Kierowcy NASCAR wracają do słonecznej Kalifornii


Sonoma Raceway to tor drogowy nieopodal San Francisco, położony w malowniczych rejonach tuż obok Doliny Napa, jednego z najważniejszych winiarskich regionów świata. W weekend ta okolica stanie się także domem wyścigowych emocji najwyższych lotów, a wszystko to na żywo w Motowizji.

Kierowcy NASCAR ścigają się w Sonomie od ponad trzydziestu lat. Jedynym sezonem od 1989 roku, gdy nie odbywał się tam wyścig NASCAR był miniony sezon. Teraz zawodnicy NASCAR Cup Series wracają do Kalifornii. Na przestrzeni lat NASCAR wykorzystywała dwie konfiguracje dostępne na Sonoma Raceway. Na samym początku była to dłuższa wersja toru o długości ponad dwóch i pół mili. Potem przez wiele lat wyścigi były rozgrywane na krótszej nitce. Powrót dłuższej wersji toru nastąpił w 2019 roku i na tej samej konfiguracji kierowcy będą ścigali się także w tym sezonie. 

W latach dziewięćdziesiątych i nieco później niekwestionowanym królem toru Sonoma Raceway był Jeff Gordon ścigający się dla zespołu Hendrick Motorsports, który dominował tam w kilku wyścigach. W minionej dekadzie najczęstszym triumfatorem wyścigów na kalifornijskim obiekcie był Martin Truex Jr. Zwycięstwami Truexa zakończyły się wyścigi w 2013, 2018 i 2019 roku. 

Wyścig na torze Sonoma Raceway stanowi kolejną eliminację rozgrywaną na torze drogowym w ostatnim czasie. Niespełna dwa tygodnie temu kierowcy odwiedzili teksański tor Circuit of The Americas. Wyścig rozgrywany był w strugach ulewnego deszczu i dla wspomnianego Martina Truexa Jr. zakończył się spektakularnym wypadkiem. Kolejna runda może być zatem dobrym miejscem na odwrócenie kiepskiej passy dla kierowcy Joe Gibbs Racing.

Truex może spodziewać się jednak sporej konkurencji ze strony kilku kierowców. Chase Elliott, zawodnik Hendrick Motorsports, który wygrał na COTA z pewnością będzie starał się kontynuować znakomitą serię pięciu zwycięstw podczas sześciu ostatnich wyścigów na torach drogowych.Pozostali: Byron, Bowman i Larson także mogą być groźni. Zespół Hendrick Motorsports zalicza aktualnie zwyżkę formy, a jego morale dodatkowo podbudowane jest 269 zwycięstwem zespołu w NASCAR Cup Series, które w miniony weekend w Charlotte wywalczył Kyle Larson. Dzięki temu zwycięstwu zespół Ricka Hendricka objął prowadzenie w klasyfikacji wszech czasów w ilości zwycięstw serii pucharowej. Wyprzedził on zespół Petty Enterprises, który na przestrzeni lat zaliczył 268 triumfów. W trakcie wyścigu na Circuit of The Americas bardzo szbki był także Joey Logano oraz Kyle Busch i Tyler Reddick. 

Tory drogowe będą bardzo ważnym elementem tegorocznej walki o ostatnie miejsca w playoffach. W ciągu najbliższych dziewięciu wyścigów – włączając w to tor Sonoma Raceway – kierowcy odwiedza jeszcze trzy kolejne tory tego typu. 4 lipca czeka ich Road America, a później Watkins Glen International i drogowa pętla toru Indianapolis Motor Speedway. Te dwa wyścigi odbęda się w drugi i trzeci weekend sierpnia. Warto zatem przywiązywać do tych wyścigów uwagę jeszcze większą niż zazwyczaj.

Wyścig Toyota/Save Mart 350 na torze Sonoma Raceway już w najbliższą niedzielę o godzinie 22:00 – na żywo w Motowizji. Komenują Szymon Tworz i Michał Budziak.

Szymon Tworz

Udostępnij!