Isle of Man TT wraca na antenę Motowizji

isle of man tt motowizja

Kolejny rok z rzędu jedni z najodważniejszych kierowców motocyklowych na świecie pojawią się na antenie Motowizji. Nasi widzowie ponownie będą mogli zobaczyć co działo się podczas tegorocznej edycji Isle of Man TT.

Isle of Man TT w Motowizji – historia

W tym roku na Wyspie Man odbyła się dziewięćdziesiąta dziewiąta edycja eventu uważanego za jeden z najniebezpieczniejszych wyścigów na świecie. Po raz pierwszy Isle of Man TT odbyło się w 1907 roku. Jedynie dwie wojny światowe sprawiły, że wyścigi się nie odbyły.

Isle of Man TT w Motowizji – tor

Obecna pętla toru zwanego Mountain Course funkcjonuje z małymi zmianami od 1960 roku. Jedno okrążenie ma prawie 61 kilometrów i praktycznie objeżdża całą wyspę leżącą między Irlandią, a Wielką Brytanią. Tor ten jest niezwykły – próżno na nim szukać nowoczesnych band, bardzo często jedynym co wydziela nitkę jazdy są bele siana ułożone przy drodze. Na dodatek kierowcy osiągają tutaj bardzo duże prędkości jeżdżąc ponad 300 km/h po lokalnych, czasem wyboistych drogach.

Isle of Man TT w Motowizji – wyścigi

W tym roku na wyspie Man odbyło się w sumie dziewięć wyścigów w siedmiu kategoriach. Poza wyścigami tradycyjnych klas jak Superbike i Supersport kibice mogli oglądać rywalizację Sidecarów, czyli motocykli z wózkiem bocznym, a także motocykli elektrycznych jadących w ramach klasy TT Zero. Najbardziej prestiżowym wyścigiem eventu jest Senior TT w którym biorą udział motocykle zarówno Superbike, jak i Supersport. Wielu kierowców startuje w kilku klasach jednocześnie dzięki czemu mają oni więcej szans by zostać zwycięzcą na Wyspie Man, a ich kibice mogą ich częściej oglądać.

„Wyścigi na wyspie Man to najtrudniejsze motocyklowe zmagania na świecie – mówi Michał Fiałkowski. – Już samo zapamiętanie każdego zakrętu na liczącej aż 60 km trasie graniczy z cudem, nie mówiąc już o jeździe wśród drzew, domów i ścian z prędkościami ponad 300 km/h. Start w TT wymaga ogromnych umiejętności i odwagi, a walka zwycięstwo także chyba odrobiny szaleństwa. Nic dziwnego, że to ekstremalne i ekscytujące widowisko przyciąga na wyspę Man i przed telewizory dziesiątki tysięcy kibiców. Cieszę, że razem z widzami Motowizji mogę w tym roku być jednym z nich. Tym bardziej, że to była najszybsza edycja tych zmagań w ich ponad stuletniej historii.”

Na widzów Motowizji czeka dwunastoodcinkowa seria programów o tegorocznej edycji. Znajdą się w nich podsumowania wszystkich wyścigów, ale także sylwetki kierowców, ciekawostki oraz wspomnienia poprzednich edycji.

Udostępnij!