyścig. Zawody skomentują Sławomir Szymczak, Krzysztof Woźniak, Michał Budziak i Szymon Tworz.

Inauguracja Rallycrossowych Mistrzostw Świata 

Höljes Motorstadion w Szwecji to jeden z najbardziej znanych torów rallycrossowych na świecie, położony głęboko lesie Värmland niedaleko granicy z Norwegią. World RX of Sweden, wydarzenie znane jako „Magiczny Weekend”, regularnie przyciąga dziesiątki tysięcy entuzjastycznych fanów.

Zawody inaugurują tegoroczne Rallycrossowe Mistrzostwa Świata, a rywalizacja kierowców zasiadających zarówno w samochodach spalinowych, jak i elektrycznych zapowiada się niezwykle ekscytująco. Do walki staną najlepsi z najlepszych. Obrony tytułu Johanowi Kristofferssonowi z pewnością nie będą chciali ułatwić Timmy Hansen i Kevin Hansen, Ole Christian Veiby czy Niclas Grönholm.

To również pierwsza runda mistrzostw Europy. Damian Litwinowicz po zdobyciu tytułu w Euro RX3 w sezonie 2024 zadebiutuje w najmocniejszej klasie Euro RX1, wsiadając do Audi S1. Polak zamienia 220 na 600 koni mechanicznych, jakimi będzie dysponował w swojej nowej bestii.

Krzysztof Woźniak oraz jego goście specjalni, czołowi polscy kierowcy rallycrossowi – Krzysztof Skorupski i Marcin Wicik, przedstawią w Motowizji biegi kwalifikacyjne, półfinały i finały „Magicznego Weekendu”

To nie wszystko

W najbliższą niedzielę Motowizja pokaże na żywo także finał Drift Open w Kietrzu, a następnie wyścig NASCAR Cup Series – Grant Park 165 na ulicach Chicago.

– Ledwo co się skończył ORLEN 80. Rajd Polski, a my już dajemy kolejną ogromną dawkę motorsportowych emocji naszym widzom. W ten weekend znajdzie się coś dla każdego pasjonata rywalizacji na czterech kołach. Warto z nami być od piątkowego wieczora aż do samego końca w nocy z niedzieli na poniedziałek – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Harmonogram transmisji:

Piątek, 05.07

17:30 Rajd Estonii: Ceremonia startu (NA ŻYWO)
18:00 Rajd Estonii: OS1 Tartu vald (NA ŻYWO)

Sobota, 06.07

06:45 Rajd Estonii: OS2 Raanitsa 1 (NA ŻYWO)
07:45 Rajd Estonii: OS3 Karaski 1 (NA ŻYWO)
09:30 Rajd Estonii: OS4 Raanitsa 2 (NA ŻYWO)
10:50 Rajd Estonii: OS5 Karaski 2 (NA ŻYWO)
12:10 World RX of Sweden Euro RX1 H1 (RETRANSMISJA)
12:45 Rajd Estonii: OS6 Kanepi 1 (NA ŻYWO)
14:20 4 Hours of Imola: LMGT3 kwalifikacje (NA ŻYWO)
14:45 Rajd Estonii: OS7 Mäeküla 1 (NA ŻYWO)
15:35 4 Hours of Imola: LMP2 kwalifikacje (NA ŻYWO)
15:55 4 Hours of Imola: LMP3 kwalifikacje (RETRANSMISJA)
16:15 4 Hours of Imola: LMP2 PROAM kwalifikacje (RETRANSMISJA)
16:35 Rajd Estonii: OS8 Kanepi 2 (NA ŻYWO)
17:45 Rajd Estonii: OS9 Mäeküla 2 (NA ŻYWO)
19:15 Rajd Estonii: OS10 Elva linn (NA ŻYWO)
20:10 World RX of Sweden Euro RX1 H2 / H3 (RETRANSMISJA)
21:15 World RX of Sweden World RX SF / RX2e H3 / World RX F (RETRANSMISJA)

Niedziela, 07.07

07:45 Rajd Estonii: OS11 Otepää 1 (NA ŻYWO)
09:30 Rajd Estonii: OS12 Kambja 1 (NA ŻYWO)
11:05 4 Hours of Imola: wyścig (NA ŻYWO)
15:55 Rajd Estonii: OS13 Otepää 2 (RETRANSMISJA)
17:10 Rajd Estonii: OS14 Kambja 2 [Power Stage] (RETRANSMISJA)
18:25 World RX of Sweden Euro RX1 SF / Euro RX3 F / RX2e F (RETRANSMISJA)
18:55 World RX of Sweden World RX SF / Euro RX1 F / World RX F (RETRANSMISJA)
20:00 Drift Open: Finał 74. Rundy – Kietrz (NA ŻYWO)
23:00 NASCAR Cup Series: Grant Park 165 (NA ŻYWO)

Udostępnij!