Porsche zaprezentowało swój pierwszy elektryczny samochód wyścigowy

fia formula e porsche 2020 01

Porsche jako pierwszy zespół pokazał swoje barwy na sezon 2019/2020 ABB FIA Formuły E. W Porsche 99X Electric startować będą Neel Jani oraz Andre Lotterer.
Prezentacja bolidu marki ze Stuttgartu odbyła się na portalu Twitch, a przebieg wydarzeń zależał od widzów transmisji, którzy brali udział w specjalnej grze „Formula E Unlocked”. Kierowcy zespołu zostali przeprowadzeni przez siedzibę Porsche Digital bazując na decyzjach podejmowanych przez oglądających.
„Ta prezentacja była naprawdę wyjątkowa – niepodobna do niczego, czego świadkiem jak dotąd był świat motorsportu. Poszukiwanie Porsche 99X Electric razem z graczami, zarówno wirtualnie, jak i »w realu«, okazało się świetną zabawą. To wspaniałe, że Porsche jest pionierem w nowych dziedzinach i angażuje młode, cyfrowe pokolenie” – powiedział Neel Jani. „To premiera samochodu, ale zupełnie nietypowa. Scenariusz, w którym razem z Neelem graliśmy na żywo, naprawdę mi się podobał. To fantastyczne, że komunikujemy się z cyfrową grupą docelową jak równy z równym – i że mogła by
ona częścią tej premiery” – stwierdził Lotterer.
Design bolidu Formuły E polega na tradycyjnych kolorach Porsche – białym, czarnym i czerwonym. Cyfrę 9 wykorzystano w nazwie dwukrotnie, dla podkreślenia znaczenia projektu Formuły E dla marki, zaś litera X oznacza przyszłościowe podejście. Porsche 99X Electric ma służyć jako platforma rozwojowa dla przyszłych, w pełni elektrycznych modeli seryjnych.
Dla Porsche jest to powrót do wyścigów bolidów jednomiejscowych po ponad 30 latach przerwy. 99X Electric to pierwszy w pełni elektryczny samochód wyścigowy tej marki. Wcześniej Porsche startowało w przeróżnych seriach z pojazdami hybrydowymi – 911 GT3 R Hybrid oraz 919 Hybrid. Po raz pierwszy bolid Porsche będzie można porównać z konkurencją podczas testów przedsezonowych w połowie października na hiszpańskim Circuit Ricardo Tormo.