NASCAR prezentuje kalendarz na sezon 2022


Szymon Tworz

Organizacja NASCAR zaprezentowała terminarz serii pucharowej na 2022 rok. Przyszłoroczny kalendarz w głównej mierze opiera się o zmienioną strukturę wprowadzoną w 2021 roku, ale pojawiają się też pewne zmiany. Dodatkowo kierowcy odwiedzą dwa zupełnie nowe dla NASCAR Cup Series obiekty. Wyścigi NASCAR Cup Series 2022 będzie można śledzić na antenie Motowizji.

World Wide Technology Raceway znany wcześniej jako Gateway Motorsport Park po raz pierwszy w historii będzie gościł kierowców pucharowej serii. 1.25-milowy owal znajdujący się w Madison w stanie Illinois nieopodal St. Louis gościł w przeszłości kierowców dwóch niższych serii NASCAR, a teraz zadebiutuje tam najbardziej prestiżowa seria.

Wiele punktów w kalendarzu sezonu 2022 nie zmieni się. Sezon rozpocznie się 20 lutego 2022 roku wyścigiem Daytona 500. Później kierowcy udadzą się na zachód aby rozegrać trzy wyścigi wchodzące w skład tzw. West Coast Swing. Odbędą się one kolejno na Auto Club Speedway, Las Vegas Motor Speedway i Phoenix Raceway.

Z początku sezonu znika wyścig na torze Homestead-Miami Speedway, który w przyszłym roku powróci jako jedna z ostatnich rund fazy playoff. Podczas finałowej fazy sezonu dojdzie do jeszcze jednej zmiany względem tego roku. Kierowcy nie odwiedzą toru Richmond Raceway, w którego miejsce pojawia się Kansas Speedway. Wyścig w Richmond odbędzie się dwa tygodnie przed zakończeniem sezonu zasadniczego. Ostatnim wyścigiem tej części zmagań podobnie jak teraz będzie tor Daytona International Speedway.

Do kalendarza powrócą także wyścigi wprowadzone w tym roku. Kierowcy ponownie będą ścigali się na dirt tracku w Bristolu. Tym razem wyścig odbędzie się jednak nocą w niedzielę wielkanocną. Trzy nowe tory drogowe: Circuit of The America, Road America i Indianapolis Motor Spedway także pojawiają się w przyszłorocznym kalendarzu. Te wyścigi odbędą się odpowiednio: 27 marca, 3 lipca i 31 lipca. Dodatkowo w kalendarzu obecne będą także klasyczne tory drogowe, dobrze znane fanom serii, a więc Sonoma Raceway, Watkins Glen International i Roval w Charlotte.

Sezon 2022 to sezon kolejnych wielkich zmian w NASCAR Cup Series. Wprowadzone zostaną samochody nowej generacji, które jeszcze bardziej uatrakcyjnią serię. Kalendarz został uatrakcyjniony już w minionym sezonie, a teraz wprowadzono korekty, mogące zachęcić do amerykańskich wyścigów jeszcze większą rzeszę fanów. Jestem dumny, że ten ważny okres w historii sportu, będziemy mogli państwu pokazać na naszej antenie – komentuje Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

NASCAR wprowadza do kalendarza jeszcze jedną znaczącą zmianę. Dotyczy ona wyścigu przedsezonowego The Clash, który od 1979 roku odbywał się na torze w Daytona Beach. W przyszłym roku ten wyścig odbędzie się na stadionie Los Angeles Memorial Coliseum. Specjalnie na tą okazję NASCAR wybuduje tymczasowy tor owalny, który będzie znajdował się wewnątrz tego wspaniałego obiektu. W przeszłości pucharowa seria NASCAR ścigała się już na stadionach. Począwszy od lat pięćdziesiątych kierowcy regularnie odwiedzali obiekt Bowman Gray Stadium znajdujący się w Winston-Salem w Północnej Karolinie. Jeden wyścig odbył się też na stadionie baseballowym w Asheville w tym samym stanie. Najbardziej znaczącym wydarzeniem ze “stadionowej” przeszłości NASCAR były jednak trzy wyścigi zorganizowane na stadionie Soldier Field w Chicago. To stadion, gdzie na co dzień gra futbolowa drużyna Chicago Bears. Kierowcy NASCAR ścigali się tam w drugiej połowie lat pięćdziesiątych.

Pełny kalendarz:

Niedziela, LUT 6: The Clash (L.A. Memorial Coliseum)

Czwartek, LUT 17: Duel at Daytona

Niedziela, LUT 20: DAYTONA 500

Niedziela, LUT 27: Auto Club

Niedziela, MAR 6: Las Vegas

Niedziela, MAR 13: Phoenix

Niedziela, MAR 20: Atlanta

Niedziela, MAR 27: COTA

Niedziela, KWI 3: Richmond

Sobota, KWI 9: Martinsville

Niedziela, KWI 17: Bristol Dirt

Niedziela, KWI 24: Talladega

Niedziela, MAJ 1: Dover

Niedziela, MAJ 8: Darlington

Niedziela, MAJ 15: Kansas

Niedziela, MAJ 22: All-Star (Texas)

Niedziela, MAJ 29: Charlotte

Niedziela, CZE 5: World Wide Technology Raceway

Niedziela, CZE 12: Sonoma

Niedziela, CZE 26: Nashville Superspeedway

Niedziela, LIP 3: Road America

Niedziela, LIP 10: Atlanta

Niedziela, LIP 17: New Hampshire

Niedziela, LIP 24: Pocono

Niedziela, LIP 31: Indianapolis Road Course

Niedziela, SIE 7: Michigan

Niedziela, SIE 14: Richmond

Niedziela, SIE 21: Watkins Glen

Sobota, SIE 27: Daytona

Faza Playoff

Niedziela, WRZ 4: Darlington

Niedziela, WRZ 11: Kansas

Sobota, WRZ 17: Bristol

Niedziela, WRZ 25: Texas

Niedziela, PAŹ 2: Talladega

Niedziela, PAŹ 9: Charlotte Roval

Niedziela, PAŹ 16: Las Vegas

Niedziela, PAŹ 23: Homestead-Miami

Niedziela, PAŹ 30: Martinsville

Niedziela, LIS 6: Phoenix

Kontakt dla mediów: Joanna Owsianko, tel. +48 502 126 043, e-mail: j.owsianko@agencjafaceit.pl

Motowizja to kanał dla wszystkich pasjonatów motoryzacji. W ofercie ma ponad 10 produkcji polskich oraz ponad 30 wyselekcjonowanych europejskich i amerykańskich formatów. To wyjątkowa telewizja, która przez 24 godziny na dobę daje pełen obraz świata motoryzacji. Kanał prezentuje spojrzenie na technologię, ekologię oraz nowości ze świata motoryzacji, a także niezapomniane spotkania z legendami i klasykami. Motowizja oferuje interesujące polskie programy, zarówno dla wielbicieli czterech (Motojazda – Garaż Motowizji, gdzie nowości na drogach testuje Marek Wieruszewski, Piotr Zelt z programem Na Osi prezentującym ciężką motoryzację czy Autoportret Ostrego – nowy format Aleksandra Ostrowskiego) jak i dwóch kółek (Motoślad, którego gospodarzem jest również Aleksander “Ostry” Ostrowski). Programy jak Motowizja Sport PL i AutoSpeed dostarczą widzom aktualnych relacji o polskim motosporcie. Motowizja to także wielkie sportowe emocje: jedyne w polskiej telewizji transmisje z 2 Ligi Żużlowej, a także wyścigów serii NASCAR Cup Series, ADAC GT Masters, Porsche Carrera Cup Germany, Euroformula Open, Ferrari Challenge Europe, a także relacje z RSMP, GSMP, FIA ERC, FIA WTCR, FIM EWC, IOM TT .


Motowizja dociera do ponad 4 mln gospodarstw domowych, czyli do 12 milionów Polaków osiągając zasięg techniczny na poziomie 30%. Motowizja jest dostępna w dystrybucji satelitarnej na Platformie Canal+ na pozycji 120, w Orange TV – pozycja 128,  w sieciach kablowych: UPC – pozycja 516 oraz 572,  Vectra – pozycja 215, Multimedia Polska – pozycja 127, TOYA – pozycja 34 oraz w Inea na kanale 532 oraz 150 (Hiway) jak również w ofercie PLAY NOW w pakiecie Ekstra i Sport, w player.pl – pakiet Moto oraz WP Pilot, a także w innych sieciach kablowych, m.in. Elsat, Echostar, Evio, InterArena, SGT. Wyłącznym dystrybutorem kanału jest Frame by Frame.

WWW: www.motowizja.pl

FACEBOOK: www.facebook.com/motowizja

INSTAGRAM: @motowizja

Udostępnij!