NASCAR w mieście muzyki


Po wyścigu All-Star kierowcy pucharowej serii NASCAR wracają do zaciętej rywalizacji o punkty. Tym razem kierują się do nowego miejsca, na tor Nashville Superspeedway. Po majowym wyścigu na Circuit of The Americas w teksańskim Austin to drugi punkt na mapie sezonu 2021, który w NASCAR Cup Series pojawia się po raz pierwszy.

Nowy tor oczywiście wiąże się z nowymi wyzwaniami. Co warto wiedzieć o Nashville Superspeedway? Po pierwsze nie jest położony w Nashville, ale w oddalonym o niecałe 50 km od stolicy muzyki country Gladeville. Oczywiście nie przeszkadza to w wykorzystaniu statusu jakie posiada pobliskie miasto i tak w Victory Lane dla najlepszego kierowcy wyścigu będzie czekała gitara Gibsona. Po drugie, wbrew swojej nazwie tor nie jest superspeedway’em z technicznego punktu widzenia. Do tych obiektów zaliczają się największe tory w NASCAR o długości okrążenia przekraczającej 2 mile, takie jak Daytona czy Talladega. Okrążenie Nashville Superspeedway liczy 1.3-mili, co czyni je dość nietypowym w NASCAR Cup Series. Z 24 torów obecnych w kalendarzu czołowej serii NASCAR tylko Darlington Raceway posiada podobną długość okrążenia.

Kolejnym elementem wyróżniającym Nashville Superspeedway jest jego betonowa nawierzchnia. W tym jakże istotnym aspekcie znajduje podobieństwo tylko z Bristol Motor Speedway, zakrętami toru Martinsville Speedway oraz Dover International Speedway, który stracił wiosenną datę w kalendarzu Cup Series właśnie na rzecz Nashville. Wszystko jednak zostało w rodzinie, gdyż oba tory są zarządzane przez spółkę Dover Motorsports, Inc.

Niedzielny wyścig Ally 400 na Nashville Superspeedway będzie pierwszym wyścigiem pucharowej serii NASCAR w rejonie stolicy stanu Tenneessee od 37 lat. W sezonie 1984 na torze Nashville Speedway odbyły się dwa wyścigi wygrane przez Darrella Waltripa i Geoffa Bodine’a. Kto będzie faworytem do zwycięstwa w premierze toru Nasvhille Superspeedway na najwyższym szczeblu NASCAR?

Jako pierwszy w kolejce ustawia się Kyle Larson. Kierowca Hendrick Motorsports wygrał trzy ostatnie wyścigi – w Charlotte, Sonomie oraz All-Star na Texas Motor Speedway i nie trzeba dodawać, że jest w formie życia. Jednak każda seria musi się kiedyś skończyć, a najchętniej passę Larsona zakończyliby jego team partnerzy: Chase Elliott, William Byron oraz Alex Bowman. Drugim najlepszym zespołem tego sezonu jest ekipa Joe Gibbsa reprezentowana przez Kyle’a Buscha, Martina Truexa Jr., Denny’ego Hamlina i Christophera Bella. Co ciekawe, z tej czwórki tylko Hamlin, który jest liderem klasyfikacji generalnej jeszcze nie odniósł w tym roku zwycięstwa. Czy dokona tej sztuki na Nashville Superspeedway? Wyścig Ally 400 już w najbliższą niedzielę o godz. 21.30 tylko w Motowizji.

Michał Budziak

Udostępnij!