Dover i Kansas – następne przystanki NASCAR Cup Series na żywo w Motowizji


Ostatnie wyścigi NASCAR Cup Series upłynęły kierowcom pod znakiem torów z dwóch różnych krańców skali – najdłuższy i najkrótszy owal w kalendarzu. Kolejne tygodnie to pierwszy w tegorocznym kalendarzu obiekt z betonową nawierzchnią i powrót na klasyczny cookie cutter. Wszystkie wyścigi NASCAR Cup series, na żywo z polskim komentarzem tylko w Motowizji.

Martinsville i Talladega, to dwa obiekty, gdzie odbywały się wyścigi NASCAR Cup Series. Na Martinsville Speedway kierowcy mierzyli się z tłokiem, technicznymi zakrętami i dużą ilością przepychanek. Na Talladedze również było tłoczno, jednak nie z racji wielkości obiektu, a specyfiki toru, który generuje ciągłą walkę w dwóch, a nawet trzech rzędach. Na obu obiektach nie zobaczyliśmy niespodzianek, jeżeli chodzi o kierowców, którzy stanęli w kręgu zwycięzców, bowiem zarówno Kyle Busch, jak i Kyle Larson wygrywali już w sezonie 2023.

Dla samych kierowców zwycięstwa były jednak zaskoczeniem. Kyle Larson po minięciu linii mety twierdził, że nigdy nie przypuszczał, iż uda mu się zwyciężyć w Martinsville. Od lat właśnie ten obiekt był dla niego jednym z najsłabszych i dodatkowo nigdy nie wpisywał się w styl jego jazdy. Larson wygrał dzięki dobrej taktyce oraz dużej konsekwencji, która przez cały wyścig pozwalała mu piąć się w górę i to dzięki niej w najważniejszym momencie zdobył prowadzenie. Kyle Busch natomiast przez lata narzekał na to, jak wyglądają wyścigi na torach typu superspeedway. Nigdy nie ukrywał, że nie jest fanem ścigania się na dużych obiektach, gdzie wykorzystuje się zwężki redukujące moc silników. W Talladedze wygrał pierwszy raz od piętnastu lat. W końcówce rywalizacji Busch miał sporo szczęścia, ominął przepychających się na torze Ryana Blaney’a i Bubbe Wallace’a, objął prowadzenie, a chwilę później na torze była już żółta flaga, która zakończyła rywalizację.

Teraz przed kierowcami zupełnie nowe wyzwania. 11. runda sezonu NASCAR Cup Series 2023 odbędzie się na torze Dover Motor Speedway. Betonowy owal jest pierwszym torem o takiej nawierzchni w tegorocznym kalendarzu. Od lat tor nosi przydomek „Monster Mile”, maskotką obiektu jest „betonowy potwór” Miles, który grozi i ciska samochodami. Dover to klasyczny milowy owal o sporych nachyleniach zakrętów, co generuje wysokie prędkości. Betonowa nawierzchnia wpływa na szybsze zużycie opon. Od czasu zmiany nawierzchni z asfaltowej na betonową, milowy tor w Dover uważany jest za jeden z najtrudniejszych w kalendarzu. Każdy z ostatnich sześciu wyścigów padł łupem innego kierowcy, a triumfowali: Chase Elliott, który wygrał poprzednią rywalizacje, Bowman, Harvick, Hamlin, Larson i Truex Jr. Dla tego pierwszego zawsze był to jeden z ulubionych obiektów, dlatego Elliott po powrocie do startów po przerwie spowodowanej kontuzją, może chcieć wykorzystać właśnie ten wyścig do zapewnienia sobie awansu do fazy playoff.

Po wizycie w Dover kierowcy udadzą się na Środkowy Zachód Stanów Zjednoczonych – do Kansas. Właśnie tam znajduje się jeden z kilku 1.5-milowych obiektów obecnych w kalendarzu serii. Klasyczny tri-owal gości kierowców pucharowej serii NASCAR od roku 2001. Kansas Speedway charakteryzuje się nawierzchnią, która od zmiany kilka lat temu pozostawia sporo do życzenia w kwestii przyczepności. W połączeniu z dużymi prędkościami i progresywnym nachyleniem także przedniej prostej obiektu, tor bywa nieprzewidywalny. W ostatnich latach byliśmy świadkami wyścigów, w których dominowały żółte flagi, ale też takich, gdzie zacięta walka kierowców nie była zaburzona żadnymi incydentami. Rok temu w Kansas zwyciężyli Kurt Busch i Bubba Wallace, dwaj kierowcy 23XI Racing. 

Transmisje z wyścigów Wurth 400 będzie można zobaczyć na żywo na antenie Motowizji już 30 kwietnia o godzinie 20:00. Wyścig Advent Health 400 odbędzie się tydzień później – 7 maja, o godzinie 21:00. Oba wyścigi skomentują Michał Budziak i Szymon Tworz. W trakcie transmisji na widzów Motowizji czekają kolejne konkursy, w których do wygrania będą gadżety NASCAR.

Transmisje NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Dover International Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 30 kwietnia, godz. 20:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Kansas Speedway – transmisja wyścigu – niedziela, 7 maja, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – transmisja wyścigu – niedziela, 14 maja, godz. 21:00
  • NASCAR Cup Series 2023 All – Star Race – retransmisja wyścigu – poniedziałek, 22 maja, godz. 17:00
  • NASCAR Cup Series 2023 Charlotte Motor Speedway – retransmisja wyścigu – poniedziałek, 29 maja, godz. 17:00

Podsumowania NASCAR w Motowizji:

  • NASCAR Cup Series 2023 Dover International Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 2 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 Kansas Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 9 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 Darlington Raceway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 16 maja, godz. 22:20
  • NASCAR Cup Series 2023 All – Star Race – podsumowanie wyścigu – wtorek, 23 maja, godz. 22.20

NASCAR Cup Series 2023 Charlotte Motor Speedway – podsumowanie wyścigu – wtorek, 30 maja, godz. 22:20

Udostępnij!