Dwa wyścigi w jeden weekend – kierowcy NASCAR odwiedzają Pocono Raceway


Pocono Raceway, jedyny “trójkątny owal” obecny w kalendarzu pucharowej serii NASCAR będzie areną kolejnych zmagań. Ten weekend będzie jednak nietypowy, na kierowców czekają bowiem dwa wyścigi. Oba będzie można śledzić na żywo na antenie Motowizji!

Pocono Raceway to jeden z bardziej nietypowych torów, na których odbywają się wyścigi NASCAR Cup Series. Dwu i półmilowy obiekt położony jest w Pensylwanii w Górach Pocono. Jego kształt przypomina trójkąt i jest jednym z niewielu owali, gdzie wyróżnia się trzy zakręty. Każdy z łuków ma zupełnie inną charakterystykę, promień i nachylenia, co czyni tor Pocono Raceway naprawdę zróżnicowanym i jednym z trudniejszych zarówno dla kierowców, jak i dla mechaników, dla których wyzwaniem jest przygotowanie dobrych ustawień samochodu. Zróżnicowane zakręty to efekt wzorowania każdego z nich na zupełnie innym torze wyścigowym Zakręt pierwszy wzorowany jest na nieistniejącym już torze Trenton Speedway, a kolejne dwa odpowiednio na Indianapolis Motor Speedway oraz Milwaukee Mile.

Ostatnie rundy NASCAR Cup Series to nieustanna dominacja jednego kierowcy. Kyle Larson zwyciężył w trzech ostatnich wyścigach, w których kierowcy walczyli o punkty, a doliczając do tego także wyścig All-Star, może pochwalić się już czterema sukcesami z rzędu. Na przestrzeni lat 28 kierowców zdołało wygrać trzy punktowane wyścigi z rzędu. Ostatnim razem tego typu sytuacja miała miejsce w 2018 roku. Wówczas po trzy kolejne zwycięstwa sięgnęli: Kevin Harvick, Brad Keselowski i Kyle Busch. Cztery wyścigi z rzędu wygrywało już jednak tylko dziewięciu kierowców. Żaden z trzech wymienionych wyżej triumfatorów nie odniósł w 2018 roku czwartego zwycięstwa. Cztery triumfy w kolejnych wyścigach po raz ostatni widzieliśmy w 2007 roku. Jimmie Johnson wygrał wówczas kolejno w Martinsville, Atlancie, Fort Worth i Phoenix. 

Prócz Larsona w ostatnim wyścigu, który odbywał się na betonowym owalu Nashville Superspeedway, z bardzo dobrej strony zaprezentowało się też kilku innych kierowców. Jednym z nich był Denny Hamlin, który wciąż jest liderem klasyfikacji generalnej. Hamlin przez długi czas utrzymywał się w pierwszej piątce i tylko późny zjazd do boksów spowodowany kończącym się paliwem odebrał mu szansę na dobry finisz. Denny Hamlin od samego początku swojej kariery spisywał się rewelacyjnie na torze Pocono Raceway. To właśnie tam odniósł dwa zwycięstwa w swoim debiutanckim sezonie, oraz triumfował dwukrotnie na przestrzeni ostatnich dwóch lat. W ubiegłym roku na torze w Pensylwanii Hamlin podzielił się zwycięstwami z Kevinem Harvickiem. Harvick także zaliczył niezwykle udany start podczas poprzedniego wyścigu w Nashville. Po raz pierwszy od wyścigu w Kansas został sklasyfikowany w pierwszej piątce.

Weekend w Górach Pocono planowo jest jedynym weekendem w roku, gdy na tym samym torze w trakcie tego samego weekendu odbywają się dwa wyścigi. Kierowcy będą mieli do przejechania łącznie 675 mil. W sobotnim wyścigu, którego transmisja rozpocznie się o godzinie 21:00, kierowcy pokonają 325 mil. Transmisja niedzielnego, nieco dłuższego 350 milowego wyścigu rozpocznie się o godzinie 21:30. Oba wyścigi będa mogli zobaczyć państwo na żywo, wyłącznie na antenie Motowizji.

  • NASCAR 2021 Pocono Raceway – transmisja wyścigu Pocono 325 – sobota, 26 czerwca, godz. 21:00
  • NASCAR 2021 Pocono Raceway – transmisja wyścigu Explore the Pocono Mountains 350 – niedziela, 27 czerwca, godz. 21.30

Szymon Tworz

Udostępnij!