Przedwczesny koniec Formula European Masters


22 marca ogłoszono, że nie odbędzie się sezon 2019 w następcy Mistrzostw Europy Formuły 3 – Formula European Masters. Oznacza to, że ze sceny wyścigów samochodowych znika seria swoją historią sięgająca 2003 roku.

Organizowane przez tego samego promotora co DTM mistrzostwa zmieniły swoją nazwę pod koniec zeszłego roku ze względu na zmodernizowanie drogi do Formuły 1. Międzynarodowa Federacja Samochodowa (FIA) postanowiła stworzyć nową serię Formuły 3 na poziomie międzynarodowym, która powstała poprzez zastąpienie GP3 Series, która powstała w 2010 roku i od tamtej pory regularnie towarzyszy wyścigom F1. Inną zmianą było wprowadzenie „regionalnych F3” – możliwość organizowania takiej na terenie Europy trafiła do Włoskiego Związku Motorowego.

Formula European Masters miała korzystać z bolidów Dallara F3 używanych wcześniej w Mistrzostwach Europy F3. W zeszłym roku w tej serii wystartowało łącznie dwudziestu siedmiu kierowców, co sugerowało, że zainteresowanie kontynuowaniem startów w FEM może być duże, zwłaszcza, że mistrz miał otrzymać dwadzieścia pięć punktów do superlicencji pozwalającej startować w F1 (potrzeba ich 40). Zaplanowano dziewięć rund po trzy wyścigi każda, które miały rywalizować podczas weekendów DTM.

Pod koniec grudnia minionego roku włodarze serii ogłosili, że mają już zgłoszonych szesnaście samochodów. Zanim pojawiła się informacja o anulowaniu sezonu 2019, potwierdzono jedynie sześciu kierowców. W tym tygodniu na torze Misano miały się odbyć testy przedsezonowe.

W 2003 roku, w wyniku połączenia niemieckich i francuskich serii F3, powstała Formula 3 Euro Series. Pod tą nazwą występowała ona do 2012 roku. Z polskich kierowców startowali tam Robert Kubica (2003-2004) oraz Jakub Giermaziak (2011). Mistrzami europejskiej F3 zostawali m.in.: Lewis Hamilton, Jules Bianchi, Nico Hulkenberg, Lando Norris czy Mick Schumacher.

Udostępnij!