Gran Turismo Polonia


Historia Gran Turismo Polonia sięga roku 2004, kiedy to nieco szalony Szwed (Peter Ternström) postanowił zorganizować kilkudniowy zlot supersamochodów na torze Poznań. Do Poznania przyjechało wówczas około 40 wyjątkowych sportowych maszyn. Samo wydarzenie nie pozostało nie zauważone i szybko zaczęło skupiać wokół siebie fanów. Widząc, jak pozytywny odzew ze strony mieszkańców Poznania oraz zapaleńców motoryzacji z całej polski, wywiera impreza, Peter podjął decyzję, że będzie ona kontynuowana i rozwijana w kolejnych latach.

Z roku na rok na poznańskiej ziemi pojawiało się co raz więcej coraz ciekawszych maszyn. Nie zabrakło najszybszych i najdroższych samochodów świata, takich jak Ferrari Enzo, Mercedes SLR McLaren, Porsche Carrera GT czy nawet Koenigsegg CCR.

Warto wspomnieć, że do 2013 roku impreza odbywała się w formule “street + track”, łącząc otwarte pokazy uliczne, gdzie wstęp miał każdy oraz dni zamknięte na torze, które szersza publiczność mogła oglądać jedynie z trybun. Od 2014 r., ze względów bezpieczeństwa, impreza odbywa się tylko i wyłącznie na terenie toru Poznań. Tegoroczna jej odsłona będzie już 12-stą.

Impreza Gran Turismo, nazywana przez organizatorów “festiwalem wysokiego poziomu życia”, łączy w sobie wszystko, co daje ludziom w życiu radość, będąc tym samym najlepszą imprezą motoryzacyjną w kraju. Skoro jest to impreza motoryzacyjna, to nie może zabraknąć na niej samochodów. Wśród zadeklarowanych maszyn pojawi się ponad 30 modeli Ferrari, około 50 Porsche i kilkanaście sztuk Lamborghini. Łącznie wszystkich maszyn biorących udział w Gran Turismo Polonia 2016 będzie około 200, lecz to nie wszystko.

Samo wydarzenie, oprócz tradycyjnej formy eventu dla driver’ów, łączy w sobie także szereg innych atrakcji, kierowanych zarówno do uczestników GTP, jak i odwiedzających imprezę widzów. Od zeszłego roku równolegle z Gran Turismo Polonia odbywają się targi Gran Turismo Expo, podczas których odwiedzający je klienci prestiżowych marek oraz widzowie, którzy zakupili wejściówki, podziwiają najlepsze supersamochody świata, wśród których są także i polskie premiery. Jedną z takich premier była prezentacja najnowszego wówczas samochodu marki Ferrari, modelu 488 GTB. Było to bardzo duże wyróżnienie ze strony marki z Maranello, albowiem minęły zaledwie 3 miesiące od światowej prezentacji, a Polska była pierwszym krajem, gdzie model ten mogła podziwiać szersza publiczność. Atrakcją pawilonu Expo był także Bugatti Veyron w najszybszej odmianie Grand Sport Vitesse, dysponujący mocą 1200 KM.

Również i w tym roku nie zabraknie nowości ze świata egzotycznych pojazdów, którym towarzyszyć będą, tak jak w roku ubiegłym, dobra luksusowe (jachty, łodzie motorowe, ekskluzywne zegarki czy też meble). Oprócz wyśmienitego jedzenia, odwiedzający imprezę goście z pewnością skorzystają także z strefy relaksu, gdzie w spokoju zbiorą siły na dalsze oglądanie nietuzinkowych maszyn. Odwiedzających pawilon Expo oprowadzał będzie znany i lubiany dziennikarz motoryzacyjny, Rafał Jemielita.

Organizatorzy imprezy starają się z roku na rok przyciągnąć na tor jeszcze więcej ludzi, tak aby Gran Turismo nie było tylko eventem dla fanów motoryzacji, ale także tych wszystkich, którzy pragną ciekawe spożytkować pierwsze dni wakacji, stąd dodatkowe atrakcje, jak park zabaw dla dzieci z animatorami czy Arena Bohaterów, gdzie odbędą się pokazy bezpieczeństwa na drodze oraz promowania zdrowego stylu życia. Ponadto pojawią się także samochody klasyczne, dzięki uprzejmości klubu Motoclassic z Wrocławia oraz 30 amerykańskich Muscle Car’ów. Motto marki Gran Turismo brzmi Like there is no tomorrow. Z pewnością edycja 2016 wypełni je w 100%.

Tegoroczne Gran Turismo Polonia odbędzie się w dniach 1-4 lipca 2016. Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/918180868266555/

Udostępnij!