Czeski rajdowy klasyk na żywo w Motowizji


Barum Czech Rally Zlin to jeden z najsłynniejszych rajdów samochodowych w Europie Środkowej. Popularna impreza u naszych południowych sąsiadów stanowi stały element Rajdowych Mistrzostw Europy. Nie inaczej jest i tym roku, dzięki czemu widzowie Motowizji będą mogli obserwować rywalizację w okolicach Zlinu na żywo podczas dwóch niedzielnych odcinków specjalnych.

Od ponad pięćdziesięciu lat Zlin, znany dawniej jako Gottwaldov, jest stolicą czeskich rajdów samochodowych. Kręte trasy przebiegające po lasach Moraw goszczą najlepsze załogi Europy regularnie. Na asfaltowych próbach pełnych wybojów i nierówności silna reprezentacja lokalnych zawodników regularnie próbuje ustawić w szeregu zawodników z reszty kontynentu.

Człowiekiem, który zna te trasy lepiej niż ktokolwiek inny na świecie zdecydowanie jest Jan Kopecky. Legenda Skody wygrywała „Barumkę” aż dziewięciokrotnie, w tym sześć ostatnich edycji. Rok temu wszystko wskazywało na to, że dominacja kierowcy z Opocna zostanie przerwana przez Erika Caisa, który jednak skończył w rowie i na drzewie ostatni odcinek specjalny.

Zarówno Kopecky, jak i Cais, są na liście startowej tegorocznej edycji Rajdu Barum wraz z między innymi obecnym wiceliderem klasyfikacji generalnej rajdowych mistrzostw kraju Filipem Maresem. Czescy zawodnicy będą mogli mocno namieszać w losach tegorocznych mistrzostw Europy. W Zlinie odbędzie się przedostatnia runda sezonu 2022.

W niezwykle komfortowej sytuacji znajduje się Efren Llarena. Hiszpan może przypieczętować tytuł już podczas tej rundy. Jego przewaga nad Simone Tempestinim wynosi 58 punktów, co przy 70 punktach do zdobycia nie daje Rumunowi zbyt wielu szans. Tuż za nim znajduje się Nil Solans – zwycięzca Rajdów Fafe i Wysp Kanaryjskich miał fatalną dalszą część sezonu, ale wciąż jest w walce o wicemistrzostwo Europy.

Podczas rajdu za południową granicą można spotkać mnóstwo polskich kibiców chcących poczuć magię tej wspaniałej imprezy. W tegorocznej edycji wystartują trzy polskie załogi – Igor Widłak i Daniel Dymurski są na najlepszej drodze do zostania mistrzami Europy ERC3. W ramach mistrzostw Czech pojadą za to Filip Pindel z Krzysztofem Pietruszką, a także Andrzej Borkowski oraz Adam Grzelka.

Ci, którzy zostaną w domach będą mieli wyjątkową szansę poczuć atmosferę Rajdu Barum za sprawą Motowizji. Kanał sportowo-motoryzacyjny transmituje wybrane odcinki specjalne każdej eliminacji mistrzostw Europy. Dzięki temu widzowie będą mogli zobaczyć na żywo rywalizację podczas odcinka specjalnego Pindula. Kultowa próba będzie stanowiła także powerstage, na którym mogą się rozstrzygnąć losy rajdu. Każdej transmisji towarzyszyć będzie studio rajdowe, prowadzone przez Grzegorza Gaca i Michała Adamiuka, w którym gościem specjalnym będzie Jarosław Szeja, kierowca rajdowy, startujący m.in. w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski.

  • Rajdowe Mistrzostwa Europy – Czechy – OS10 Pindula 1 – na żywo – niedziela, 28 sierpnia, godz. 10.40
  • Rajdowe Mistrzostwa Europy – Czechy – OS13 Pindula 2 – POWERSTAGE – na żywo – niedziela, 28 sierpnia, godz. 15.40

Udostępnij!