Czas na Grand Prix Sopot Gdynia


Jaka jest najskuteczniejsza metoda na promocję sportów motorowych? Zorganizować w środku sezonu turystycznego  międzynarodowy rajd na Mazurach albo samochodowy wyścig górski nad morzem. Tę ostatnią metodę wybrali organizatorzy 27. Grand Prix Sopot- Gdynia, związani z Automobilklubem Orski. Do startu w tegorocznym wyścigu,   będącego 7 i 8 Rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski zgłosiło się 46 zawodników z Polski i Finlandii, którą reprezentować będzie Tomi Ahjoniemi, jeżdżący Hondą Civic.

Zawodnicy rywalizować będą w Kategorii 1 (samochody z nadwoziem zamkniętym), Kategorii Narodowej (samochody z wygasłą homologacja międzynarodową) oraz w GSMP Historycznych.Do tej ostatniej klasyfikacji, oprócz liderów Wojciecha Myszkiera (VW Golf), Michała Jaglarza ( Honda Civic) i trzeciego Piotra Jurkowskiego ( BMW 318 is), kibice zobaczą na trasie startującego w tym sezonie w FIA EHC (Historyczne  Mistrzostwa FIA w Wyścigach Górskich) Christiana Zaleskiego, jeżdżącego pięknie odrestaurowanym Porsche 911 S.C. RS) czy Pawła Rzadkosza, wzbudzającego entuzjazm kibiców w swoim Trabancie 601. Po raz pierwszy na trasie wyścigu górskiego zobaczymy za kierownicą Porsche 911 SC startującego normalnie w historycznych rajdach samochodowych Krzysztofa Mikulskiego, szefa i twórcę kanału telewizyjnego Motowizja.

Najwięcej zawodników – 16,  zgłosiło się w Grupie 5, podzielonej na klasy 5a, 5b i 5c oraz w grupie 2, gdzie w klasach 2a i 2b zobaczymy aż 10 kierowców, startujących kilkuset konnymi wyścigówkami.

W Kategorii 1  pojawią się prawie wszyscy liderzy klasyfikacji generalnej i rywalizacji w poszczególnych klasach. Lider generalki Grzegorz Rożalski (Automobilklub Rzemieślnik), dysponujący ponad 1000-konnym Mitsubishi Lancerem, zmierzy się z zajmującym drugie miejsce Robertem Sługockim (Automobilklub Krakowski), dysponującym nieco słabszym Lancerem i Romanem Baranem (Automobilklub Rzeszowski), także jeżdżącym Mitsubishi Lancerem. Na liczącej 3050 m trasie pojawi się także kierujący Porsche 991 GT3 Cup Bartłomiej Madziara, prowadzący w klasie 2 b oraz w klasyfikacji aut napędzanych na tylną oś.

W klasie 5b o utrzymanie pierwszego miejsca w tabeli walczyć będzie prowadzący Sebastian Matuszewski (Automobilklub Orski, Honda Civic), liderujący także w grupie E0. Nad Zatokę Gdańską  przyjeżdżają   także liderzy   klas 5a Wiktor Bieniek (Automobilklub Kielecki, Honda Civic),  5c, Krzysztof Kurasz (Automobilklub Małopolski Krosno, Honda Civic), i klasyfikowany w 10d Jakub Najgrodzki (Automobilklub Ziemi Tyskiej, Fiat Seicento).

Na liście zgłoszeń widnieją dwie zawodniczki: debiutująca w tym sezonie Martyna Księżyk (Miasto Sportu) w Toyocie Aygo i ubiegłoroczna Mistrzyni Polski w klasie 5c Martyna Serafin (Automobilklub Śląski, Renault Clio).

Okazjonalnie na trasę GSMP wraca Piotr Ilnicki (AMK Limanowa) który tym razem przywiezie rajdowego Peugeota 208 Rally 4, pojawi się także dawno nie widziany Michał  Rożalski ( Automobilklub Rzemieślnik), startujący BMW E36 M3. Od wielu lat raz do roku na wyścigu w Sopocie  pojawia się zawodnik Automobilklubu Orski Piotr Krotoszyński, jeżdżący Skodą Fabią, który został wybrany w roku 2023 trzecim sportowcem najlepszych sportowców wśród kobiet i mężczyzn w Sopocie.

Tradycyjnie podczas  nadmorskich  wyścigów organizatorzy z Automobilklubu Orski, wraz z zawodnikami przygotowują akcje charytatywne. Tym razem będą to tzw. Race Taxi; kibice będą mieli niepowtarzalną okazję przejechania trasy wyścigu w profesjonalnych autach sportowych i supersamochodach z czołowymi zawodnikami motorsportu; zebrane fundusze zostaną przeznaczone m.in.  na pomoc poszkodowanym w motorsporcie. Szczegóły tej akcji znaleźć można na stronie www.akorski.pl

Pierwsze spotkanie kibiców ze startującymi zawodnikami będzie możliwe w piątek podczas Odbioru Administracyjnego i technicznego  Badania Kontrolnego na parkingu k. Ergo Arena na granicy Sopotu i Gdańska (od godz. 14:30), o godz. 19:45 z parkingu, poprzez najstarszą część Sopotu  pod Hotel Sofitel Grand Sopot przejedzie parada aut uczestniczących w wyścigu, a o godz. 20:20 kierowcy będą dostępni podczas otwartej dla widowni odprawy oraz konferencji prasowej. 

27. Grand Prix Sopot-Gdynia zostało objęte patronatem Mieczysława Struka, Marszałka Województwa Pomorskiego, Magdalenę Czarzyńską-Jachim, Prezydentkę Miasta Sopotu, Aleksandrę Kosiorek, Prezydentkę Miasta Gdyni i Konsulat Republiki Francji w Gdyni.

Udostępnij!