Najważniejsze fakty, które musisz znać przed startem w Mistrzostwach Polski Pit Bike!

Najważniejsze fakty, które musisz znać przed startem w Mistrzostwach Polski Pit Bike!

Nowy rozdział w historii dyscypliny, kolejny przełom, który wyznaczy nowe cele dla zawodników i organizatorów. Oczekiwany moment dla wszystkich osób związanych z minimotocyklami pit bike. W sezonie 2020 po raz pierwszy najszybsi zawodnicy w kraju staną na podium przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego.  

Z grona zawodników dyscypliny pit bike wyłonieni zostaną pierwsi w historii mistrzowie. Mistrzowska formuła zostanie rozegrana na przestrzeni jednego weekendu, w ramach trzech wyścigów. Niedzielny finał będzie premiowany, co przysporzy jeszcze większych emocji sterującym na toruńskiej Awix Racing Arenie. Zlokalizowany w niedalekim sąsiedztwie żużlowej Motoareny tor kartingowy, posiada homologację maksymalnie 32 motocykli. Zatem jest to górna granica pojemnościowa jednego wyścigu.

Wyścigi będą rozgrywane w klasach: Stock 90, Pit Girls, Stock 125, Stock 150, Stock 150 Junior, Pit Ladies, Superpit. Nie będzie występował podział na grupy wyścigowe względem uzyskiwanych w kwalifikacjach czasów, jak ma to miejsce podczas rozgrywek w ramach Pucharu Polski Pit Bike SM.

Warunkiem wyłonienia mistrza i wicemistrza w każdej klasie, jest start w niej, minimum sześciu zawodników. By został ustanowiony drugi wicemistrz, w klasie jechać musi dziewięć osób. W tym roku ze względu na nietypowy sezon i panującą pandemię, zasady te zostaną zmienione, do obsadzenia wszystkich stopni na podium klasy, wystarczy start szóstki motocyklistów. Organizatorzy czekają na oficjalne potwierdzenie tego odstępstwa przez Polski Związek Motorowy.

Wymieniona wśród klas Pit Girls, to nowa klasyfikacja tycząca się dziewczynek biorących udział w wyścigu najmłodszej klasy, Stock 90. Wyścig odbędzie się formie łączonej, zaś w klasyfikacji zostanie wyodrębniona, ta nowa klasa.

Na zawodników, którzy stawią się w Toruniu w dniach 5-6 września czekają dwa pełne emocji dni wyścigowe. W sobotę uczestnicy mistrzostw staną na polach startowych Mistrzostw Polski Pit Bike SM według wyników uzyskanych w kwalifikacjach. Przed nimi będą dwa wyścigi. Po podliczeniu punktacji z soboty, ustanowione zostaną pola startowe na ostatni, finałowy wyścig, który odbędzie się w niedziele. Tradycyjnie ostatni wyścig sezonu to punkty liczone razy półtorej. Do klasyfikacji generalnej dochodzą także bonusy: najlepszy czas w sobotnich kwalifikacjach i czas dnia z soboty i niedzieli. Punkty bonusowe nie podlegają mnożeniu w dniu finału i nie mają wpływu na wyznaczanie pól startowych. Mistrzem zostaje zawodnik, który uzyska największą liczbę punktów w dwóch wyścigach, co oznacza że jeden najsłabszy wyścig, można odliczyć z ogólnej klasyfikacji.

Istotnym wyjątkiem podczas rozgrywania Mistrzostw Polski Pit Bike SM jest brak ograniczeń co do wyboru opon. Uczestnicy mają możliwość korzystania z każdej dostępnej na rynku marki ogumienia dedykowanego minimotocyklom pit bike. To rozwiązanie będzie miało również zastosowanie podczas rundy rozgrzewkowej, zaplanowanej na 31 lipca 2020.

O czym jeszcze pamiętać? Podczas zawodów sprawdzany będzie limit głośności motocykli. Nieprzekraczalna wartość to 110 decybeli. To oznacza, że pit bike muszą być wyposażone w reduktor głośność, tzw. dB killer. Podczas trwania mistrzostw obowiązuje reżim sanitarny. Na padoku należy chodzić w maseczkach bądź przyłbicach oraz dbać o zachowanie dystansu społecznego.