W mistrzowskim samochodzie – Kuba Przygoński w Oponeo Rallycross

W mistrzowskim samochodzie – Kuba Przygoński w Oponeo Rallycross

Jakub Przygoński – reprezentant ORLEN Team, zdobywca pucharu świata FIA w rajdach terenowych i jeden z najbardziej wszechstronnych Polaków w sportach motorowych będzie rywalizował w Oponeo Mistrzostwach Polski Rallycross w najbardziej widowiskowej grupie SuperCars.

Jakub Przygoński rozpoczął swoją karierę w sportach motorowych jako motocyklista, startując w zawodach motocrossowych oraz enduro. W sezonie 2007 zadebiutował w mistrzostwach świata cross-country, a w 2009 zaliczył swój pierwszy start w Rajdzie Dakar – najtrudniejszym rajdowym maratonie świata. Od 2008 roku rywalizuje także w zawodach driftingowych i ma na swoim koncie trzy tytuły mistrza Polski w drifcie wywalczone w sezonach 2015, 2017 i 2018. W 2015 roku po raz ostatni pokonał trasę Rajdu Dakar na motocyklu i zdecydował się na kontynuowanie kariery za kierownicą samochodu rajdowego. Regularnie startował w Rajdzie Dakar i rundach pucharu świata FIA w rajdach terenowych. Sezon 2018 zakończył zdobyciem tego najbardziej prestiżowego trofeum w rajdach terenowych. Z kolei rok wcześniej, a także rok później ukończył, zmagania w pucharze świata FIA na drugim miejscu. Co ciekawe, kierowca ORLEN Team ma już na swoim koncie debiut w rallycrossie. W sezonie 2016 Przygoński wziął udział w rundzie mistrzostw Polski rozgrywanej na litewskim torze Vilkyciai, zajmując trzecie miejsce w finale grupy SuperCars.

Mistrz w mistrzowskim samochodzie

W Oponeo Mistrzostwach Polski Rallycross Kuba Przygoński będzie rywalizował w najmocniejszej i najbardziej prestiżowej kategorii. Jest nią grupa SuperCars, do której zaliczane są najbardziej zaawansowane konstrukcje dopuszczone do startu w rallycrossowych zawodach. Są to w pełni wyczynowe pojazdy, zbudowane specjalne na potrzeby tej dyscypliny. Pod karoserią seryjnych modeli kryją się m.in. silnik o mocy blisko 600 KM napędzający wszystkie cztery koła. Dzięki temu SuperCarsy przyspieszają od 0 do 100 km/h szybciej niż bolidy Formuły 1 – w około dwie sekundy. W rundach Oponeo MPRC kierowca ORLEN Team wystąpi za kierownicą Peugeota 208 RX. Takim samochodem Tomasz Kuchar zdobył dwa z czterech swoich tytułów mistrza Polski w rallycrossie – w 2018 i 2019 roku. 208 RX to także konstrukcja, której w mistrzostwach świata używali tacy zawodnicy, jak Sebastien Loeb czy aktualny mistrz świata Timmy Hansen.

Widowisko w jednym miejscu i czasie

Rallycross to forma krótkich, ale bardzo emocjonujących i efektownych wyścigów samochodowych odbywających się na zamkniętych obiektach (torach) o mieszanej – szutrowo-asfaltowej nawierzchni. Długość toru to około 1 km. W rallycrossie cała akcja rozgrywa się na krótkim i kompaktowym obiekcie, dzięki czemu widzowie zgromadzeni na trybunach, jak również przed telewizorami, mogą jednocześnie oglądać pojedynki w praktycznie każdym miejscu toru. Walka jest niezwykle zacięta, a między samochodami bardzo często dochodzi do kontaktów i przepychanek, a to wszystko przy wysokich prędkościach i w widowiskowych poślizgach. Od sezonu 2017 sponsorem tytularnym mistrzostw Polski w rallycrossie jest firma Oponeo. W przymusowo skróconym sezonie 2020 organizatorzy planują przeprowadzić cztery rundy:

  • 15-16 sierpnia – Autodrom Słomczyn
  • 12-13 września – Autodrom Słomczyn
  • 26-27 września – Motopark Toruń
  • 16-18 października – Motopark Toruń