Finał sezonu NASCAR Cup Series już w najbliższy weekend


Już w najbliższą niedzielę na torze Phoenix Racing odbędzie się finał sezonu NASCAR Cup Series 2021. Podczas decydującego pojedynku tego roku w walce o mistrzostwo zmierzy się czwórka kierowców. Finałowe emocje na żywo tylko w Motowizji!

Kyle Larson, Chase Elliott, Denny Hamlin i Martin Truex Jr, powalczą o tegoroczny puchar. Po rywalizacji w Martinsville już tylko oni zachowali szanse na mistrzostwo. Walka będzie wyrównana. Każdy z nich przystąpi do rywalizacji z takim samym dorobkiem punktowym, nie będą zdobywali także punktów na etapach każdego z segmentów. Oznacza to, że kierowca, który ukończy wyścig na najwyższej pozycji, zostanie mistrzem. 

Każdy z nich ma za sobą zupełnie inny sezon. Kyle Larson, który powrócił do rywalizacji w NASCAR Cup Series po blisko rocznej przerwie, odnalazł się w zespole Hendrick Motorsports. W całej swojej karierze poprzedzającej rok 2021 nie odniósł tak wielu zwycięstw, jak właśnie w tym sezonie. Dziewięć sukcesów daje mu absolutne prowadzenie w klasyfikacji zwycięstw i stawia w roli głównego faworyta do tegorocznego mistrzostwa. Musi jednak wygrać w Phoenix lub wyprzedzić trzech głównych rywali, a to może okazać się bardzo trudne.

Martin Truex Jr. ma zdecydowanie mniej triumfów w tym sezonie, jednak cały czas utrzymuje solidną, wysoką formę. Jego głównym atutem do zdobycia tegorocznego mistrzostwa, jest fakt, iż raz w tym sezonie wygrywał już w Phoenix. Było to jego pierwsze zwycięstwo, które zapoczątkowało serię kilku kolejnych. Łącznie w pierwszych 12 wyścigach pojawiał się w kręgu zwycięzców aż trzy razy. Ostatni, czwarty triumf dołożył już w playoffach – na torze Richmond Raceway. Można zatem śmiało stwierdzić, że 41-latek z New Jersey jest w tym roku szybki właśnie na krótkich torach – dokładnie takich, jaki czego go w niedzielę.

Denny Hamlin i Chase Elliott odnieśli po dwa zwycięstwa. Elliott, ubiegłoroczny mistrz serii, nie wygrał w tym roku jednak na żadnym z torów owalnych. Oba jego zwycięstwa miały miejsce na torach drogowych i mimo tego, iż jest szybki właśnie na krótszych torach, nie przyniosło mu to jak dotąd żadnego sukcesu. Obrona tytułu może być zatem stosunkowo trudna. Hamlin jest zaś dość sporą niewiadomą. W ostatnich wyścigach pokazywał się z bardzo dobrej strony, jednak cały sezon zasadniczy przejechał bez żadnego sukcesu. Playoffy były już zdecydowanie lepsze. Odnosił zwycięstwa w Darlington i Las Vegas. Było to jednak już dobrych kilka tygodni temu i w ostatniej fazie playoffowych zmagań nie dotarł na szczyt ani razu. Choć należy tutaj zauważyć, że w minioną niedzielę w Martinsville, był bardzo bliski odniesienia sukcesu. Nie pozwolił mu jednak na to Alex Bowman.


Statystyki czwórki finalistów w sezonie 2021:

Kyle Larson
Zwycięstwa: 9
Top 5: 19
Top 10: 25
Średnia pozycja na finiszu: 9,3

Okrążenia na prowadzeniu: 2474

Denny Hamlin
Zwycięstwa: 2
Top 5: 18
Top 10: 24
Średnia pozycja na finiszu: 8,6

Okrążenia na prowadzeniu: 1502

Martin Truex Jr
Zwycięstwa: 4
Top 5: 12
Top 10: 19
Średnia pozycja na finiszu: 12,3

Okrążenia na prowadzeniu: 793

Chase Elliott
Zwycięstwa: 2
Top 5: 14
Top 10: 20
Średnia pozycja na finiszu: 11,8

Okrążenia na prowadzeniu: 858

Statystyki czwórki finalistów z toru Phoenix Raceway:


Kyle Larson

Starty: 11
Zwycięstwa: 0

Średnia pozycja na finiszu: 11,6

Top 5: 5

Top 10: 8

Pozycja w wiosennym wyścigu: 7

Denny Hamlin

Starty: 32

Zwycięstwa: 2

Średnia pozycja na finiszu: 10,8

Top 5: 15
Top 10: 19

Pozycja w wiosennym wyścigu: 3

Martin Truex Jr

Starty: 31

Zwycięstwa: 1
Średnia pozycja na finiszu: 15,4

Top 5: 5

Top 10: 13

Pozycja w wiosennym wyścigu: 1

Chase Elliott

Starty: 11

Zwycięstwa: 1

Średnia pozycja na finiszu: 11,2

Top 5: 4

Top 10: 7

Pozycja w wiosennym wyścigu: 5

Tor Phoenix Raceway gości finał NASCAR Cup Series od ubiegłego roku. Pierwszym mistrzem ukoronowanym na tym obiekcie został Chase Elliott. Obiekt jest tri-ovalem, jednak o dość specyficznym kształcie. Linia start-meta znajduje się na wyjściu z czwartego zakrętu, oba główne łuki mają różne promienie i nachylenia, co czyni obiekt dość technicznym. Długość jednego okrążenia to dokładnie jedna mila. W niedzielę kierowcy będą mieli do przejechania 312 takich cyrkulacji. 

Kończymy kolejny pasjonujący sezon NASCAR Cup Series. Finałowa faza rywalizacji przyniosła nam mnóstwo walki i emocji. W Phoenix wszystko się rozstrzygnie i żaden z czterech pretendentów nie będzie oszczędzał swojego auta jeżeli ma to mu zapewnić tytuł. Cieszymy się, że NASCAR w Polsce ma sporą liczbę fanów i jestem pewien, że w najbliższą niedzielę jeszcze więcej osób zdecyduje się spędzić wieczór z Motowizją – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

Zmagania na Phoenix Raceway będą ostatnim wyścigiem w historii, w którym kibice NASCAR zobaczą samochody szóstej generacji. Już w przyszłym sezonie zadebiutują samochody Next Gen. Wyścigi sezonu NASCAR Cup Series 2022 będzie można obejrzeć na antenie Motowizji od 6 lutego przyszłego roku.

Wyścig NASCAR Cup Series Championship już w najbliższą niedzielę 7 listopada o godzinie 21:00 na żywo tylko na kanale Motowizji. Na emocjonujący finał zapraszają komentatorzy: Michał Budziak i Szymon Tworz.

  • NASCAR 2021 Cup Series Championship – transmisja – niedziela, 7 listopada, godz. 21:00
  • NASCAR 2021 Cup Series Championship – podsumowanie wyścigu – wtorek, 9 listopada, godz. 22.00

Udostępnij!