NASCAR Cup Series – pierwsza runda fazy playoff zakończy się w Bristolu


Szymon Tworz

Przypominający rzymskie Koloseum tor Bristol Motor Speedway zakończy Rundę 16. tegorocznej fazy playoff. Po wyścigu na tym ciasnym short-tracku z ogromnymi nachyleniami zakrętów, poznamy dwunastkę kierowców, która będzie dalej walczyła o tegoroczny tytuł mistrzowski. Dowiemy się także, kto znajdzie się w grupie czterech pechowców, którzy z szansami na mistrzostwo NASCAR Cup Series będą musieli się pożegnać. Wszystko to jak zawsze na antenie Motowizji.

Jak dotąd, odbyły się dwa wyścigi fazy playoff. W obu przypadkach zwycięzcami zostali kierowcy Joe Gibbs Racing. Pierwszy z nich padł łupem Denny’ego Hamlina, a drugi Martina Truexa Jr. Zwycięstwo w jakimkolwiek wyścigu oznacza automatyczny awans do kolejnej rundy fazy playoff. Po wyścigach w Darlington i Richmond awans wywalczył także Kyle Larson, który dzięki dwóm dobrym finiszom ma wystarczającą przewagę nad strefą spadkową, aby cieszyć się awansem już teraz.

W zdecydowanie gorszej sytuacji jest Michael McDowell i William Byron, którzy zajmują dwie ostatnie pozycje w pierwszej szesnastce klasyfikacji generalnej. Słaba dyspozycja McDowella w dwóch pierwszych wyścigach spowodowała u niego stratę blisko 40 punktów do strefy awansu, co w jego przypadku może być już nie do odrobienia. Byron traci około 20 punktów do Kurta Buscha i Alexa Bowmana, którzy z takim samym dorobkiem znajdują się na granicy pierwszej dwunastki klasyfikacji generalnej. Pomiędzy nimi znajduje się jeszcze Tyler Reddick, a Kyle Busch i Aric Almirola mają kilka punktów przewagi. Różnice drugiej części klasyfikacji generalnej są zatem tak małe, że możemy spodziewać się zaciętej walki do ostatnich okrążeń wyścigu w Bristolu.

Tor Bristol Motor Speedway znajduje się w Bristolu w stanie Tennessee. Jest owalem o klasycznym kształcie i długości okrążenia odrobinę większej niż ½ mili. Obiekt ze wszystkich stron obudowany jest wysokimi trybunami, co często generuje porównania do rzymskiego Koloseum. Charakterystyczną cechą toru w Bristolu są także mocno pochylone zakręty. Dzięki nim kierowcy NASCAR Cup Series są w stanie pokonać jedno okrążenie w czasie około 15 sekund, a więc o około 5 sekund szybciej niż na Martinsville Speedway, torze minimalnie krótszym. Nawierzchnia obiektu jest betonowa.

W sezonie 2021 kierowcy już raz pojawili się na torze Bristol Motor Speedawy, wówczas jednak był to zupełnie inny wyścig. Tor został zasypany tonami gliny, co pozwoliło przekształcić go w dirt track. Tamten wyścig został wygrany przez Joeya Logano. Kierowca Team Penske zajmuje w tej chwili czwartą pozycję w klasyfikacji generalnej i jest bliski awansu do kolejnej rundy playoffów.

Retransmisja wyścigu Bass Pro Shops NRA Night Race już w najbliższą niedzielę 19 września, o godzinie 20:00. Wyścig skomentują Michał Budziak i Szymon Tworz.

Transmisje NASCAR we wrześniu i październiku na antenie Motowizji:

 • NASCAR 2021 Bristol Motor Speedway – retransmisja wyścigu – niedziela, 19 września, godz. 20:00
 • NASCAR 2021 Las Vegas Motor Speedway – transmisja wyścigu – poniedziałek, 27 września, godz. 01:00
 • NASCAR 2021 Talladega Superspeedway – transmisja wyścigu – niedziela, 3 października, godz. 20.00
 • NASCAR 2021 Charlotte Motor Speedway – Roval – transmisja wyścigu – niedziela, 10 października, godz. 20.00
 • NASCAR 2021 Texas Motor Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 17 października, godz. 20.00
 • NASCAR 2021 Kansas Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 24 października, godz. 21.00
 • NASCAR 2021 Martinsville Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 31 października, godz. 19.00

Podsumowania NASCAR:

 • NASCAR 2021 Bristol Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 21 września, godz. 22:00
 • NASCAR 2021 Las Vegas Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 28 września, godz. 22:00
 • NASCAR 2021 Talladega Superspeedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 5 października, godz. 22.00
 • NASCAR 2021 Charlotte Motor Speedway – Roval – podsumowanie wyścigu – wtorek, 12 października, godz. 22.00
 • NASCAR 2021 Texas Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 19 października, godz. 22.00
 • NASCAR 2021 Kansas Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 26 października, godz. 22.00

Udostępnij!