FIA WTCR – World Touring Car Cup na antenie Motowizji!

fia wtcr motowizja

W najbliższy weekend odbędzie się pierwsza runda kolejnej serii wyścigowej w ramówce Motowizji: FIA WTCR – World Touring Car Cup. Jest to nowa seria wyścigowa powstała po połączeniu FIA WTCC (World Touring Car Championship) oraz TCR International Series.

Startujący kierowcy będą używać samochodów w specyfikacji TCR – jednej z najszybciej rozwijających się obecnie klas w motorsporcie. Obecnie homologowanych jest aż 11 różnych modeli aut w specyfikacji TCR, z czego 7 zobaczymy w WTCR. Zawodnicy będą startować w takich autach jak chociażby Volkswagen Golf, Alfa Romeo Giullietta, Honda Civic czy Peugeot 308. O tym jak popularna jest specyfikacja TCR może świadczyć fakt, że istnieje czternaście krajowych oraz regionalnych serii przeznaczonych wyłącznie dla takich aut, a specjalne klasy dla samochodów TCR znajdują się w takich seriach, jak Pirelli World Challenge czy VLN.

Na liście startowej do tegorocznego sezonu mamy 25 zgłoszeń. Formalnie jest ich 26, jednakże dodatkowym kierowcą jest Benjamin Lessennes, który w zespole Bousten Ginion Racing zastępuje na razie Tiago Monteiro, który dalej odczuwa skutki poważnego wypadku podczas prywatnych testów w drugiej połowie zeszłego roku.

Tegoroczna stawka w WTCR to połączenie doświadczenia i młodych ambicji. Różnica między najstarszym zawodnikiem a najmłodszym wynosi 38 lat. Na liście zgłoszeń nie brakuje czołowych nazwisk wyścigów samochodów turystycznych. Thed Bjork, Rob Huff, Yvan Muller i Gabriele Tarquini mają na swoim koncie tytuły mistrzów świata w WTCC. W różnych seriach TCR mistrzami zostawali Jean-Karl Vernay, Aurelien Comte oraz Benjamin Lessennes. O wysoki poziom dbać będą także tacy kierowcy jak Tom Coronel, Tiago Monteiro, Gordon Shedden czy Norbert Michelisz.

Na kierowców czekać będzie dziesięć rund na czterech kontynentach. Sezon rozpocznie się na półulicznym Circuit Moulay El Hassan w marokańskim Marrakeszu. Widzom Motowizji tor ten może kojarzyć się z wyścigów Formuły E, która też się tam ściga. Trzecia runda sezonu będzie miała miejsce na legendarnym Nurburgring Nordschleife, torze położonym w górach Eifel o łącznej długości prawie 26 kilometrów. Kierowcy mają do zapamiętania ponad 150 zakrętów, a na dodatek sama nitka toru jest bardzo ciasna, kręta, a metalowe barierki zazwyczaj są kilka centymetrów od asfaltu. Sezon zakończy się rywalizacją na niewybaczających najmniejszego błędu ulicach Makao.

Widzowie Motowizji będą mogli oglądać podsumowania wszystkich rund FIA WTCR. Premiera skrótu zmagań na ulicach Marrakeszu 12 kwietnia o godzinie 20:00.
Tak prezentuje się cały tegoroczny kalendarz:
07/08.04 – Race of Morocco (Marrakesz)
28/29.04 – Race of Hungary (Hungaroring)
10/12.05 – Race of Germany (Nurburgring Nordschleife)
19/21.05 – Race of Netherlands (Zandvoort)
23/24.06 – Race of Portugal (Vila Real)
04/05.08 – Race of Argentina (Termas de Rio Hondo)
29/30.09 – Race of China (Ningbo)
05/07.10 – Race of China (Wuhan)
27/28.10 – Race of Japan (Suzuka)
15/18.11 – Race of Macau (Guia Circuit)

Udostępnij!