NASCARowy powrót do przeszłości – wyścigi w Darlington i North Wilkesboro


W tym roku organizacja NASCAR obchodzi swoje 75-lecie. Poprzez różne nawiązania do tego jubileuszu świętowanie trwa cały rok, ale w najbliższych dniach dojdzie do kulminacji wydarzeń, gdyż przed kierowcami zmagania na dwóch obiektach zajmujących szczególne miejsca w historii amerykańskich wyścigów: Darlington Raceway i North Wilkesboro Speedway.

Półmetek sezonu regularnego

Jeszcze nie opadły emocje po wyścigu w Kansas, a kierowcy NASCAR Cup Series wracają na Wschodnie Wybrzeże. Runda na Darlington Raceway w Karolinie Południowej będzie 13. przystankiem tegorocznego sezonu regularnego, liczącego 26 wyścigów. Tradycyjnie o tej porze roku zespoły robią głęboki wydech i udają się następnie na pokazowy Wyścig Gwiazd, tym razem na North Wilkesboro Speedway w Karolinie Północnej. Dwa wymienione tory dzieli niecałe 300 km, co jak na warunki amerykańskie jest niewielkim dystansem. W dotychczasowych 12 wyścigach tegorocznego sezonu NASCAR Cup Series zwycięstwa odniosło 9 różnych kierowców, ostatnio to grono powiększył Denny Hamlin. Z kolei liderem klasyfikacji generalnej jest Ross Chastain, który drogi do Victory Lane w tym roku jeszcze nie znalazł.

Zbyt Trudny do Okiełznania

Skoro tor wyścigowy ma więcej niż jeden przydomek, oznacza to, że mamy do czynienia z obiektem o bogatej historii. Tak jest w przypadku Darlington Raceway, który w latach 50. był dla NASCAR tym, czym teraz jest Daytona lub Talladega. Pierwszy asfaltowy obiekt w historii serii zapracował na przydomki „Tor Zbyt Trudny do Okiełznania” (The Track Too Tough to Tame) oraz „Dama w Czerni” (The Lady in Black) z racji śladów po oponach zostawianych przez kierowców na bandach okalających tor. Od 2015 roku wyścigowi NASCAR Cup Series w Darlington towarzyszy aura powrotu do przeszłości poprzez organizację tzw. Throwback Weekend. Na tę okoliczność wszystko cofa się w czasie i celebrowana jest historia NASCAR. Poprzez specjalne malowania samochodów, zaproszonych honorowych gości i oprawę transmisji telewizyjnej. W kontekście 75. rocznicy powstania NASCAR uroczystości w Darlington będą miały szczególny charakter. Tym bardziej łakomym kąskiem dla kierowców będzie zwycięstwo w wyścigu Goodyear 400, dzięki któremu można przejść do… historii i unieśmiertelnić się w statystykach.

Powrót na stare śmieci

Jeszcze 4 lata temu North Wilkesboro Speedway można było zaliczyć do kategorii torów o bogatej historii, które przegrały swój pojedynek z czasem, rozsianych licznie po wschodnich stanach USA. Sytuacja zmieniła się na początku tej dekady, gdy tor uprzątnięto i przygotowano do skanowania na użytek wirtualnych wyścigów. Liderem przedsięwzięcia był Dale Earnardt Jr. Zapoczątkowany w ten sposób proces doprowadził do tego, że North Wilkesboro Speedway – tor obecny w kalendarzu topowej serii NASCAR w inauguracyjnym sezonie 1949, będzie organizatorem tegorocznego Wyścigu Gwiazd. Pokazowej, tradycyjnie majowej rundy, w której kierowcy nie walczą o punkty do klasyfikacji generalnej, a o milion dolarów czekający na zwycięzcę zmagań. Pierwszy Wyścig Gwiazd odbył się w roku 1985 i padł łupem Darrella Waltripa, rok później kierowcy ścigali się w Atlancie, aby w sezonie 1987 powrócić do Charlotte, które było bazą imprezy aż do roku 2019. Od tamtej pory pokazowe zawody odbywały się w Bristolu i na Texas Motor Speedway. Wyścig Gwiazd stanowi dobre pole do eksperymentowania z regulaminem technicznym czy sportowym. W minionych latach sprawdzano min. alternatywną mieszankę opon, czy specjalne podświetlenia pojazdów z podziałem na marki, mające ułatwić ich identyfikację na torze. Tegoroczny Wyścig Gwiazd będzie liczył 200 okrążeń, a poprzedzi go wyścig kwalifikacyjny na dystansie o połowę krótszym. Automatyczny wstęp do Wyścigu Gwiazd mają aktywni w rywalizacji mistrzowie NASCAR Cup Series, zwycięzcy wyścigów z ubiegłego oraz obecnego sezonu, a także byli triumfatorzy imprezy. Ci, którzy nie spełniają tych kwalifikacji będą walczyć o dwa topowe miejsca w wyścigu kwalifikacyjnym, ostatnie pole jest przewidziane dla zwycięzcy głosowania wśród kibiców. 

Te wyścigi, jak i cały sezon NASCAR Cup Series moża oglądać w Motowizji. Transmisja wyścigu Goodyear 400 w Darlington na żywo, w niedzielę 14 maja o godz. 21:00. Retransmisja Wyścigu Gwiazd na North Wilkesboro Speedway w poniedziałek, 22 maja o godz. 17:00. Przy okazji tej transmisji do komentatorów NASCAR w Motowizji, Szymona Tworza i Michała Budziaka dołączy Krzysztof Woźniak. W trakcie transmisji na widzów Motowizji czekają kolejne konkursy, w których do wygrania będą gadżety NASCAR.

Transmisje NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 14 maja, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2023 All – Star Race – retransmisja wyścigu – poniedziałek, 22 maja, godz. 17:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Charlotte Motor Speedway – retransmisja wyścigu – poniedziałek, 29 maja, godz. 17:00

Podsumowania NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 16 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 All – Star Race – podsumowanie wyścigu – wtorek, 23 maja, godz. 22.20
  • NASCAR Cup Series 2023 Charlotte Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 30 maja, godz. 22:20

Udostępnij!