Kyle Busch z drugim tytułem mistrzowskim NASCAR Cup Series

Kyle Busch z drugim tytułem mistrzowskim NASCAR Cup Series

Kyle Busch, kierowca Toyoty Camry #18 zespołu Joe Gibbs Racing, wygrał Ford EcoBoost 400, ostatni wyścig sezonu 2019 Monster Energy NASCAR Cup Series jednocześnie zdobywając mistrzostwo serii pucharowej.
Przed rundą na torze Homestead-Miami Speedway w walce o tytuł pozostało czterech kierowców – Martin Truex Jr, Kevin Harvick, Denny Hamlin oraz Kyle Busch. Pierwsza trójka wygrała trzy wcześniejsze wyścigi, Busch ostatni raz w victory lane znalazł się w czerwcu.
Kwalifikacje zostały odwołane ze względu na opady deszczu, co oznaczało, że kolejność startowa była ustalana na podstawie pozycji w klasyfikacji. Dzięki temu „mistrzowska czwórka” ruszała razem. Od samego początku wyścigu trzymała się ona w ścisłej czołówce. Jedynym kierowcą, który był w stanie im zagrozić był Kyle Larson, który tradycyjnie spisywał się niezwykle dobrze na torze na Florydzie.
Pierwszy etap został wygrany przez Truexa Jr, jednak nie miało to wpływu na sytuację mistrzowską – kierowcy walczący o tytuł nie zdobywali punktów etapowych. Kierowca Toyoty #19 jako pierwszy z grupy mistrzowskiej miał problemy – jego mechanicy pomylili opony i zdobywca tytułu w sezonie 2017 musiał zjechać na dodatkowy pitstop tracąc okrążenie. Na jego szczęście wkrótce na torze pojawiła się żółta flaga po obrocie Joe Huntera Nemecheka, która pozwoliła Truexowi wrócić na okrążenie lidera.
Na koniec drugiego etapu liderem był Kyle Busch przed Kevinem Harvickiem. W trzeciej, ostatniej części wyścigu z rywalizacją pożegnali się m.in.: William Byron oraz Kyle Larson. Obaj kierowcy Chevroleta mieli problemy z silnikiem. Powody do niepokoju miał także Denny Hamlin. Jego mechanicy zbyt mocno zakleili przedni wlot powietrza przez co silnik w jego aucie zaczął się przegrzewać. To oznaczało dodatkowy pitstop, jednak zawodnik w Toyocie #11 nie miał tyle szczęścia co jego partner z Joe Gibbs Racing.
Kevin Harvick zjechał na swój ostatni pitstop na 223 z 267 okrążeń oddając prowadzenie Kyle’owi Buschowi. Ten nie oddał go już do mety. Podobnie jak Truex Jr, Busch nie potrzebował już wizyty u swoich mechaników i spokojnie dojechał do mety z przewagą prawie 5 sekund nad Truexem. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło Harvickowi, a czwarte Hamlinowi.
Dla młodszego z braci Buschów to drugi tytuł w NASCAR Cup Series zostając pierwszym kierowcą, który wygrał mistrzostwo więcej niż jeden raz w obecnym formacie playoff. Dodatkowo został on drugim najbardziej utytułowanym zawodnikiem w serii za siedmiokrotnym mistrzem Jimmie Johnsonem. W tym roku Kyle Busch pobił także rekord Richarda Petty’ego pod względem ilości zwycięstw w krajowych seriach NASCAR.
Kolejny sezon NASCAR Cup Series rozpocznie się 16 lutego 2020 roku wyścigiem Daytona 500.