Po raz drugi na Autodromie Słomczyn odbędą się polskie zawody Formuły Student. Patronem medialnym zawodów inżynieryjnych dla studentów ponownie została Motowizja.
1 Czym w ogóle jest Formuła Student?
Formuła Student to prestiżowe zawody inżynieryjne dla studentów, które polegają na opracowaniu projektu, budowie i testowaniu bolidów wyścigowych. Uczestnicy tworzą pojazdy zgodnie z międzynarodowymi regulaminami oraz konkurują w konkurencjach statycznych oraz dynamicznych. Konkurencje statyczne opierają się na weryfikacji wiedzy i umiejętności studentów w ramach prezentacji swoich pomysłów przed panelami sędziowskimi. Ocenie zostają poddane:
- design samochodu- czyli cała myśl inżynieryjna towarzysząca stworzonej konstrukcji,
- technologia produkcji wraz z optymalizacją kosztów i analizą ryzyka produkcyjnego
- model biznesowy w tym analiza rynku konkurencji i plany sprzedażowe.
W ramach konkurencji dynamicznych bolidy zmagają się na torze:
- w teście przyspieszenia na odcinku 75 metrów,
- w teście stabilności na torze o kształcie cyfry 8,
- w jednokilometrowym sprincie kwalifikacyjnym, dającym miejsce na starcie w wyścigu głównym
- w 22 kilometrowym wyścigu głównym, w którym liczy się wytrzymałość i efektywność bolidów.
Wszystkie konkurencje dynamiczne polegają na zdobyciu jak najlepszego indywidualnego czasu zespołu, przy czym w wyścigu głównym kilka zespołów jednocześnie rywalizuje o najlepszy czas na torze.
2 Kiedy rozpoczęła się historia FS Poland? Ile obecnie startuje zespołów w serii?
Formuła Student Poland swoją pierwszą pilotażową edycję miała na torze Autodromu Słomczyn w 2023 roku. W tegorocznej edycji startuje 20 zespołów, z czego 8 z nich pochodzi z Polski, a reszta z innych krajów europejskich, takich jak Niemcy, Czechy, Hiszpania, Chorwacja, Węgry i Litwa.
3 Skąd w ogóle pomysł, jak to się wszystko zaczęło?
Pomysł narodził się jeszcze w czasach naszych studiów, kiedy byliśmy całym sercem zaangażowani w tworzenie bolidów Formuły Student i rywalizację nimi na europejskich zawodach. Widząc rozwój zespołów w Polsce – obecnie 13 w różnych miastach – dostrzegliśmy potrzebę stworzenia dla nich przestrzeni na rodzimym terenie. Szczególnie brakowało platformy, która łączyłaby studentów inżynierii z przemysłem motoryzacyjnym. W ten sposób powstała nasza odpowiedź na te potrzeby: Formula Student Poland – zawody, które oferują młodym inżynierom możliwość praktycznego zastosowania swojej wiedzy oraz nawiązania kontaktów z ekspertami z branży.
4 Co trzeba zrobić, by móc wziąć udział w serii?
Aby wziąć udział w zawodach Formuła Student, studenci muszą stworzyć zespół, zaprojektować i zbudować bolid wyścigowy, który spełnia międzynarodowe regulacje techniczne. Zespoły muszą również przejść przez różne etapy weryfikacji technicznej, aby zostać dopuszczonym do rywalizacji na torze.
5 Jakie są wytyczne dotyczące samochodów? Jakie to są maszyny?
Samochody biorące udział w Formule Student budowane są na wzór Formuły 1 w trzech kategoriach: spalinowej, elektrycznej i autonomicznej. Opierają się na bardzo wymagających regulacjach technicznych, które obejmują m.in. wymagania dotyczące bezpieczeństwa, rodzaju napędu, a także parametrów takich jak aerodynamika czy zawieszenie. Są to zaawansowane technicznie pojazdy, które uczestnicy samodzielnie projektują i budują od podstaw przy wsparciu współpracującego z nimi przemysłu. Pojazdy te charakteryzują niewielkimi prędkościami maksymalnymi (zakres 130-150km/h), natomiast bardzo istotna jest zwrotność oraz przyspieszenie – na ten moment rekord świata w przyspieszeniu samochodu elektrycznego jest ustalony przez zespół Formuły Student rozpędzając się do 100km/h w czasie poniżej 1 sekundy!
6 Jak wyglądają zawody? Czy oceniane są tylko osiągi? Ile jest rund w sezonie? Gdzie się ścigacie?
Kilkudniowe zawody Formuła Student obejmują konkurencje statyczne i dynamiczne. Podczas zawodów zespół może zebrać 1000pkt z czego 625 to punkty zebrane w konkurencjach dynamicznych. Dodatkowo zespoły muszą przejść wymagającą inspekcję techniczną, bez której nie mogą zostać dopuszczone do jazdy na torze. Oceniane są osiągi kierowców na torze jak i jako zespołu broniącego pomysł samochodu przed panelami sędziowskimi.
Formula Student Poland jest jedną z 15 edycji, w Europie, którą studenci mogą wybrać, aby rywalizować między sobą. Na świecie jest ponad 700 zespołów, które wybierają średnio 3 edycje w sezonie. Zawody Formuły student są organizowane na torach Formuły1, MotoGP, czy torach kartingowych, gdzie można zweryfikować zwrotność samochodów. Nasze wydarzenie organizowane jest na Autodromie Słomczyn, który charakteryzuje się technicznie wymagającą nitka kartingową.
7 W jakich krajach jeszcze organizowana jest FS i czy te serie czymś się różnią?
Na całym świecie istnieją 24 edycje zawodów, serie opierają się na tym samym regulaminie opracowanym prze Society of Automotive Engineers oraz Formula Student Germany. Aby zapewnić zespołom możliwość rywalizacji na różnych kontynentach regulaminy są jednakowe. Organizatorzy zawodów czasem wprowadzają dodatkowe różne urozmaicenia w swoich edycjach polegających na integracji zespołów lub dodatkowej rywalizacji – nie wpływające na podstawowy przebieg zawodów, jednak, aby zespoły mogły zostać sklasyfikowane w międzynarodowym rankingu, muszą rywalizować w konkurencjach, które są przeprowadzane w ten sam sposób, z zachowaniem tych samych standardów i wymagań zgodnie z regulaminami.
8 Poza oczywistymi korzyściami, jakie są jeszcze benefity np. z wygrania serii? Start w międzynarodowej serii?
Uczestnicy zdobywają nie tylko prestiż, ale także cenne doświadczenie i możliwość prezentacji swoich umiejętności przed ekspertami z branży. Wygrana w Formule Student zwiększa szanse na pozyskanie wyższej współpracy w kolejnym sezonie a co za tym idzie pozyskanie wyższego finansowania w kolejnych latach dzięki czemu mogą zwiększyć poziom budowanych konstrukcji. Ponadto sami studenci stają się bardziej atrakcyjni dla przemysłu jako przyszli pracownicy.
9 Czy sukces w FS otwiera drzwi areny międzynarodowej, np. do serii towarzyszących F1 lub WRC?
Sukces w Formule Student może stać się przepustką do kariery w międzynarodowym motorsporcie, w tym w seriach towarzyszących F1 lub WRC. Wielu inżynierów zaczynających swoją karierę w Formule Student później znajduje pracę w czołowych zespołach wyścigowych jako inżynierowie, mechanicy, ale też specjaliści w dziedzinach medialnych i managerskich.
10 Gdzie i kiedy odbędą się najbliższe zawody? Czy można je obejrzeć np. online lub na żywo? Jeśli tak, to w jaki sposób.
Najbliższe zawody Formuła Student Poland odbędą się od 27 sierpnia do 1 września 2024 roku na torze Autodromu Słomczyn. Wydarzenie będzie dostępne zarówno dla publiczności na żywo, jak i do śledzenia online w ramach transmisji live w naszych mediach.