Historia Porsche Carrera Cup


Porsche to marka, która wyścigi samochodowe ma wpisane w swoje DNA. Objawia się to przez obecność w wielu różnych seriach, ale także przez tworzenie własnych. Na całym świecie pełno jest monomarkowych pucharów Porsche.

Historia Porsche Carrera Cup – początki

Wszystko zaczęło się w 1986 roku, kiedy w Niemczech ruszyło Porsche 944 Turbo Cup. Jak sama nazwa wskazuje, w użyciu były Porsche 944 Turbo przerobione na warunki wyścigowe. Pierwszym mistrzem został Joachim Winkelhock, który potem zadebiutował w Formule 1 oraz w 1999 wygrał 24h Le Mans.

Historia Porsche Carrera Cup – zmiana nazwy

Od 1990 roku niemiecka seria zmieniła nazwę na Porsche Carrera Cup Deutschland i pod tą nazwą znana jest do dziś. Zamiast 944 Turbo samochodem wyścigowym stał się model 911 Carrera. Dla wielu kierowców seria ta stała się przepustką do świata GT, a dla większości z nich – także do bycia kierowcą fabrycznym Porsche. Wśród mistrzów PCC Deutschland znajdziemy takich kierowców jak Brend Maylander, Jorg Bergmeister, Timo Bernhard, Mike Rockenfeller, Rene Rast czy Uwe Alzen.

W 1993 roku pucharowe Porsche zaczęły podbijać świat. Serią towarzyszącą Formule 1 zostało Porsche Supercup. Występują tam identyczne auta, co w niemieckiej serii. W tej serii sukcesy odnosił Kuba Giermaziak. Nasz rodak w 2011 roku był trzeci, a w 2014 – drugi w klasyfikacji generalnej.

Historia Porsche Carrera Cup – wszystkie serie

Obecnie istnieje ponad dziesięć różnych serii Porsche Cup. Do niedawna mieliśmy jedną w Polsce. Rok temu po raz ostatni rozegrano Porsche GT3 Cup Challenge Central Europe. Ostatnim mistrzem tej serii był Marcin Jedliński, który niedawno startował w International GT Open.
W tym roku w pucharowych Porsche rywalizują m.in.: Robert Lukas i Igor Waliłko. Obaj startują w Porsche Carrera Cup Deutschland.
Możecie trzymać za nich kciuki oglądając wszystkie wyścigi tej serii na żywo tylko na antenie Motowizji!

Udostępnij!