Co to jest NASCAR?

co to jest nascar

NASCAR to nazwa, która kojarzy się każdemu fanowi wyścigów. Ale czy mówiąc o NASCAR mamy zawsze na myśli to samo? I co to jest NASCAR?

Co to jest NASCAR – nazwa

Formalnie NASCAR to organizacja zajmująca się organizacją wyścigów. Rozwinięcie skrótu to National Association for Stock Car Auto Racing. Ogólnie przyjęło się, że mówiąc o NASCAR mamy na myśli serię wyścigową.

Co to jest NASCAR – serie

Mówiąc „NASCAR” większość z nas ma przed oczyma Monster Energy NASCAR Cup Series – najważniejszą serię, którą można oglądać na żywo na antenie Motowizji. Jednak nie jest to jedyna seria NASCAR.

Przyjęło się, że mamy trzy serie „krajowe” czy też „główne”. Monster Energy NASCAR Cup Series jest tą czołową ze względu na najszybsze samochody (o mocy 725 koni mechanicznych) oraz najwyższy poziom. W każdym wyścigu tej serii może wystartować maksymalnie 40 kierowców.

Drugą serią względem rangi jest NASCAR Xfinity Series. Jej główne założenie to bycie przedsionkiem do serii pucharowej, jak nazywana bywa NASCAR Cup Series. To, co wyróżnia Xfinity Series od znanych w Europie serii juniorskich to fakt, że w Xfinity Series możemy zobaczyć czasem kierowców z głównej serii. Startują oni gościnnie aby lepiej przygotować się do wyścigu swojej serii, a także pomóc swoim zespołom w walce o tytuł mistrzowski.

Trzecia seria to NASCAR Camping World Truck Series. O ile w Cup Series I Xfinity Series mamy względnie podobne auta, tak w Truck Series mamy zupełnie inny typ samochodów. Tutaj kierowcy ścigają się półciężarówkami (w Stanach Zjednoczonych nazywane są one truckami). Ze względu na fakt, że mamy tutaj zupełnie inny typ pojazdów, seria ta ma wielu kierowców, którzy wyspecjalizowali się w jeździe truckami. Większość stawki stanowią jednak młodzi zawodnicy liczący na to, że najniższa krajowa seria poprowadzi ich do zostania gwiazdą NASCAR.

Obok serii krajowych mamy także serie lokalne. Mają one na celu wsparcie przejścia młodych kierowców z wyścigów na niezwykle popularnych w USA dirt ovalach do jazdy po asfalcie. Najważniejsze to K&N Pro Series (West i East), Whelen All-American Series oraz Whelen Modified Tour.

Co to jest NASCAR – wyścigi poza USA

NASCAR ma swoje serie także poza Stanami. Trzy zagraniczne serie NASCAR to NASCAR Pinty’s Series w Kanadzie, NASCAR PEAK Mexico Series oraz NASCAR Whelen Euro Series. W tej ostatniej ściga się nasz rodak, Maciej Dreszer.
Jako, że czasy się zmieniają, NASCAR ma także własną wirtualną serię wyścigową. Najlepsi gracze świata mogą rywalizować w PEAK Antifreeze NASCAR iRacing Series. iRacing to gra niezwykle popularna w USA, także wśród profesjonalnych kierowców wyścigowych. Swoją karierę od iRacingu zaczynał chociażby William Byron, obecnie kierowca serii pucharowej i mistrz Xfinity Series.

Udostępnij!