Motowizja zaprasza na 10. Rajd Polski Historyczny


W Święto Niepodległości, 11 listopada rozpocznie się tegoroczna edycja najważniejszego w Polsce i jednego z najbardziej prestiżowych w Europie rajdów na regularność – Rajdu Polski Historycznego. Na starcie nie zabraknie załogi Motowizji – Krzysztofa i Agnieszki Mikulskich.

Rajd Polski Historyczny, podobnie jak Historyczny Rajd Monte Carlo czy inne tego typu zawody, jest nawiązaniem do oryginalnej formy rajdów, kiedy zamiast najszybszych samochodów liczyła się precyzja kierowcy w duecie z pilotem. Załogi mają określony czas i średnią prędkość na przejechanie odcinka testu na regularność (RT). Dzięki temu zmagania odbywają się w otwartym ruchu drogowym.

Pierwsza edycja odbyła się w 2012 roku i od tamtej pory rokrocznie najlepsze polskie i europejskie załogi przyjeżdżały do Krakowa i Wieliczki, aby wziąć udział w tych wyjątkowych zmaganiach. Sytuacja pandemiczna sprawiła, że w 2020 roku nie odbył się Rajd Polski Historyczny, ale tegoroczna edycja zapowiada się bardzo interesująco.

Na liście zgłoszeń znalazło się ponad 35 załóg w autach z lat 1951-2004. Uczestnicy przez trzy dni rywalizacji przejadą prawie 970 km na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego, z czego ⅔ to próby RT. 

Po raz kolejny Rajd Polski Historyczny jest nie tylko eliminacją Mistrzostw Polski w Historycznych Rajdach na Regularność, ale także Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność, którego sezon zakończy się właśnie w Krakowie. Z tej okazji organizatorzy przygotowali coś wyjątkowego.

–  Bardzo nam zależy, by tym zawodom nadać odświętną oprawę, stosowną do ich wysokiej, międzynarodowej rangi. Dlatego zarówno uroczysty start , jak i ceremonia mety odbędą się w hali sportowo-widowiskowej TAURON Arena Kraków. Nie obok niej, ale w jej wnętrzu – mówi dyrektor rajdu Erwin Meisel. W środku będzie się mogła pojawić ograniczona grupa 500 kibiców.

Dla kibiców, którzy nie będą mogli przyjechać do Krakowa przygotowano inne możliwości spotkania załóg. W sobotę między 13:20, a 14:05 na Rynku w Makowie Podhalańskim zawodnicy zatrzymają się przed ostatnim etapem rywalizacji, gdzie organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje.

Wśród najlepszych załóg Europy w rajdach na regularność nie mogło zabraknąć duetu Motowizji – tegoroczny mistrz Polski w Motul HRSMP Krzysztof Mikulski zasiądzie za kierownicą rajdowego Mercedesa W123 280 CE. Wraz z Agnieszką Mikulską wystartują w Rajdzie Polski Historycznym po raz piąty.

Od Rajdu Polski Historycznego tak naprawdę zaczęła się moja przygoda z motorsportem. To właśnie tam, na malowniczych i bardzo trudnych trasach złapałem w 2016 roku tego “bakcyla”, który towarzyszy mi do dziś. Organizatorzy jak zawsze spisali się na medal. Przygotowana trasa da wielu załogom w kość, ale o to chodzi w Rajdzie Polski Historycznym. Gdyby było łatwo, to nie przyjeżdżałoby tak wiele zagranicznych załóg, które chcą się sprawdzić – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

10. Rajd Polski Historyczny rozpocznie się w czwartek 11 listopada o 17:30. Meta w sobotę, 14 listopada o 16:00.

Udostępnij!